eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości 2012

Rynek nieruchomości 2012

2013-01-30 10:20

Przeczytaj także: Ceny mieszkań I 2013


Według Związku Banków Polskich, banki pożyczyły na mieszkania niewiele ponad 38 mld zł. W bieżącym roku prognozy są jeszcze słabsze – szacuje się, że portfel nowych kredytów i pożyczek mieszkaniowych zmniejszy się o ok. 2 – 3 mld zł. Bankowcy uważają, że na zmniejszający się wolumen pożyczonych na zakup nieruchomości pieniędzy ma wpływ nadpodaż lokalowa. Kupujący mając na rynku mnogość lokali odwlekają zakup, licząc na dalsze obniżki cenowe, a co za tym idzie wstrzymują decyzje o zaciągnięciu kredytu hipotecznego.

Zapowiadana jest wprawdzie liberalizacja polityki udzielania kredytów hipotecznych, natomiast nawet poluzowanie założeń udzielania kredytów może nie przynieść oczekiwanych skutków. Brak rządowego wsparcia w zastępstwie wygasającego programu „Rodzina na swoim” i szczątkowe informacje o mającym zacząć obowiązywać dopiero na początku 2014 roku programie „Mieszkania dla Młodych”, może powodować dalsze odwlekanie decyzji o zakupie mieszkania.

DEREGULACJA ZAWODU POŚREDNIKA

W marcu tego roku pojawił się projekt „Ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów”. Ustawa potocznie zwana jest „deregulacyjną”, która ostatecznie obejmie ponad 150 zawodów. Co deregulacja zawodu pośrednika oznacza dla przeciętnego „Kowalskiego? Teoretycznie żadnych zmian on nie odczuje.

Jednak likwidacja obecnych licencji oznacza jednocześnie brak odpowiedzialności zawodowej agentów nieruchomości. A niezadowolony z usług klient biura nieruchomości będzie mógł jedynie ubiegać się przed sądem o swoje prawa. Łatwiejszy dostęp do zawodu powinien spowodować większą konkurencyjność i doprowadzić do spadku cen. Jednak to może się nie sprawdzić, zwłaszcza wśród dużych biur, które nie konkurują obecnie miedzy sobą ceną. Produkt, jakim zajmują się pośrednicy, jest bowiem specyficzny.

W perspektywie tych zmian w licencjonowaniu pośredników, serwis Dom.Gratka.pl zapytał swoich użytkowników o ich dotychczasowe zadowolenie z usług pośredników i konieczność posiadania przez nich kwalifikacji. Znaczna większość - aż 64 % respondentów - korzysta lub korzystała z usług agencji nieruchomości. Wśród wszystkich ankietowanych, aż 66% stwierdziło, że kwalifikacje, które posiadają obecnie pośrednicy nieruchomości są potrzebne do wykonywania tego zawodu.

fot. mat. prasowe

Czy zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami wymaga kwalifikacji zawodowych?

Wśród wszystkich ankietowanych, aż 66% stwierdziło, że kwalifikacje, które posiadają obecnie pośrednicy nieruchomości są potrzebne do wykonywania tego zawodu.


USTAWA DEWELOPERSKA

Wejście w życie z dniem 29 kwietnia 2012 roku „Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego”, czyli tzw. ustawy deweloperskiej sprawiło, że do tej daty deweloperzy wprowadzili na rynek o wiele więcej inwestycji do sprzedaży, aby uniknąć tym samym nowych przepisów w ich sprzedaży.

Najważniejszym zadaniem nowej ustawy ma być ochrona klientów firm deweloperskich, poprzez ograniczanie ryzyka związanego z zakupem. Deweloperzy będą zakładać rachunki powiernicze, na których będą kumulowały się wpłaty klientów. Podpisywane umowy przedwstępne mają mieć formę aktu notarialnego. Równie ważnym założeniem jest prezentacja inwestycji w formie prospektu informacyjnego.

O tym, jakie są konsekwencje nowych przepisów dla deweloperów, a także ich klientów dowiemy się dopiero, kiedy na rynku zaczną pojawiać się inwestycje, podchodzące pod nowy zapisy. Aktualnie nadal istnieje obawa, że dla małych przedsiębiorców działających w branży deweloperskiej ustawa nie jest do końca sprzyjająca, ponieważ finansują one swoje inwestycje głównie z wcześniejszych wpłat od kupujących. Brak kapitału początkowego będzie oznaczał dla takich przedsiębiorców podstawowy problem. Ponadto zakłada się, że ustawa może wpłynąć na podwyższenie ceny nowych mieszkań. Mieszkania budowane w realiach nowych zapisów będą zawierały także koszt prowadzenia przez deweloperów rachunków powierniczych i pozostałych kosztów związanych z ustawą.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Ceny mieszkań I 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: