eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ustawa deweloperska i co jeszcze? Rynek mieszkaniowy ostatnich 10 lat

Ustawa deweloperska i co jeszcze? Rynek mieszkaniowy ostatnich 10 lat

2019-11-02 00:50

Przeczytaj także: Nowe mieszkania VII 2009


Jacek Zengteler, Dyrektor Działu Projektów Mieszkaniowych, Członek zarządu Yareal Polska


Polski rynek deweloperski uległ całkowitemu przeobrażeniu — zmieniło się prawo, potrzeby kupujących i oferta deweloperów. Wprowadzono m.in. ustawę deweloperską porządkującą wiele spraw i zapewniającą większe bezpieczeństwo i lepszą pozycję kupującym. Nastąpiła też transformacja sektora wykonawczego, który stał się bardziej profesjonalny i został – dzięki rozwojowi nowych technologii — gruntownie zmodernizowany. Szybki rozwój budownictwa mieszkaniowego na pewno ukształtowały niskie stopy procentowe i dostępność kredytów. Sektor deweloperski szybko dostosował się zarówno do bardzo wysokiego zainteresowania nowymi mieszkaniami, jak i rosnących oczekiwań kupujących. Dzisiaj projekty budynków, mieszkań, a nawet zieleni powstają z wykorzystaniem złożonych systemów uwzględniających wiele czynników, których nigdy wcześniej nie brano pod uwagę na taką skalę jak obecnie. Jeszcze kilka lat temu w sektorze mieszkaniowym uznawano, że wdrażanie tych zasad będzie procesem długotrwałym. Tymczasem dziś już wiemy z własnego doświadczenia, że nie jest to już budownictwo przyszłości, bo właśnie w taki sposób realizujemy wszystkie kolejne inwestycje Yareal.

Karolina Opach, Kierownik Działu Sprzedaży w Quelle Locum


Wprowadzenie ustawy deweloperskiej, która narzuciła na deweloperów obowiązek prowadzenia rachunków powierniczych. Fakt ten zdecydowanie zwiększył bezpieczeństwo klientów nabywających mieszkania z rynku pierwotnego.

Kinga Błaszkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud Development


Z naszej perspektywy, jest to program „Mieszkanie dla Młodych”, który miał pozytywny wpływ na popyt na mieszkania i domy oraz sprawił, że klient jest bardziej świadomy, a z takim o wiele lepiej się współpracuje. Ponadto ważny jest rozwój Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w tym m.in. oddziału poznańskiego, do którego Greenbud Development należy. Członkowie PZFD regularnie dzielą się swoją wiedzą, opiniują akty prawne, które mogą mieć wpływ na rynek deweloperski. PZFD wypowiada się we wszystkich kluczowych kwestiach, a także reguluje relacje z klientami.

Z perspektywy całej branży, na pewno ważna jest nowelizacja ustawy deweloperskiej.

Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady


Wyróżniamy program „Mieszkanie dla Młodych”, który był kołem zamachowym rynku nieruchomości w ostatnich latach i nowelizację ustawy deweloperskiej.

Elżbieta Sobierajska z biura sprzedaży Poz Inwest


Wprowadzenie ustawy deweloperskiej, kont powierniczych chroniących środki konsumenta.

Tomasz Pietrzyński z firmy More Place


Najważniejszym wydarzeniem ostatniego 10-lecia było wejście w życie ustawy deweloperskiej, która w znacznym stopniu uregulowała zasady pomiędzy klientem, a deweloperem. W ostatniej dekadzie czynnikiem kształtującym rynek deweloperski było także uruchomienie i realizacja programu „Mieszkanie dla Młodych”. Jednak jego zakończenie, nie odbiło się negatywne, rynek mieszkaniowy jest dosyć stabilny, a popyt na mieszkania i domy jest dosyć duży.

Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży Nowa Murowana


Duża dostępność deweloperów – firm przybywa, a oferta jest coraz szersza. Z edycji na edycję rozwijały się Targi Mieszkań i Domów, które zawsze są ważnym wydarzeniem na rynku deweloperskim. Warto wspomnieć też o programie „Mieszkanie dla Młodych”, a także projekcie nowelizacji ustawy deweloperskiej.

Paweł Florek, Dyrektor operacyjny w TDJ Estate


Jesienią 2011 r. Sejm RP przyjął tzw. ustawę deweloperską, mającą w założeniu autorów wprowadzić mechanizmy ochrony przed utratą środków osoby nabywające mieszkania na rynku pierwotnym. Była to zdecydowanie jedna z najważniejszych zmian regulacyjnych w dotychczasowej historii polskiego rynku deweloperskiego.

W ostatnim dziesięcioleciu obserwowaliśmy też proces spektakularnej metamorfozy rynku: od załamania po kryzysie ekonomicznym z przełomu 2008 i 2009 r., poprzez stopniowy trend wzrostowy, aż do rekordowego pod względem sprzedaży mieszkań poziomu z roku 2018. Tę ostatnią datę również należy zaliczyć do najważniejszych, ponieważ pokazała skalę możliwości rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Rynek osiągnął szczytową formę i z pewnością wielu deweloperów zapamięta ten okres jako czas największej prosperity.

Dla mnie, jako członka zespołu TDJ Estate, bardzo istotnym faktem było powołanie do życia naszej spółki w 2011 r., będące pokłosiem decyzji właściciela TDJ o rozszerzeniu działalności firmy o obszar nieruchomości. Dzięki temu możemy być aktywnymi uczestnikami rynku, wpływać na jego kształt i realizować nietuzinkowe inwestycje zarówno mieszkaniowe, jak i komercyjne.

Marek Smogór, prezes zarządu inwestora realizującego projekt Piątkowska 103, Quadro Development


Dziesięć lat to dużo, zwłaszcza na tak dynamicznym rynku, jakim jest branża deweloperska. Przez te lata były bardziej stabilne momenty, ale również bardziej zachwiane. Do pozytywnych działań z pewnością należy zaliczyć ustawę deweloperską, która wprowadziła rachunki powiernicze zabezpieczające pieniądze kupujących oraz rządowe programy, m.in. MdM.

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner


Mijająca dekada na rynku deweloperskim z pewnością zapisała się dwoma znaczącymi wydarzeniami. Po pierwsze, wejście w życie tzw. ustawy deweloperskiej, a więc uregulowanie zasad okołotransakcyjnych na linii deweloper – klient. Po drugie, uruchomienie rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”, który pozwolił młodym na zakup pierwszej nieruchomości na korzystnych warunkach, często ze sporym dofinansowaniem od państwa.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: