eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań: gdzie najtańsze M2?

Ceny mieszkań: gdzie najtańsze M2?

2012-09-16 00:19

Ceny mieszkań: gdzie najtańsze M2?

Charakterystyka aktualnych ofert sprzedaży mieszkań 2-pokojowych © fot. mat. prasowe

M2 to wciąż najpopularniejszy typ mieszkań w naszym kraju. Lokale 2-pokojowe chętnie wybierane są zarówno przez singli, pary, jak również małżeństwa z jednym dzieckiem. Dając możliwość oddzielenia przestrzeni sypialnej od tej, w której spędza się czas w ciągu dnia, zapewniają minimum życiowego komfortu. Portal domy.pl sprawdził, jak kształtują się ceny mieszkań 2-pokojowych w Polsce i jaka jest ich dostępność na rynku wtórnym.

Przeczytaj także: Jak wojna wpływa na rynek mieszkaniowy? Ceny mieszkań w górę?

Przeciętne mieszkanie 2-pokojowe w naszym kraju mierzy 46 m2 i kosztuje średnio 230 000 zł. Chociaż różnice między największymi a najmniejszymi metrażami nie są tak znaczące, to inaczej sprawa wygląda, jeśli zestawimy ze sobą ceny takich lokali w stolicach różnych województw.

Jak wynika z analizy portalu nieruchomości domy.pl najtaniej, średnio za ok. 137 000 zł, 2-pokojowe M można nabyć w położonym na zachodzie kraju Gorzowie Wielkopolskim. W stolicy woj. lubuskiego takie lokale są aż 3 razy tańsze niż w Warszawie i 2 razy tańsze niż w Poznaniu. Relatywnie tanio jest też w Bydgoszczy, Łodzi i Katowicach; w tych miastach za 2-pokojowe lokum właściciele żądają obecnie średnio ok. 190 000 zł - to o 1/3 mniej niż wynosi przeciętna cena ofertowa kawalerki w Warszawie.

Znacznie droższe są mieszkania 2-pokojowe w największych aglomeracjach. We Wrocławiu średnia stawka za oferowane do sprzedaży M2 wynosi 280 000 zł, w Krakowie 310 000 zł, a w Warszawie 395 000 zł. Nieco taniej jest w Poznaniu (275 000 zł), Gdańsku (ok. 270 000 zł) oraz w Lublinie (235 000 zł).

Średnie ceny za m2 mieszkań 2-pokojowych także są bardzo zróżnicowane; wynoszą od niespełna 3000 zł w Katowicach do ponad 8 500 w Warszawie.

Największy udział mieszkań 2-pokojowych w całkowitej podaży ofert notuje Olsztyn. W stolicy woj. warmińsko-mazurskiego niemal co drugie wystawione na sprzedaż mieszkanie to M2 (46%). Odsetek ten jest również wysoki w Warszawie, w której sięga 42%.

fot. mat. prasowe

Charakterystyka aktualnych ofert sprzedaży mieszkań 2-pokojowych

Najtaniej 2-pokojowe M można nabyć w Gorzowie Wielkopolskim - 136 000 zł


We wszystkich analizowanych przez portal domy.pl stolicach wojewódzkich mieszkania 2-pokojowe stanowią największy, wynoszący min. 40%, odsetek wszystkich ofert lokali na sprzedaż. Największy udział mają mieszkania 2-pokojowe na rynku olsztyńskim - stanowią 46% wszystkich ofert. W Szczecinie, liczba ofert sprzedaży M2 (42%) jest aż 6 razy większa od liczby czekających na kupca kawalerek (7%). W Warszawie wybór mieszkań 2-pokojowych (43%) jest 2 razy większy niż wybór kawalerek (11%) i mieszkań 4-pokojowych (10%) razem wziętych.

Lokale w stolicy są najdroższe, ale również wyróżnia je największy średni metraż. Według analizy portalu domy.pl w stolicy średnia powierzchnia M2 wynosi 47,3 m2. To o 3,5 m2 więcej od średniej powierzchni podobnego mieszkania w Olsztynie. Nieznacznie mniejsze lokale od stołecznych, bo o średnim metrażu ok. 46 m2, znajdziemy w Lublinie, Opolu, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy i Kielcach.

Tylko co dziesiąte mieszkanie, oferowane na sprzedaż na rynku wtórnym w Polsce, liczy 4 pokoje. Wg analizy portalu domy.pl największa podaż M4 notowana jest w Kielcach i Wrocławiu - blisko 14%. Najtrudniej jest znaleźć mieszkanie 4-pokojowe w Olsztynie (7%) i w Bydgoszczy (8%). Jeszcze mniejszy udział w podaży stanowią lokale z co najmniej 5 pokojami - tak duże mieszkania to jedynie 2,5% całkowitej podaży ofert sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym.

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: