eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny transakcyjne nieruchomości VII 2013

Ceny transakcyjne nieruchomości VII 2013

2013-08-09 13:48

Przeczytaj także: Ceny transakcyjne nieruchomości VI 2013


KOMENTARZ Home Broker, 08 sierpnia 2013 r.

Lipiec był drugim z kolei miesiącem, w którym przeciętna cena transakcyjna mieszkania była wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Mieszkania w ostatnich 12 miesiącach zdrożały o 5 proc. To najwyższy roczny wzrost w historii prowadzonego badania (od grudnia 2007 r.). W samym lipcu przeciętna cena transakcyjna była ponadto o prawie 1,3 proc. wyższa niż w czerwcu – wynika z odczytu indeksu Open Finance i Home Broker. Najnowsze dane przysparzają kolejnych argumentów zwolennikom teorii o zakończeniu trwającej od przełomu 2007 i 2008 roku przeceny mieszkań.

Trzeba jednak pamiętać, że część obserwowanego odbicia jest konsekwencją zakończenia w zeszłym roku programu dopłat do kredytów. Faworyzował on kwotami idącymi niejednokrotnie w dziesiątki tysięcy złotych zakupy najtańszych lokali, co w 2012 roku zaniżało przeciętną cenę transakcyjną tym bardziej im bliżej było końca programu „Rodzina na swoim”. Dziś, jak wynika z danych Home Broker, nabywcy kupują lokale bardziej atrakcyjne, a przez to droższe. Z tym czynnikiem należy więc wiązać sporą część wzrostu przeciętnej ceny transakcyjnej obserwowanej dziś w ujęciu r/r.

Co niemniej ważne dane Open Finance i Home Broker pokazują też, że coraz więcej mieszkań znajduje nabywców. Lipcowe dane (skumulowane za okresy 3-miesięczne) pokazują w tym zakresie progres o 9,4 proc. względem odczytu z czerwca. Kierunek ten, jeśli będzie potwierdzony w kolejnych miesiącach, będzie kolejnym argumentem przemawiającym za siłą rodzimego rynku mieszkaniowego. Sporą część tego optymizmu należy wiązać z rekordowo niskimi stopami procentowymi. Początkowo oddziaływały one przez „kanał depozytowy”. Chodzi po prostu o to, że właściciele depozytów poszukują alternatywnych, bardziej zyskownych, sposobów lokowania kapitału. Część z tych przepływów pieniężnych trafia na rynek nieruchomości, gdzie doradcy Home Broker i Lion’s House obserwują wysoki poziom transakcji o charakterze inwestycyjnym. Coraz mocniej działa jednak na rynek także „kanał kredytowy”, a więc po prostu więcej pojawia się osób szukających przy okazji rekordowo tanich kredytów własnych „czterech kątów”. Trudno się temu dziwić, skoro niskie koszty zadłużania się powodują, że bardzo często czynsz najmu mieszkania wystarcza z nawiązką na opłacenie raty kredytowej i kosztów utrzymania lokalu. Biorąc jednak pod uwagę, że przeciętna marża kredytowa przekracza dziś 1,5 proc., osoby, które dziś się zadłużą powinny pamiętać o tym, że w kolejnych latach powinny obserwować sytuację na rynku kredytowym w poszukiwaniu możliwości refinansowania swojego kredytu przy niższej marży.

Co przyniesie przyszłość? Dziś wydaje się, że rok 2013 powinien przynieść stabilizację cen. Potwierdzają to opinie doradców Lion’s House i Home Brokera. W ich ocenie w perspektywie kolejnych 12 miesięcy przeciętna cena transakcyjna może wzrosnąć o 1,5 proc. Nie sposób nie zauważyć jednak też, że w badaniach z ostatnich miesięcy najczęściej powtarzającą się prognozą jest stabilizacja cen na dziś obserwowanym poziomie. Trzeba bowiem pamiętać, że obok pozytywnych danych na temat aktywności popytu na rynku mieszkaniowym, bardzo ważnym czynnikiem decydującym o sytuacji na rynku mieszkaniowym jest dynamika rozwoju gospodarczego. Ta pozostaje znikoma, a więc trudno liczyć na wyraźny wzrost funduszu płac, co mogłoby mieć przełożenie na popyt na mieszkania. Ponadto banki nie wykazują nadmiernej skłonności do skokowego wzrostu ekspansji kredytowej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że podaż mieszkań jest wciąż na bardzo wysokim poziomie. Na rynku pierwotnym 6 największych miast nadpodaż można szacować na podstawie danych REAS nawet na kilkanaście tysięcy mieszkań.

Jerzy Węglarz,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: