eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak nie przepłacać za ubezpieczenie mieszkania?

Jak nie przepłacać za ubezpieczenie mieszkania?

2020-06-16 11:29

Jak nie przepłacać za ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z analizy przeprowadzonej przez multiagencję Superpolisa Ubezpieczenia wynika, że ceny ubezpieczenia mieszkania zdecydowanie warto porównywać - w zależności od ubezpieczyciela różnice mogą być nawet kilkusetzłotowe. I wprawdzie wyższa cena polisy często oznacza jej szerszy zakres, to jednak jednocześnie okazuje się, że drogo nie w każdym przypadku oznacza lepiej.

Przeczytaj także: Jakie ubezpieczenie nieruchomości od trąby powietrznej?

Multiagencja Superpolisa Ubezpieczenia przyjrzała się ofertom kilkunastu ubezpieczycieli. Pod lupę wzięto ubezpieczenie modelowego mieszkania. Założono, że chodzi o nieruchomość:
 • powstałą w 2015 roku,
 • usytuowaną na pośredniej kondygnacji,
 • posiadającą podstawowe zabezpieczenia antywłamaniowe,
 • o wartości 300 tys. zł,
 • z ruchomościami domowymi wartymi 30 tys. zł.

Wyceniana polisa obejmować miała:
 • ryzyko pożaru i innych zdarzeń losowych,
 • kradzież z włamaniem,
 • OC w życiu prywatnym,
 • dewastację,
 • przepięcia oraz
 • podstawowy wariant assistance.

- Sprawdziliśmy ceny ubezpieczeń maksymalnie zbliżonych do siebie pod względem zakresu ochrony. Ustaliliśmy, że identyczne polisy mogą znacząco różnić się od siebie składką w zależności od ubezpieczyciela. Trzeba podkreślić, że to trend charakterystyczny nie tylko dla tej konkretnej, ale dla wszystkich bez wyjątku nieruchomości. Oznacza to, że właściciele mieszkań taką samą ochronę kupią zarówno tanio, jak i drogo. Nie przepłacą, jeśli przed zakupem zestawią ze sobą oferty różnych zakładów ubezpieczeń – tłumaczy Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Najdroższe ubezpieczenie mieszkania o ponad 100% droższe od najtańszego


Kalkulacje cen przeprowadzono w kilku wybranych miastach wojewódzkich. W każdym przypadku powtarza się ten sam schemat – najtańsze i najdroższe ubezpieczenie mieszkania, porównywalne pod względem zakresu ochrony, bardzo wyraźnie różnią się cenami.

W Warszawie najtańsza polisa kosztuje 288 zł, a najdroższa 560 zł – to 272 zł różnicy i wzrost ceny o 94%. Rozpiętości potrafią być jeszcze większe. Przykładem Gdańsk, w którym właściciel nie ubezpieczy mieszkania z przykładu poniżej 284 zł. Na drugim końcu cenowej stawki czeka na niego oferta za 675 zł, czyli o 391 zł i 137% droższa. Różnicę ponad 100% pomiędzy najtańszą a najniższą składką widać również we Wrocławiu i Krakowie.

fot. mat. prasowe

Ceny ubezpieczenia mieszkania w poszczególnych miastach

We Wrocławiu i Krakowie różnice w cenie ubezpieczenia potrafią sięgać nawet 100%


Zakres ochrony ma pierwszeństwo przed ceną


Kalkulacje pokazują, że wyższa składka za ubezpieczenie mieszkania nie zawsze jest uzasadniona szerszym zakresem ochrony. Czasem wynika po prostu z polityki cenowej firmy. Nie należy jednak z góry odrzucać droższego ubezpieczenia. Kluczowe jest zawsze poznanie elementów, z których składa się ochrona.
- Oszczędności należy szukać tylko w obrębie tych polis, które spełniają nasze wymagania. W pierwszej kolejności trzeba więc zwracać uwagę na zakres ochrony, a dopiero potem na cenę. Ona ma olbrzymie znaczenie, ale najważniejsze to zadbać, aby wypłacone odszkodowanie pozwoliło na przywrócenie stanu nieruchomości sprzed szkody – mówi Jakub Nowiński.

Planując ubezpieczenie trzeba przede wszystkim skoncentrować się na ustaleniu realnych zagrożeń, na jakie narażona jest nasza nieruchomość. Każda polisa powinna obejmować zwłaszcza ryzyko pożaru, a w miarę potrzeb także np. powodzi. Warto rozważyć ubezpieczenia dodatkowe w rodzaju assistance (wsparcie hydraulika, ślusarza, lekarza) czy OC w życiu prywatnym (wsparcie finansowe za szkody wyrządzone na mieniu osób trzecich). Istotne przy wyborze ubezpieczenia jest precyzyjne określenie sumy ubezpieczenia samej nieruchomości oraz znajdujących się w niej przedmiotów. Suma nie powinna być niższa od rzeczywistej wartości mienia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: