eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości 2012

Rynek nieruchomości 2012

2013-01-30 10:20

Przeczytaj także: Ceny mieszkań I 2013


Z danych Głównego Urzędu Statystycznego i Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r., wynika, że w Polsce z końcem roku 2012 było ponad 13,7 mln mieszkań. Natomiast liczba gospodarstw domowych wyznaczana jest na 14,6 mln. Rachunek matematyczny wskazuje, że 900 tys. rodzin w naszym kraju nie posiada własnego lokum.

Rynek wynajmu mieszkań

Rynek wynajmu mieszkań jest obok mieszkań i domów na sprzedaż, jedną z najważniejszych gałęzi rynku nieruchomości. Co roku, pod koniec wakacji, głównie z powodu poszukujących stancji studentów następuje największy ruch w tym segmencie rynku. Jednocześnie warto dodać, że od II kwartału 2012 roku wzrasta odsetek osób poszukujących mieszkania do wynajęcia.

Z analizy cen wynajmu mieszkań jednopokojowych wynika, że w większości badanych miast dochodziło do wzrostu ceny ofertowej. Największy wzrost miał miejsce w Olsz¬tynie, wynosząc blisko 7 proc., do widocznego spadku w tej grupie mieszkań doszło w Gorzowie Wielkopolskim (-12,1 proc.). W grupie mieszkań dwupokojowych najbardziej wzrosły stawki za wynajem w Gdańsku – 4,4 proc. Do najwyższej obniżki doszło, podobnie jak w przypadku mieszkań jednopokojowych, w Gorzowie Wielkopolskim (-9 proc.). Mieszkania dwupokojowe są lokalami o największym zainteresowaniu wśród użytkowników serwisu Dom.Gratka.pl poszukujących mieszkania w kategorii wynajmu. W grupie mieszkań trzypokojowych największy wzrost ceny wynajmu nastąpił na rynku lubelskim – ponad 3,7 proc. w ciągu całego roku. Największa obniżka czynszu takich mieszkań miła miejsce w Białymstoku – 7 proc. Mieszkania największe są jednocześnie relatywnie najtańsze dla najemców.

fot. mat. prasowe

Rynek wynajmu - ceny

Z analizy cen wynajmu mieszkań jednopokojowych wynika, że w większości badanych miast dochodziło do wzrostu ceny ofertowej. Największy wzrost miał miejsce w Olsztynie.


We wrześniu 2012 roku serwis Dom.Gratka.pl przeprowadził badanie dotyczące rynku wynajmu mieszkań w Polsce. Ankietowani właściciele mieszkań odpowiedzieli na pytanie, komu najchętniej udostępniliby mieszkanie. Ponad 48 proc. z nich uznało, że na pierwszym miejscu ich potencjalnym najemcą będzie para bez dzieci. Na kolejnym miejscu wskazywano małżeństwo z dziećmi (43,5 proc.), a na trzecim miejscu wskazano małżeństwo bez dzieci (41 proc.). Dalej w rankingu znajdują się m.in.: pary z dziećmi, studenci i studentki. Co ciekawe, dwie ostatnie wymienione grupy osób wskazywane były najczęściej osobno. Nie było przypadków, kiedy respondenci wymienili wynajem studentom obojga płci. Wyniki omawianego badania wskazują, że wśród osób najchętniej poszukujących mieszkania do najmu znajdują się osoby pozostające w związku nieformalnym nie posiadające dzieci. Blisko 35 proc. odpowiedzi pochodziło od tej grupy respondentów. Najmniejszą grupę osób szukających lokum na rynku najmu, stanowią małżeństwa bez dzieci (6,8 proc.).

Według ważności kryteriów jakimi kierują się osoby poszukujące mieszkania do najmu, bez względu na rodzaj pozostałych wymogów, najważniejszym nadal dla blisko 75 proc. respondentów jest cena. Ten czynnik oferty zwraca zawsze uwagę na samym początku. Kolejne ważne aspekty poszukiwanego lokalu to lokalizacja, metraż, ilość pokoi, stan mieszkania oraz całego budynku. Aż 64 proc. badanych uważa, że mieszkanie powinno być w bliskiej odległości od miejsca pracy lub nauki. Jednocześnie tylko 12,4 proc. ankietowanych chciałoby, aby w bliskiej okolicy mieszkania były placówki zdrowotne.

KREDYTY HIPOTECZNE

Rok 2012 należał do najsłabszych pod względem wolumenu sprzedaży udzielonych kredytów hipotecznych udzielonych w naszym kraju w perspektywie kilku minionych lat. Z początkiem roku została wprowadzona w życie pozostała część zapisów znowelizowanej rekomendacji „S”.

Od tego czasu praktycznie niedostępne były kredyty hipoteczne w walutach zagranicznych. Instytucje finansujące zmieniły znacząco sposób liczenia zdolności kredytowej – najważniejszą zmianą było obliczanie zdolności kredytowej maksymalnie na 25 lat kredytowania.
Ceny mieszkań I 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: