eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski IX 2013

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski IX 2013

2013-09-25 13:17

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VIII 2013


Mieszkania dla żaków

Mieszkania w Krakowie kupują przede wszystkim studenci i ich rodzice, którzy poszukują lokum na zbliżający się okres nauki. Dlatego największym zainteresowaniem cieszą się lokale dwupokojowe, których ceny wahają się pomiędzy 250 000 a 300 000 PLN. – Przy wyborze nieruchomości w stolicy Małopolski kupujący zwracają uwagę na niewielką odległość od uczelni albo dobre skomunikowanie z ośrodkami akademickimi – zauważa Piotr Przychodzki, ekspert Metrohouse. – Wśród dzielnic dużym zainteresowaniem cieszy się Nowa Huta, co wiąże się ze znacznie niższymi cenami w porównaniu do innych rejonów miasta. Spora odległość od centrum sprawia, że za te same pieniądze, jakie wydalibyśmy na dwupokojowe mieszkanie w Śródmieściu, w Nowej Hucie kupimy o jeden pokój więcej. Co ciekawe, mimo że ceny ofertowe utrzymują się na zbliżonym poziomie od kilku miesięcy osoby chcące zamieszkać w Krakowie, nawet po negocjacjach muszą zapłacić 2 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Według danych z najnowszego raportu, średnia cena transakcyjna sprzedawanego mieszkania nieznacznie przekracza 6 000 PLN za mkw.

Najtaniej w Nowej Hucie i Bieńczycach

3 700 PLN za metr kwadratowy to średnia cena mieszkań wystawionego na sprzedaż z rynku wtórnego w Nowej Hucie i Bieńczycach. Jest to mniej o około 40 proc. w stosunku do nieruchomości położonych bliżej centrum. Atrakcyjne ceny sprawiają, że mimo gorszej lokalizacji mieszkania w tamtych częściach Krakowa przyciągają uwagę potencjalnych kupujących. – Oferty nieruchomości w mieście są bardzo zróżnicowane pod względem cenowym. Rynek wtórny dopasowuje się zarówno do skromnych budżetów studenckich, jak i do potrzeb dużo bardziej wymagających klientów – wyjaśnia Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Dla przykładu, najdroższe mieszkanie wystawione na sprzedaż kosztowało 21 000 PLN za metr kwadratowy.

Mieszkania drogie, kredyty tanie

Biorąc pod uwagę zarówno ceny ofertowe jak i transakcyjne nieruchomości, Kraków pozostaje jednym z najdroższych miast w Polsce. Dobrą wiadomością może być jednak obecna sytuacja na rynku kredytowym. – Wraz z malejącym oprocentowaniem spada również wysokość miesięcznych rat – podaje Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. – W połączeniu z atrakcyjnymi cenami nieruchomości okazuje się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Krakowie od września 2012 roku obniżyła się aż o 615 PLN. Według najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera jest to jedna z największych różnic w kraju. Większy spadek wysokości rat odczuli jedynie kredytobiorcy ze stolicy, gdzie wyniósł on 677 PLN.

WROCŁAW

Według najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, we Wrocławiu zauważalny jest spadek cen nabywanych nieruchomości. Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska kupują też coraz mniejsze lokale. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie mieszkania dwupokojowe.

Mniej za mniej

Analiza transakcji wskazuje, że mieszkania we Wrocławiu kupowane są taniej o aż 8,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2012 roku. Średnia cena ofertowa wynosi aktualnie 5 457 PLN, choć po negocjacjach można obniżyć ją do poziomu 5 019 PLN za metr kwadratowy. - Spadek cen wskazuje na ciągły brak równowagi pomiędzy aktualnymi cenami a oczekiwaniami nabywców – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. W 2011 roku wrocławianie kupowali lokale średnio za 312 000 PLN, rok później za 300 000 PLN. Obecnie średnia transakcji to 265 000 PLN. - Na Dolnym Śląsku sprzedaje się i kupuje coraz taniej. W ślad za spadającymi cenami, zmniejsza się również metraż nabywanych nieruchomości. Rok temu średnia wielkość kupowanych mieszkań wynosiła prawie 55 mkw., dziś jest ona mniejsza o 1,7 mkw. Pod względem metrażu kupowanych lokali Wrocław znajduje się w połowie rankingu największych miast Polski. Większe mieszkania kupuje się m.in. w Warszawie – dodaje ekspert.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski IX 2013

    bopin / 2013-10-09 14:43:39

    kolejny raport, w ktorym pominieto region Slaska, co z Katowicami i osciennymi miastami??? moze ktos pokusilby sie wreszcie o taka analize? rynek pierwotny, wbrew roznym statystykom kwitnie, zwlaszcza ludzie mlodzi chca kupowac nowe mieszkania, w Parku Chopina, gdzie mieszkam, widac mnostwo mlodych rodzin odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: