eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Na bloki poczekasz 2 lata, budowa domu trwa jeszcze dłużej

Na bloki poczekasz 2 lata, budowa domu trwa jeszcze dłużej

2020-07-30 10:58

Na bloki poczekasz 2 lata, budowa domu trwa jeszcze dłużej

Budowa ©  Hellen Sergeyeva - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wiemy już, ile przeciętnie trwała budowa domów i lokali mieszkalnych ukończonych w 2019 r. Warto dowiedzieć się, czy taki średni czas budowy znów był krótszy.

Przeczytaj także: Nietrudno o tanie mieszkania od dewelopera

Główny Urząd Statystyczny regularnie sprawdza, ile trwała budowa domów i lokali oddawanych do użytkowania w danych latach. Na podstawie takiej analizy, później obliczany jest średni czas budowy mieszkań. Od niedawna, znamy już najnowsze wartości tego wskaźnika dotyczące 2019 r. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili przyjrzeć się im nieco bliżej i odpowiedzieć na pytanie, czy w minionym roku inwestorzy budowali szybciej niż zwykle.

Dane GUS dotyczące czasu budowy mieszkań (lokali i domów) obecnie są podawane w dwóch kategoriach. Chodzi o budynki wielorodzinne (bloki) oraz budynki jednorodzinne. Wpływ na średni czas budowy bloków mają przede wszystkim deweloperzy. W 2019 r. oddali oni bowiem do użytku aż 92% wszystkich budynków wielorodzinnych. Inne dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że średni czas budowy nowych bloków zmieniał się następująco:

fot. mat. prasowe

Średni czas trwania budowy nowych bloków 2013-2019

Wpływ na średni czas budowy bloków mają przede wszystkim deweloperzy.


Wyniki z lat 2016 - 2018 wskazują na względną stabilizację przeciętnego czasu budowy bloków. Ubiegłoroczny wzrost analizowanego wskaźnika prawdopodobnie nie jest zapowiedzią dalszych dodatnich zmian.

Jeżeli natomiast chodzi o przeciętny czas budowy domu jednorodzinnego, wznoszonego przez osoby prywatne, to widoczny jest długoletni trend. Analizowany wskaźnik dotyczący czasu budowy domów przez siedem lat zmieniał się następująco:

fot. mat. prasowe

Średni czas trwania budowy domów jednorodzinnych w latach 2013-2019

Przeciętny czas budowy polskich domów skracał się pomimo wzrostu kosztów budowlanych.


Eksperci RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że przeciętny czas budowy domu skracał się pomimo wzrostu kosztów budowlanych i problemów z dostępnością fachowców. Taka sytuacja wynikała m.in. ze zmian technologicznych i częstszego kredytowania budowy przez banki.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: