eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Apartament a mieszkanie

Apartament a mieszkanie

2010-12-06 13:22

Przeczytaj także: Jakie cechy definiują apartament?


Ponadto duży metraż, a nawet kort tenisowy na terenie kompleksu, nie zawsze idą w parze ze standardem wykończenia i jakością materiałów. Pokaźny metraż kwadratowy nie może być więc wyznacznikiem kwalifikacji mieszkania jako apartamentu. I jeśli kwestia minimalnej wielkości apartamentu pozostaje tematem otwartym, to jednak mieszkania z najwyższej półki muszą mieć co najmniej 2,80 metrów wysokości. W apartamencie nic nie może być też kwestią przypadku. Wybór stron świata – to także dodatkowa usługa, której nie znajdziemy w ofercie tradycyjnych mieszkań. Klimatyzacja, odpowiednie doświetlenie wnętrz światłem dziennym stanowią istotny czynnik odróżniający standard od apartamentu. Luksusowe apartamenty są projektowane w budynkach różnego typu. Mogą być zlokalizowane zarówno w wielkim wieżowcu jak i w kameralnych inwestycjach z niską zabudową - jedno i drugie spełnia kryteria, dlatego musimy się zastanowić, czy zależy nam wyłącznie na splendorze czy chcemy otrzymać mieszkanie przede wszystkim przyjazne i naturalne dla trybu życia człowieka.

Mieszkanie, które jest inspiracją

Typowe apartamenty to już za mało. Ludzie sztuki, wszelakiej maści wolnych zawodów, także w życiu codziennym szukają inspiracji. Ostatnim trendem na rynku nieruchomości są lofty. Spełniają one wszystkie kryteria dla najbardziej wymagających nabywców. Mieszkania w wiekowych fabrykach, browarach, starych magazynach są inspiracją dla ludzi poszukujących nietypowych rozwiązań architektonicznych, dają możliwość nietypowej aranżacji i urzekają swoją przestrzenią. Moda na lofty przywędrowała do nas z za oceanu. Pozostałości budowlane ery poprzemysłowej, które z racji swojej niskiej ceny, w pierwszej kolejności znajdowały nabywców wśród artystycznej bohemy, przeciwstawiającej się blichtrowi i konsumpcyjnemu stylowi życia, z czasem stały się pożądanym produktem wśród ludzi biznesu. Dziś deweloperzy te wiekowe hale magazynowe starają się rewitalizować i zręcznie wkomponowywać w tkankę miasta.

Przekształcenie wiekopomnej cementowni czy warsztatu w wysokiej klasy mieszkanie, choć jest intratną inwestycją, to jednak bardzo kosztowną, która wiąże się nie tylko ze znacznym wydatkiem na zakup historycznych budynków, ale dopasowaniem ich do potrzeb bardzo wymagających klientów przy jednoczesnym zachowaniu ich klimatu. Ceny unikatowych mieszkań w loftach nierzadko przewyższają więc ceny najbardziej ekskluzywnych mieszkań w modernistycznych wieżowcach, budowanych od podstaw. Jeśli przyjmiemy za jedne z najważniejszych kryteriów klasyfikacji mieszkania jako apartamentu – cenę i unikalną architekturę lofty z pewnością można zaliczyć do apartamentów. Są, można powiedzieć, nową jakością w myśleniu o typowych nowoczesnych apartamentowcach. Lofty to połączenie ekstrawagancji z otoczeniem zabytkowej osady.

Definicja apartamentu jest bardzo płynna – niejedno jasne, przestronne, wysokie mieszkanie z luksusami ma niewiele wspólnego. Zresztą pojęcie luksusu także jest względne. Dla jednych będzie to dostęp do kortu tenisowego, dla innych kameralność.

Tak wiec apartament to nie tylko powierzchnia czy wykończenie z nierdzewnej stali i kamienia naturalnego. Apartament to nietypowy styl, pod którym podpisuje się najznakomitszy architekt, to mieszkanie, spełniające najbardziej wyszukane kryteria, a tych jest tyle ile nabywców. Pewne jest jedno. Apartamenty to jedne z najdroższych i najbardziej pożądanych nieruchomości w mieście. Po wielu latach szarości i popeerelowskich lokali chcemy jednak mieszkać, jeśli nie z przepychem, to przynajmniej z charakterem. Cena za takie mieszkanie wcale też nie musi być niebotyczna, wystarczy się dobrze rozejrzeć.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: