eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Energooszczędne domy koniecznością?

Energooszczędne domy koniecznością?

2011-06-27 13:19

Przeczytaj także: Polacy a energooszczędność


Ekologia mile widziana w bankach

Osoby, które zdecydują się na budowę domu energooszczędnego mogą też liczyć na preferencyjne kredyty. Ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) podpowiada, że kredyty hipoteczne przeznaczone na zakup lub budowę nieruchomości wykorzystujących ekologiczne technologie proponują BPH i BOŚ. Klientów do kredytów ekologicznych mają zachęcić korzystniejsze warunki cenowe. - Bank BPH obniżył prowizję za udzielenie takiego kredytu o 0,6 p.p. w porównaniu ze standardową ofertą. Aby uzyskać Kredyt Ekohipoteczny w BPH na zakup lub budowę domu energooszczędnego należy przedstawić w banku projekt techniczny domu z bilansem cieplnym budynku lub certyfikat energetyczny (gdy dom został już oddany do użytku) – wyjaśnia Łukasz Kosiński, Credit House Polska i Związek Firm Doradztwa Finansowego. - Nieruchomości wykorzystujące technologie ekologiczne premiuje również Bank Ochrony Środowiska. O obniżkę marży w BOŚ można się starać gdy dom lub budynek wielorodzinn,y w którym znajduje się mieszkanie stanowiące zabezpieczenie kredytu posiada kolektory słoneczne, pompę ciepła, ogniwa fotowoltaiczne. Te odnawialne źródła energii powinny funkcjonować jako źródło samodzielne lub pracować w połączeniu ze źródłem tradycyjnym – dodaje ekspert. Łukasz Kosiński (Credit House Polska i ZFDF) zaznacza, że obniżkę można również uzyskać, gdy budynek ma instalację odzysku ciepła z wykorzystaniem rekuperatorów. Oferta dotyczy również budynków o statusie niskoenerochłonnym, których zapotrzebowanie na ciepło kształtuje się na poziomie 30-60 kWh/m²/rok, a także budynków pasywnych, które potrzebują poniżej 15 kWh/m²/rok.

- Warto podkreślić, że kredyt ekohipoteczny w BOŚ może zostać przeznaczony nie tylko na zakup, budowę, czy wykończenie nieruchomości, ale również na spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku. Oczywiście nieruchomość, która jest zabezpieczeniem takiego kredytu musi wykorzystywać technologie ekologiczne. Marża przy takim ekokredycie w PLN jest bardzo niska i może wynosić nawet 1 punkt procentowy. Bank stosuje sześciomiesięczny Wibor – tłumaczy Łukasz Kosiński, Credit House Polska i Związek Firm Doradztwa Finansowego.

Planując budowę domu, warto wziąć pod uwagę rozwiązania ograniczające zużycie energii. Choć generują nieco większe koszty niż technologie tradycyjne, to banki chętnie pomagają finansować takie projekty. A w ostatecznym rozrachunku eko-inwestycja może przynieść wielkie oszczędności.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: