eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań w Warszawie znowu w dół

Ceny mieszkań w Warszawie znowu w dół

2012-03-13 13:07

Ceny mieszkań w Warszawie znowu w dół

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w W-wie wg liczby pokoi © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej wydadzą osoby, które już rok temu planowały zakup mieszkania w Warszawie ale realizacji tego planu dokonują obecnie - wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis Oferty.net. Ponad 5-procentowy spadek średnich cen ofertowych oznacza, że np. mieszkanie o pow. 50 m2, wyceniane przed rokiem na 450 000 zł, oferowane jest teraz za cenę o ok. 22 000 zł niższą.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania w Warszawie V-VI 2017

Kryzys, który wciąż pozostaje niewidoczny w handlu detalicznym daje o sobie znać na szereg innych sposobów. Wyraźnie widać go na rynku zatrudnienia, o czym świadczą trudności tysięcy osób ze znalezieniem pracy. Brak zatrudnienia lub jego niepewność będąca w znacznej mierze zasługą rozpowszechnionych tzw. umów śmieciowych utrudnia zaciąganie kredytów, w tym tych na zakup mieszkań. Ich dostępność dodatkowo ograniczają same banki oraz rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego. Konsekwencją tego jest spadek popytu na rynku nieruchomości uwidaczniający się ciągłym wzrostem liczby ofert czekających na klientów oraz spadkiem cen.

Taka sytuacja ma miejsce w całym kraju, w tym także w Warszawie – największej aglomeracji, z największym rynkiem pracy o niewielkim stopniu bezrobocia i ze stosunkowo wysokimi wynagrodzeniami. Jak wynika z analizy Oferty.net w ciągu ostatnich 12 miesięcy – od lutego 2011 do lutego 2012 – średnia cena ofertowa mieszkania oferowanego na rynku wtórnym w Warszawie spadła z 9163 zł/m2 do 8672 zł/m2, tj. o 5,4%. W porównaniu z cenami ze szczytu boomu mieszkaniowego (wrzesień 2007 r.) spadek sięga aż 11,6%.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w W-wie wg dzielnic

Najwięcej staniały mieszkania na Mokotowie


Analizując zmiany stawek w poszczególnych dzielnicach Warszawy szczególną uwagę zwracają wysokie spadki w dzielnicach uchodzących za najbardziej prestiżowe i, co za tym idzie, najdroższe. Aż o 9,2% spadły przez rok średnie ceny na Mokotowie. Więcej niż wynosi średnia dla całego miasta spadły ceny na Żoliborzu (-8,2%) i w najdroższym Śródmieściu (-6,1%).

Wyjątkiem w zestawieniu jest położony w peryferyjnej części miasta Rembertów, który jako jedyny zanotował minimalny wzrost średniej. Jednak z uwagi na to, że jest to dzielnica, w której dominuje zabudowa jednorodzinna i podaż ofert mieszkań jest niewielka, wynik ten nie jest w pełni miarodajny; stanowi wyjątek potwierdzający regułę.

Spadki cen mieszkań różnie się rozkładają jeżeli pod uwagę weźmiemy liczbę pokoi. Najbardziej w ciągu ostatnich 12 miesięcy staniały oferty lokali 4-pokojowych – o 6,4%, tj. o ponad 600 zł na m2. Znacznie mniejszy spadek cen nastąpił w segmencie mieszkań 1-pokojowych; te staniały o 3,4%.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w W-wie wg liczby pokoi

Największe lokale staniały przeszło 6%


Rosnąca podaż nowych ofert, także tych z rynku pierwotnego, nie wróży w najbliższym czasie zmiany trendu. Aby zdobyć klienta sprzedający będą musieli jeszcze bardziej konkurować ze sobą ceną. Będzie to dotyczyć w szczególności ofert sprzedaży mieszkań o większych powierzchniach, gorzej zlokalizowanych, mniej funkcjonalnych, a także wymagających dodatkowych nakładów na remont.

Na skuteczność sprzedaży w rosnącym stopniu wpływać będzie sposób promocji oferty; aby dotrzeć z nią do klienta i go nią zainteresować konieczne jest zadbanie o jak największy zasięg, wyróżnienie się spośród innych, podobnych ofert (zdjęciami, ceną, etc.) i zachęcenie profesjonalnym opisem (szczegółowym, obiektywnym).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: