eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań wyższe o 16%. Są też lepsze wiadomości

Ceny mieszkań wyższe o 16%. Są też lepsze wiadomości

2020-02-10 12:18

Ceny mieszkań wyższe o 16%. Są też lepsze wiadomości

Mieszkania wciąż drożeją © Daisy Daisy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

O tym, że ceny mieszkań pną się w górę, mówi się nie od dziś. Niestety póki co kupujący nie mogą liczyć na taryfę ulgową – z najnowszych doniesień Expandera i Rentier.io wynika, że podwyżki są kontynuowane. W ujęciu rocznym ceny ofertowe metra kwadratowego podskoczyły o średnio 16%, w ujęciu trzymiesięcznym o równie pokaźne 5%. Zdecydowanie lepszą wiadomością dla tych, którzy noszą się z zamiarem kupna mieszkania, są dawno nie widziane obniżki marż kredytowych. Jednocześnie jednak banki coraz wyraźniej zaczynają ograniczać dostępność kredytów.

Przeczytaj także: Za nami rok rekordowych cen mieszkań. Kiedy zaczną spadać?

Z tego tekstu dowiesz się:


 • Jak w ostatnim czasie kształtowały się ceny mieszkań?
 • Jak prezentuje się najnowszy ranking kredytów hipotecznych?
 • Czym zaskoczyły ostatnio banki?


Wyższe ceny mieszkań to nie nowość


Jak czytamy w komunikacie z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io, najnowsze dane napływające z rynku nieruchomości mieszkaniowych nie pozostawiają złudzeń - ceny mieszkań nieustannie pną się w górę. Eksperci, po przeanalizowaniu 46 658 ogłoszeń z 16 miast naszego kraju, dostrzegli, że na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy najbardziej pokaźne zmiany odnotowano w:
 1. Radomiu, gdzie mediana cen podniosła się aż o 16%,
 2. Gdańsku (7%),
 3. Częstochowie (7%).

Na podkreślenie zasługują przy tym kosmetyczne zmiany, które odnotowano w Katowicach oraz Krakowie (+1%).

Jeżeli porównać bieżące ceny mieszkań z tymi, które obowiązywały przed rokiem, to okaże się że przeciętna podwyżka to 16%.

Dostępność kredytu spada, a i tak pożyczmy coraz więcej


Wysokie ceny mieszkań to nie jedyny kłopot kredytobiorców. Okazuje się bowiem, że banki coraz bardziej ograniczają dostępność kredytów. Żeby uzyskać 300 000 zł średnio trzeba zarabiać 5 873 zł netto. W ciągu roku wymagany dochód wzrósł o 5%, a w ciągu 7 lat aż o 25%. Na szczęście jednocześnie rosną dochody, a stopy procentowe pozostają na bardzo niskim poziomie. Dzięki temu Polacy mogą sobie pozwolić na pożyczanie coraz wyższych kwot. Według BIK średnia kwota kredytu hipotecznego w grudniu 2019 r. wyniosła 280 000 zł i była o 20% wyższa niż przed rokiem. Dodatkowo coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie tego rodzaju kredytu. W ubiegłym roku udzielono ich 238 tysięcy, czyli o 4% więcej niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań

W ujęciu rocznym ceny mieszkań w Radomiu podskoczyły aż o 28%


W tym roku rynek kredytowy spowolni


Należy jednak dodać, że w tym roku liczba chętnych na kredyt raczej nie przebije tej z 2019 r. Zniechęcająco będzie działało zdecydowane spowolnienie gospodarcze i stopniowe zaostrzanie kryteriów przyznawania kredytów. Z tymi prognozami bardzo kontrastują jednak najnowsze dane BIK, według których w styczniu złożono aż o 10% więcej wniosków na kwotę o 25% wyższą niż przed rokiem. Warto jednak zwrócić uwagę, że częściowo jest to efekt spowolnienia na rynku mieszkaniowym, które obserwowaliśmy na przełomie 2018 i 2019 r. Procentowy wzrost jest imponujący, gdyż odnosimy się do słabych danych sprzed roku. Poza tym efekty spowolnienia gospodarczego zwykle docierają do potencjalnych nabywców mieszkań z pewnym opóźnieniem.

Dawno niewidziane obniżki marż


Dobrą informacją dla osób planujących w najbliższym czasie zakup mieszkania jest uatrakcyjnienie oferty kredytowej przez mBank. Marża kredytów z wysokim (powyżej 20%) wkładem własnym spadła z 2,60% do 2,40%, a tych z najniższym wkładem z 2,70% do 2,60%. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że od wielu miesięcy obserwujemy niemalże same podwyżki. Po raz ostatni tak dużą obniżkę (o 0,2 p.p.) odnotowaliśmy w październiku 2018 r. Nie obyło się jednak bez podwyżek. Pekao Bank Hipoteczny zwiększył marżę dla kredytów z wkładem niższym niż 20%. Jest to o tyle bolesne, że to jedna z najtańszych ofert na rynku.

fot. mat. prasowe

Ranking kredytów hipotecznych

W najnowszym rankingu kredytów hipotecznych pozytywnym zaskoczeniem są obniżki marży.


Metodologia raportu
Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 46 658 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w styczniu 2020 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • im szybciej, tym lepiej

  robertgr / 2020-02-11 11:46:08

  Nie no, nic tylko kupować mieszkanie… Jak się cieszę, że mam już to za sobą i niedługo zamieszkam, po latach najmu, w swoim własnym M na osiedlu Praga Arte… Jak czytam te doniesienia, to szczerze zastanawiam się, czy za rok czy dwa udałoby mi się je kupić. Pewnie nie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: