eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski III 2016

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski III 2016

2016-04-08 10:47

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski III 2016

Osiedle mieszkaniowe w Warszawie © Fotokon - Fotolia.com

Szybko.pl, Metrohouse i Expander przedstawiają najświeższy raport analizujący sytuację na rynku mieszkaniowym w sześciu największych miastach Polski. Z analizy wynika m.in., że najtańsza ciągle pozostaje Łódź, a najdroższa Warszawa. W Gdańsku cenami odstraszają mieszkania w budownictwie z wielkiej płyty. W przypadku Wrocławia mamy do czynienia z dużym popytem na małe metraże. Odwrotna sytuacja ma miejsce w Poznaniu. W Krakowie natomiast dostrzegalne stały się obniżki cen na rynku wtórnym. Wszystkie lokalizacje łączy jedno – koniec tegorocznych dopłat w ramach rządowego programu MdM.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski II 2016

Sytuacja na poszczególnych rynkach jest zróżnicowana. Dobrą informacją dla wszystkich lokalizacji jest, to że wyhamowały podwyżki marż. Wprawdzie nadal są wyższe niż w minionym roku, ale ciągle niskie stopy procentowe sprawiają, że oprocentowanie kredytów pozostaje atrakcyjne – dla kredytu z najniższym, 10-procentowym wkładem własnym wynosi średnio 4,01%.

Z kolei złe wieści mają związek z wyczerpaniem się tegorocznego budżetu na dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.
– Oczywiście program wciąż działa i obecnie można starać się o pieniądze, które będą wypłacane w przyszłym roku – Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – W tym roku jednak sięgnąć po nie mogą przede wszystkim osoby, które kupują nowe mieszkania. Deweloperzy zwykle godzą się otrzymać część zapłaty w przyszłym roku. Zależy im bowiem na utrzymaniu wysokiej sprzedaży. Zupełnie inaczej jest w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Tu sprzedający chcą zwykle od razu dostać całą kwotę.

WROCŁAW


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w stolicy Dolnego Śląska największą popularnością cieszą się niewielkie mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Jednocześnie ceny transakcyjne na wrocławskim rynku wtórnym wzrosły w stosunku do poprzedniego roku o ponad 3%. Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest zatrzymanie wzrostu marż bankowych oraz utrzymujące się atrakcyjne oprocentowanie kredytów.

Na Dolnym Śląsku szukamy kawalerek w blokach


We Wrocławiu wartości odnotowywane w transakcjach wzrosły o 3,1% w stosunku do cen sprzed roku. Za metr kwadratowy lokalu płacimy 5 374 zł.
– Na uwagę zasługuje struktura nabywanych w ostatnim czasie lokali, wśród których widoczny jest duży udział ofert w budynkach z wielkiej płyty – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.– W przypadku tych z lat 70-tych widełki cenowe są bardzo szerokie i mieszczą się pomiędzy wartością 3 300 zł a 6 500 zł za mkw.
Co istotne, kupując takie mieszkania raczej skupiamy się na niewielkich lokalach, których powierzchnia rzadko przekracza 40 metrów kwadratowych. W porównaniu do innych kwartałów, tym razem obecnie wyraźnie mniejszym zainteresowaniem cieszą się lokale w kamienicach.
Niższe marże powodują, że kupując mieszkanie o powierzchni 60 mkw. w stolicy Dolnego Śląska za średnią cenę, rata kredytu wyniesie ok. 1 533 zł (kredyt na 25 lat z LTV 90%).

W programie MdM od kwietnia obowiązują nowe limity cen mieszkań. We Wrocławiu cena metra kwadratowego nowego mieszkania nie może przekroczyć 5 181 zł, a mieszkania używanego 4 239 zł.

fot. Fotokon - Fotolia.com

Osiedle mieszkaniowe w Warszawie

Na stołecznym rynku nieruchomości wtórnych największym powodzeniem cieszą się najtańsze oferowane mieszkania.


WARSZAWA


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, na stołecznym rynku nieruchomości wtórnych największym powodzeniem cieszą się najtańsze oferowane mieszkania. Nawet jednak one rzadko mieszczą się w limitach MdM, przez co wyczerpanie puli środków na ten rok nie miało większego wpływu na kształtowanie się rynku. Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest zatrzymanie wzrostu marż bankowych oraz utrzymujące się atrakcyjne oprocentowanie kredytów.

Poszukiwane tanie mieszkania w Warszawie


Nawet gdyby pieniądze z MdM-u nie skończyły się tak szybko, to i tak nie miałoby to większego znaczenia dla kształtowania się sytuacji na rynku wtórnym w Warszawie.
– Wśród transakcji przeprowadzonych za naszym pośrednictwem w ostatnich tygodniach trudno jest znaleźć ofertę, która spełniałaby kryteria kwotowe umożliwiające dofinansowanie w ramach programu MdM – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Mimo to w lutym odnotowaliśmy ożywienie wśród osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Najbardziej poszukiwanymi lokalami są te najtańsze, których cena mieści się poniżej sumy 300 tys. zł. Aż 35% mieszkań sprzedanych przez naszych pośredników znajdowało się w tej strefie cenowej.

Dobrą wiadomością dla kupujących mieszkania w stolicy jest nieco większa skłonność właścicieli do negocjowania cen. Różnica pomiędzy kosztem metra kwadratowego podanym w ofertach a wartością pojawiającą się w czasie transakcji wynosi 3%, i jest to 0,5 punktu procentowego większa niż w poprzednim notowaniu. Na warszawskim rynku nieruchomości wtórnych nadal możemy mówić o stabilizacji cenowej. Przeciętny koszt metra kwadratowego nie przekracza 7 300 zł.
Niższe marże powodują, że kupując mieszkanie o powierzchni 60 mkw. w stolicy za średnią cenę, rata kredytu wyniesie ok. 2 078 zł (kredyt na 25 lat z LTV 90%).

W programie MdM od kwietnia obowiązują nowe limity cen mieszkań. W Warszawie cena metra kwadratowego nowego mieszkania nie może przekroczyć 6 353 zł, a mieszkania używanego 5 198 zł.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2016-04-08 12:57:20

    Warszawa nie jest jeszcze taka zła, na Bemowie na Lazurowej 168 widziałam tansze osiedle a okolica dobra do zamieszkania i dla rodziny i dla singla. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: