eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › W maju ceny mieszkań od deweloperów zatrzymały się

W maju ceny mieszkań od deweloperów zatrzymały się

2023-06-02 12:11

W maju ceny mieszkań od deweloperów zatrzymały się

W maju ceny mieszkań od deweloperów zatrzymały się © Kybele - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W maju 2023 r. tylko w dwóch z siedmiu największych metropolii wzrosła średnia cena metra kwadratowego mieszkań - wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. W pozostałych miastach ceny utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że deweloperzy zaczęli wprowadzać do sprzedaży więcej mieszkań z segmentu popularnego.

Przeczytaj także: Gdzie i za ile najtańsze mieszkania w dużych miastach?

Niewykluczone, że, mimo rosnących kosztów budowy, średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie deweloperów przestała rosnąć, a w najbliższych miesiącach może nawet nieco spaść. Stanie się tak, jeśli deweloperzy zaczną wprowadzać na rynek więcej mieszkań w segmencie popularnym – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów - kwiecień 2023 vs maj 2023

Ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w Warszawie i Krakowie maj przyniósł kolejną podwyżkę, odpowiednio o 1% i 2%.


Takie zjawisko można zaobserwować w tym roku na razie tylko w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Aglomeracji, gdzie średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich nie drgnęła od grudnia ubiegłego roku. W pozostałych metropoliach średnia pięła się w tym roku w górę, przy czym ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w Warszawie i Krakowie maj przyniósł kolejną podwyżkę, odpowiednio o 1% i 2%. Natomiast we Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego zatrzymała się.

Warto pamiętać jednak, że podwyżki były w poprzednich miesiącach. W efekcie od grudnia nowe mieszkania w Trójmieście podrożały średnio na metrze aż o 9%, a w Warszawie i Krakowie o 8%. Wysoką podwyżkę odnotowano też w Łodzi (o 5%).

fot. mat. prasowe

Średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów - grudzień 2022 vs maj 2023

Od grudnia nowe mieszkania w Trójmieście podrożały średnio na metrze aż o 9%, a w Warszawie i Krakowie o 8%.


Trzeba zwrócić uwagę, że na średnią cenę metra kwadratowego mieszkań wciąż mają wpływ dwa czynniki: rosnące koszty budowy oraz ceny mieszkań wprowadzanych przez deweloperów do sprzedaży np. w Krakowie w sprzedaży pojawiły się w maju mieszkania ze średnią ceną blisko 16 tys. zł za m kw., a więc powyżej średniej, która wynosi nieco ponad 13,5 tys. zł za metr.

Powyższe zjawiska obrazuje zmiana struktury cenowej oferty firm deweloperskich. W Trójmieście, gdzie średnia cena metra kwadratowego wrosła w tym roku najbardziej, oferta lokali z ceną poniżej 9 tys. zł skurczyła się z 24% do 16%. Za to odsetek mieszkań z ceną powyżej 15 tys. zł za metr zwiększył się z 17% do 26%.

Z kolei w Katowicach zwiększył się w maju o 1 pkt proc. w porównaniu z kwietniem udział mieszkań z ceną poniżej 9 tys. zł za m kw.

fot. mat. prasowe

Struktura cenowa mieszkań w ofercie deweloperów

W Trójmieście, gdzie średnia cena metra kwadratowego wrosła w tym roku najbardziej, oferta lokali z ceną poniżej 9 tys. zł skurczyła się z 24% do 16%.


Jednak nawet jeśli średnia cena mieszkań ustabilizuje się lub spadnie z powodu zwiększonej podaży w segmencie popularnym, to i tak oferta najtańszych mieszkań będzie się kurczyła, a dolna granica cen – przesuwała w górę. W największych miastach, gdzie popyt na mieszkania jest największy, trudno dziś sobie bowiem wyobrazić spadek cen atrakcyjnych działek oraz kosztów budowy – komentuje ekspert RynekPierwotny.pl.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: W maju ceny mieszkań od deweloperów zatrzymały się

    majawerka / 2023-06-16 09:53:07

    To bardzo dobrze że ceny na razie nie rosną ale fajnie też że dużo osiedli powstaje, wystarczy spojrzeć na Katowice, Atal kolejne osiedle tam buduje, wszystkie praktycznie w centrum miasta odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

Crafted in Japan

18.09.23

Hybrydowa Mazda CX-60
o mocy 327KM

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: