eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nowe zawody na rynku nieruchomości

Nowe zawody na rynku nieruchomości

2012-05-09 10:53

Nowe zawody na rynku nieruchomości

Nowe zawody na rynku nieruchomości © Picture-Factory - Fotolia.com

Dynamiczny rozwój rynku w ostatnich 10 latach, rosnąca konkurencja między pośrednikami, coraz większe zainteresowanie inwestycyjnymi zakupami lokali i gruntów czy wreszcie rosnące wymagania klientów doprowadziły do tego, że rynek obrotu nieruchomościami mieszkaniowymi podzielił się na mniejsze segmenty. Dzięki temu powstają dziś nowe zawody takie, jak: trader rynku pierwotnego, specjalista do spraw gruntów, specjalista do spraw nieruchomości wakacyjnych czy doradca do spraw najmu.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań IV 2012

Home Broker pośredniczył w 2011 roku w ponad 9 tysiącach umów kupna sprzedaży lokali mieszkalnych, z czego 25% stanowiły mieszkania deweloperskie. Badanie przeprowadzone przez Home Brokera wśród 1016 respondentów, wskazuje, że najczęstszym motywem korzystania z usługi pośrednictwa jest dbałość o bezpieczeństwo transakcji. Na kolejnych miejscach znalazły się: dostęp do dużej liczby ofert w jednym miejscu, chęć skorzystania z wiedzy i doświadczenia specjalisty, oszczędność czasu, chęć skorzystania z doradztwa kredytowego oraz ogłoszenie dotyczące konkretnego mieszkania.

Coraz częściej doradcy ds. nieruchomości specjalizują się w określonych segmentach rynku: rynku pierwotnym, gruntach, rynku nieruchomości wakacyjnych, lokalach usługowych czy w najmie. Osoba, która interesuje się rynkiem nieruchomości i wiąże z nim swoją przyszłość zawodową ma więc do wyboru wiele różnych ścieżek kariery i możliwości doskonalenia zawodowego.

Trader rynku pierwotnego – dostawca tanich mieszkań od deweloperów

Trader rynku pierwotnego to nowa profesja, którą w Polsce wykonuje nie więcej niż kilkadziesiąt osób. To ekspert od mieszkań deweloperskich, który każdą inwestycję mieszkaniową w swoim mieście zna od podszewki. Trader rynku pierwotnego działa w relacjach B2B – współpracuje jednocześnie z deweloperami i doradcami ds. nieruchomości. Z pierwszymi negocjuje specjalne, obniżone ceny mieszkań, a od drugich uzyskuje informacje o zapotrzebowaniu na nieruchomości o konkretnych parametrach (dotyczy to w szczególności nabywców, dla których rynek nie ma obecnie oferty, np. ceny dostępne w wybranej lokalizacji są poza zasięgiem klientów). Łącząc interesy jednych i drugich jest w stanie doprowadzić do transakcji kupna/sprzedaży w bardzo krótkim czasie. Doświadczenia pierwszych traderów pokazują, że do podpisania umowy przedwstępnej dochodzi w ciągu kilku dni od prezentacji nieruchomości.


Trader powinien bardzo dobrze znać lokalny rynek pierwotny, każdą inwestycję i każdego dewelopera. Ale musi też posiadać określone cechy osobowości, przede wszystkim być skutecznym negocjatorem. Powinien wzbudzać zaufanie i być bardzo przekonujący.

fot. Picture-Factory - Fotolia.com

Nowe zawody na rynku nieruchomości

Powstają dziś nowe zawody takie, jak: trader rynku pierwotnego czy specjalista do spraw gruntów

Specjalista ds. gruntów – partner w inwestycjach ziemskich

Z uwagi na to, że coraz większą popularność w Polsce zdobywa inwestowanie w grunty, w ostatnich kilkunastu miesiącach wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na doradców, którzy dokładnie znają ten rynek. Chodzi tu w szczególności o osoby mające wiedzę o rynku gruntów rolnych. Tylko w IV kwartale 2011 r. cena ziemi rolnej w Polsce wzrosła o 4,7%, a w całym 2011 roku podniosła się o 13,4% - wskazują dane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ostatnich siedmiu latach ziemia rolna była jedną z najbardziej atrakcyjnych form lokowania kapitału. Dostępne za ten okres dane pokazują, że przeciętny grunt rolny zdrożał o 203,2%. Dla porównania gdyby pod koniec 2004 roku odłożyć pieniądze na przeciętnej rocznej lokacie, którą odnawiałoby się co roku na przeciętnych rynkowych warunkach, całkowita stopa zwrotu w badanym okresie wyniosłaby na 38% brutto. W tym samym czasie notowania warszawskiego indeksu największych spółek wzrosły zaledwie o 9,4%.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: