eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VIII 2016

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VIII 2016

2016-09-30 13:29

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VIII 2016

Wrocław © fotolupa - Fotolia.com

Metrohouse i Expander przedstawiają najświeższy raport analizujący sytuację na rynku mieszkaniowym w sześciu największych miastach Polski. Z analizy wynika m.in., że w Poznaniu wręcz rozchwytywane są mieszkania w wielkiej płycie, czego z kolei nie można powiedzieć o wrocławskich kawalerkach, na które popyt znacznie zmalał. W Warszawie nie brak jest chętnych na zakup w celach inwestycyjnych, podobnie jak w Krakowie nie brakuje amatorów mieszkań zlokalizowanych w centrum. W Trójmieście kupujący poszukują większych lokali, natomiast w Łodzi zainteresowaniem cieszą się nowsze budynki.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VII 2016

Sytuacja na poszczególnych rynkach jest dość zróżnicowana. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich badanych lokalizacji mogą być trudności w pozyskaniu wkładu własnego, zwłaszcza że eksperci radzą kupującym, aby starali się zebrać jak największą sumę. Chodzi o to, aby uniknąć nadmiernego zadłużenia, które za sprawą wzrostu stóp procentowych szybko może się okazać zagrożeniem dla stabilności budżetu domowego.

Wprawdzie pomocą dla kredytobiorców mogą być środki z programu MdM, ale należy pamiętać, że obecnie można starać się jedynie o dopłaty wypłacane w 2018 r. Problem polega na tym, że nie wszyscy sprzedający zgodzą się na otrzymanie części zapłaty z tak dużym opóźnieniem. Dlatego właśnie wiele osób odkłada zakup do początku przyszłego roku. Jednak biorąc pod uwagę, jak duże było zainteresowanie dopłatami w tym roku, można przypuszczać, że pula pieniędzy zapewne szybko się skończy. Najprawdopodobniej pula 373 mln zł wystarczy zaledwie na dwa lub trzy miesiące.

WROCŁAW


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w ostatnim czasie zmniejszył się popyt na kawalerki zlokalizowane w stolicy Dolnego Śląska. Więcej kupujących zdecydowało się na lokale dwu- i trzypokojowe.

We Wrocławiu kupujemy mniej kawalerek


W stolicy Dolnego Śląska w ostatnim czasie duża część transakcji zawieranych na rynku nieruchomości wtórnych dotyczyła mieszkań dwu- i trzypokojowych, których metraż mieścił się w przedziale od 40 do 60 metrów kwadratowych. Nieco zmniejszył się natomiast popyt na kawalerki. Mniej niż w poprzednich miesiącach osób zdecydowało się na zakup lokalu o powierzchni poniżej 30 mkw.
– Średnio na mieszkanie we Wrocławiu wydajemy 301 tys. zł, a koszt jednego metra kwadratowego wynosi średnio 5 452 zł – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – To właściwie tyle samo, ile w poprzednim notowaniu i o 1,2% więcej niż przed rokiem. Co trzecie mieszkanie nabywane w ostatnich trzech miesiącach miało cenę niższą niż 5 000 zł za mkw., choć na liście transakcji nie było zbyt wiele pozycji, które można by uznać za szczególne cenowe okazje.

fot. fotolupa - Fotolia.com

Wrocław

W ostatnim czasie zmniejszył się popyt na kawalerki zlokalizowane w stolicy Dolnego Śląska.


Warto zadbać o wysoki wkład własny


Osoba, która planuje kupić za pomocą kredytu mieszkanie we Wrocławiu, powinna przygotować się przede wszystkim na to, że musi dysponować przynajmniej 10% wkładem własnym.
– Oznacza to kwotę 29 986 zł w przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 55 mkw., nabywanego po przeciętnej cenie – wylicza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Warto jednak posiadać jak największą sumę, gdyż dzięki temu zmniejszymy kwotę kredytu, a więc również jego koszt i ratę. Dla przykładu, przy minimalnym wkładzie rata wyniesie 1 427 zł, ale jeśli dysponujemy 20% wartości mieszkania, spadnie ona do poziomu 1 245 zł.

Starając się o kredy powinniśmy pamiętać także o tym, aby nie przesadzać z kwotą zadłużenia. Obecnie mamy bowiem najniższe stopy procentowe w historii. W przyszłości mogą one jednak wzrosnąć. Gdyby powróciły choćby do poziomu z początku 2013 r., rata kredytu na opisane wyżej mieszkanie wzrosłaby z 1 427 zł do 1 826 zł.

Wkłąd własny z MdM

W przypadku, gdy ktoś nie ma odpowiednio wysokich oszczędności, pieniądze na wkład własny może uzyskać dzięki programowi „Mieszkanie dla młodych”. Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu. We Wrocławiu wynosi on 5 181 zł za mkw. dla tych z rynku pierwotnego oraz 4 239 zł za mkw. z rynku wtórnego.

TRÓJMIASTO


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w Gdańsku i w Gdyni wzrosło zainteresowanie lokalami o dużej powierzchni.

Duże mieszkania na celowniku inwestorów


Obecnie największym zainteresowaniem w Trójmieście cieszą się mieszkania o większych powierzchniach, czyli mierzące powyżej 80 metrów kwadratowych, oraz domy. Na szybką sprzedaż mogą liczyć właściciele nieruchomości zlokalizowanych przy głównych trasach komunikacji miejskiej, z dobrym dojazdem do uczelni wyższych lub większych ośrodków biurowych.
– W przypadku nabywców planujących dalszy wynajem ważnym kryterium wyboru jest także duża ilość oddzielnych, nieprzechodnich pokoi – mówi Patryk Szczodrowski, ekspert Metrohouse. Klienci kupują te mieszkania z myślą o studentach lub osobach pracujących w Trójmieście. Dużą popularnością cieszą się obecnie gdańskie Aniołki, Wrzeszcz, Oliwa oraz cały pas nadmorski. Średnia cena, jaką płacimy za mieszkanie na rynku wtórnym w Gdańsku i Gdyni, wynosi od 5 300 do 5 400 zł za metr kwadratowy, a średnia powierzchnia nabywanego lokalu to ok. 55 mkw.

Warto zadbać o wysoki wkład własny


Osoba, która planuje kupić z pomocą kredytu mieszkanie w Gdańsku, powinna przygotować się przede wszystkim na to, że musi dysponować przynajmniej 10% wkładem własnym.
– Oznacza to kwotę 29 783 zł w przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 55 mkw., nabywanego po przeciętnej cenie – wylicza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Warto jednak posiadać jak największą sumę, gdyż dzięki temu zmniejszymy kwotę kredytu, a więc również jego koszt i ratę. Dla przykładu, przy minimalnym wkładzie rata wyniesie 1 418 zł, ale jeśli dysponujemy 20% wartości mieszkania, spadnie ona do poziomu 1 237 zł.

Starając się o kredy powinniśmy pamiętać także o tym, aby nie przesadzać z kwotą zadłużenia. Obecnie mamy bowiem najniższe stopy procentowe w historii. W przyszłości mogą one jednak wzrosnąć. Gdyby powróciły choćby do poziomu z początku 2013 r., rata kredytu na opisane wyżej mieszkanie wzrosłaby z 1 418 zł do 1 813 zł.

Wkłąd własny z MdM

W przypadku, gdy ktoś nie ma odpowiednio wysokich oszczędności, pieniądze na wkład własny może uzyskać dzięki programowi „Mieszkanie dla młodych”. Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu. W Gdańsku wynosi on 5 095 zł za mkw. dla tych z rynku pierwotnego oraz 4 168 zł za mkw. z rynku wtórnego.

POZNAŃ


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, najchętniej nabywanymi w Poznaniu mieszkaniami są te w blokach z wielkiej płyty, zlokalizowane na osiedlach z dostępem do dobrze rozwiniętej infrastruktury.

Wielka płyta nadal w modzie


Wśród osób poszukujących nieruchomości w stolicy Wielkopolski największym zainteresowaniem cieszą się w dalszym ciągu mieszkania dwu- i trzypokojowe, których metraż nie przekracza 60 metrów kwadratowych. Poszukiwane są lokale w blokach z wielkiej płyty, zlokalizowane na osiedlach z dostępem do dobrze rozwiniętej infrastruktury. Cały czas nabywcy polują również na oferty o okazyjnych cenach, znacznie niższych od średniej rynkowej, która wynosi obecnie 4 983 zł za metr kwadratowy.
W Poznaniu dobrze sprzedają się również mieszkania, które mają zaledwie kilka lat i są nowocześnie urządzone.
– Jest to alternatywa dla osób, które chcą mieć nowe mieszkanie, a nie mają czasu, by wyposażyć mieszkanie deweloperskie – mówi Jakub Krysztofiak, ekspert Metrohouse. – W takim przypadku nieruchomość musi spełnić dwa warunki. Po pierwsze, lokal musi dokładnie trafić w gust potencjalnych nabywców, tak aby nie wymagał większych modyfikacji, oraz ostateczna cena nie może być wyższa, niż łączna suma zakupu mieszkania deweloperskiego i jego wykończenia.

Warto zadbać o wysoki wkład własny


Osoba, która planuje kupić za pomocą kredytu mieszkanie w Poznaniu, powinna przygotować się przede wszystkim na to, że musi dysponować przynajmniej 10% wkładem własnym.
– Oznacza to kwotę 27 407 zł w przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 55 mkw., nabywanego po przeciętnej cenie – wylicza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Warto jednak posiadać jak największą sumę, gdyż dzięki temu zmniejszymy kwotę kredytu, a więc również jego koszt i ratę. Dla przykładu, przy minimalnym wkładzie rata wyniesie 1 305 zł, ale jeśli dysponujemy 20% wartości mieszkania, spadnie ona do poziomu 1 138 zł.

Starając się o kredy powinniśmy pamiętać także o tym, aby nie przesadzać z kwotą zadłużenia. Obecnie mamy bowiem najniższe stopy procentowe w historii. W przyszłości mogą one jednak wzrosnąć. Gdyby powróciły choćby do poziomu z początku 2013 r., rata kredytu na opisane wyżej mieszkanie wzrosłaby z 1 305 zł do 1 669 zł.

Wkłąd własny z MdM

W przypadku, gdy ktoś nie ma odpowiednio wysokich oszczędności, pieniądze na wkład własny może uzyskać dzięki programowi „Mieszkanie dla młodych”. Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu. W Poznaniu wynosi on 5 815 zł za mkw. dla tych z rynku pierwotnego oraz 4 757 zł za mkw. z rynku wtórnego.

ŁÓDŹ


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, nabywcy mieszkań z łódzkiego rynku wtórnego chętniej wybierali lokale wybudowane w ostatniej dekadzie. Takie preferencje wpłynęły na podwyżkę przeciętnej ceny metra kwadratowego.

W Łodzi kupujemy nowsze mieszkania


W ostatnich tygodniach na łódzkim rynku nieruchomości wtórnych doszło do wielu transakcji dotyczących lokali oddanych do użytku w ostatniej dekadzie. Zmiana ta bardzo szybko wywarła istotny wpływ na średnią cenę nabywanych mieszkań. Podczas gdy w ostatnich miesiącach cena dość stanowczo zbliżała się do poziomu 3 000 zł za metr kwadratowy, nastąpiła podwyżka i powrót do najczęściej obserwowanych wartości. W ostatnim notowaniu średnia wyniosła już 3 542 zł za mkw.
– Nabywca za zakup mieszkania w Łodzi przeciętnie wydaje 182 tys. zł – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – To ponad dwukrotnie mniej niż w Warszawie. Jest to powód, dla którego wielu mieszkańców miasta dawnych fabrykanów kupuje tu mieszkanie, choć codziennie dojeżdża do pracy do stolicy. Z punktu widzenia ponoszonych kosztów jest to po prostu opłacalne rozwiązanie.

Warto zadbać o wysoki wkład własny


Osoba, która planuje kupić z pomocą kredytu mieszkanie w Łodzi, powinna przygotować się przede wszystkim na to, że musi dysponować przynajmniej 10% wkładem własnym.
– Oznacza to kwotę 19 481 zł w przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 55 mkw., nabywanego po przeciętnej cenie – wylicza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Warto jednak posiadać jak największą sumę, gdyż dzięki temu zmniejszymy kwotę kredytu, a więc również jego koszt i ratę. Dla przykładu, przy minimalnym wkładzie rata wyniesie 927 zł, ale jeśli dysponujemy 20% wartości mieszkania, spadnie ona do poziomu 809 zł.

Starając się o kredy powinniśmy pamiętać także o tym, aby nie przesadzać z kwotą zadłużenia. Obecnie mamy bowiem najniższe stopy procentowe w historii. W przyszłości mogą one jednak wzrosnąć. Gdyby powróciły choćby do poziomu z początku 2013 r., rata kredytu na opisane wyżej mieszkanie wzrosłaby z 927 zł do 1 186 zł.

Wkłąd własny z MdM

W przypadku, gdy ktoś nie ma odpowiednio wysokich oszczędności, pieniądze na wkład własny może uzyskać dzięki programowi „Mieszkanie dla młodych”. Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu. W Łodzi wynosi on 4 254 zł za mkw. dla tych z rynku pierwotnego oraz 3 481 zł za mkw. z rynku wtórnego.

KRAKÓW


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, inwestorzy aktywnie poszukują w Krakowie atrakcyjnych nieruchomości. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zlokalizowane w pobliżu centrum miasta.

Mieszkania na Starym Mieście na celowniku inwestorów


Wrzesień to ,,ostatni dzwonek" dla osób planujących zakup mieszkania pod wynajem. Inwestorzy poszukują głównie nieruchomości znajdujących się w obrębie Starego Miasta, ale też Krowodrzy, Grzegórzek oraz starszych części Podgórza, czy dobrze rozwiniętych Dębnik. Szczególnie szybko wyprzedają się mieszkania dwupokojowe w przedziale cenowym od 250 000 zł do 300 000 zł, w odległości 2-3 km od centrum miasta, a także kawalerki.
– Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się mieszkania deweloperskie, nadbudowy lub całkowicie odnowione kamienice – zwraca uwagę Aneta Thomas, ekspert Metrohouse. – Wpływ na to mają niższe koszty wykończenia takich nieruchomości oraz możliwość zminimalizowania ryzyka ewentualnego, niespodziewanego remontu, czy konieczność wymiany instalacji, do których niekiedy jesteśmy zmuszeni już po zakupie lokalu. Oczywiście kluczowym elementem jest też termin oddania – im szybciej, tym lepiej.

Warto zadbać o wysoki wkład własny


Osoba, która planuje kupić za pomocą kredytu mieszkanie w Krakowie, powinna przygotować się przede wszystkim na to, że musi dysponować przynajmniej 10% wkładem własnym.
– Oznacza to kwotę 32 731 zł w przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 55 mkw., nabywanego po przeciętnej cenie – wylicza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Warto jednak posiadać jak największą sumę, gdyż dzięki temu zmniejszymy kwotę kredytu, a więc również jego koszt i ratę. Dla przykładu, przy minimalnym wkładzie rata wyniesie 1 558 zł, ale jeśli dysponujemy 20% wartości mieszkania, spadnie ona do poziomu 1 359 zł.

Starając się o kredyt powinniśmy pamiętać także o tym, aby nie przesadzać z kwotą zadłużenia. Obecnie mamy bowiem najniższe stopy procentowe w historii. W przyszłości mogą one jednak wzrosnąć. Gdyby powróciły choćby do poziomu z początku 2013 r., rata kredytu na opisane wyżej mieszkanie wzrosłaby z 1 558 zł do 1 993 zł.

Wkłąd własny z MdM

W przypadku, gdy ktoś nie ma odpowiednio wysokich oszczędności, pieniądze na wkład własny może uzyskać dzięki programowi „Mieszkanie dla młodych”. Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu. W Krakowie wynosi on 5239 zł za mkw. dla tych z rynku pierwotnego oraz 4 287 zł za mkw. z rynku wtórnego.

WARSZAWA


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, na stołecznym rynku nieruchomości wtórnych inwestorzy aktywnie poszukują kawalerek i rozkładowych mieszkań dwupokojowych.

Warszawskie nieruchomości na celowniku inwestorów


Wśród osób lokujących kapitał w stolicy utrwalił się trend nabywania mieszkań z myślą o wynajmie. Kawalerki w dobrych, tzn. atrakcyjnych dla najemców lokalizacjach, kupują głównie inwestorzy wycofujący środki z lokat bankowych.
– Stanowią oni również sporą grupę nabywców mieszkań dwupokojowych. Stawianym przez nich warunkiem w przypadku takich nieruchomości jest jednak osobna kuchnia – mówi Dariusz Mitrowski, ekspert Metrohouse. – Tego wymogu nie ma przy lokalach kupowanych na własny użytek. Wtedy preferowane jest nowsze budownictwo i modny od wielu lat aneks kuchenny w pokoju. Z kolei większe, np. trzypokojowe lokale nabywane są przede wszystkim przez rodziny z dziećmi oraz osoby myślące perspektywicznie, które nie chcą zmieniać mieszkania w przypadku powiększenia rodziny.

Do września bieżącego roku najwięcej transakcji realizowanych było na Mokotowie, Woli i Bemowie. Dobrze sprzedają się także nieruchomości na Białołęce i znacznie droższym Ursynowie.

Warto zadbać o wysoki wkład własny


Osoba, która planuje kupić z pomocą kredytu mieszkanie w Warszawie, powinna przygotować się przede wszystkim na to, że musi dysponować przynajmniej 10% wkładem własnym.
– Oznacza to kwotę 40 337 zł w przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 55 mkw., nabywanego po przeciętnej cenie – wylicza Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Warto jednak posiadać jak największą sumę, gdyż dzięki temu zmniejszymy kwotę kredytu, a więc również jego koszt i ratę. Dla przykładu, przy minimalnym wkładzie rata wyniesie 1 920 zł, ale jeśli dysponujemy 20% wartości mieszkania, spadnie ona do poziomu 1 675 zł.

Starając się o kredyt powinniśmy pamiętać także o tym, aby nie przesadzać z kwotą zadłużenia. Obecnie mamy bowiem najniższe stopy procentowe w historii. W przyszłości mogą one jednak wzrosnąć. Gdyby powróciły choćby do poziomu z początku 2013 r., rata kredytu na opisane wyżej mieszkanie wzrosłaby z 1 920 zł do 2 456 zł.

Wkład własny z MdM

W przypadku, gdy ktoś nie ma odpowiednio wysokich oszczędności, pieniądze na wkład własny może uzyskać dzięki programowi „Mieszkanie dla młodych Jednym z warunków uzyskania wsparcia jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być wyższa od limitu. W stolicy wynosi on 6 353 zł za mkw. dla tych z rynku pierwotnego oraz 5 198 zł za mkw. z rynku wtórnego.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: