eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski V 2016

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski V 2016

2016-05-31 12:34

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski V 2016

Poznań © Piotr Gołębniak - Fotolia.com

Metrohouse i Expander przedstawiają najświeższy raport analizujący sytuację na rynku mieszkaniowym w sześciu największych miastach Polski. Z analizy wynika m.in., że w Łodzi szczególnym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zlokalizowane w okolicach Nowego Centrum, a w Warszawie lokale dwupokojowe. W Gdańsku kluczowym czynnikiem jest cena. W przypadku Wrocławia mamy do czynienia z dużym popytem na małe metraże, a w Poznaniu problemów ze znalezieniem nabywcy nie ma wielka płyta. W Krakowie natomiast królują inwestorzy. Wszystkie lokalizacje łączy jedno – pokaźna obniżka zdolności kredytowej.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski IV 2016

Sytuacja na poszczególnych rynkach jest zróżnicowana. Tym, co łączy wszystkie miasta, jest znaczna obniżka zdolności kredytowej. Kredytobiorcy ciągle mogą liczyć na dość niewygórowane raty, ale powinni zachować ostrożność.
– Wysokość raty powinna pozwolić, abyśmy poradzili sobie z jej spłatą, gdy stopy procentowe wzrosną – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Najlepiej, jeśli mimo spłaty, możemy także dodatkowo oszczędzać. Kredyt hipoteczny zaciągany jest zwykle na bardzo długi okres, w ciągu którego mogą zdarzyć się okresy, kiedy będziemy pozostawali bez pracy lub pojawią się dodatkowe zobowiązania finansowe. W takich sytuacjach oszczędności są bardzo przydatne.

POZNAŃ


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, na poznańskim rynku wtórnym największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Szczególnie atrakcyjne są te usytuowane na osiedlach z bogatą infrastrukturą. Osoby, które przy okazji zakupu mieszkania planują zaciągnąć kredyt hipoteczny, powinny przygotować się na to, że stają się one coraz trudniej dostępne. Jest to spowodowane dostosowywaniem oferty banków do zaleceń KNF.

W Poznaniu szukamy dwóch pokoi


Dane z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera wskazuje, że średnia cena transakcyjna metra kwadratowego na rynku wtórnym w Poznaniu to 5 154 zł. Wśród kupujących największym zainteresowaniem cieszą się dwupokojowe mieszkania, których metraż nie przekracza 50 mkw.
– Zwłaszcza lokale w blokach wielkiej płyty, zlokalizowane na osiedlach z dostępem do dobrze rozwiniętej infrastruktury nie mają problemów ze znalezieniem nabywcy – mówi Tomasz Jezierski, ekspert Metrohouse. – Ponadto, zawsze szybko znikają z rynku się mieszkania sprzedawane pod presją czasu, tzw. „okazje”. Oczywiście pod warunkiem, że cena dostosowana jest do możliwości nabywców lub sprzedający gotowi są do ustępstw w tym zakresie. Z naszych doświadczeń wynika, że najczęstsze zapytania ewentualnych kupców dotyczą osiedli z bogatą infrastrukturą oraz dobrą komunikacją z centrum. Należą do nich np. Piątkowo oraz Rataje.

fot. Piotr Gołębniak - Fotolia.com

Poznań

Średnia cena transakcyjna metra kwadratowego na rynku wtórnym w Poznaniu to 5 154 zł.


Nie ustaje też temat programu Mieszkanie dla Młodych. Mimo wyczerpania puli środków na ten rok, sprzedający nieraz otrzymują pytanie o możliwość sfinalizowania transakcji w I kw. 2017 r., po to, by uzyskać możliwość dopłaty.

Dostaniemy niższy kredyt


Osoby, które planują kupić mieszkanie w Poznaniu muszą się niestety przygotować na to, że coraz trudniej jest uzyskać wsparcie finansowe od banków. Już od roku obniżają one dostępną kwotę zobowiązania. Jedną z przyczyn są zalecenia KNF, które sugerują instytucjom, aby nie udzielały zbyt wysokich kredytów, gdyż w sytuacji, gdy stopy procentowe wzrosną, Polacy mogą nie poradzić sobie ze spłatą wyższych rat. Obecnie mamy najniższe w historii stopy procentowe, dzięki czemu raty kredytów są dość niskie. Jednak należy pamiętać, że nie zostaną one takie na zawsze.

Dla przykładu kupując po przeciętnej cenie mieszkanie o powierzchni 60 mkw. w stolicy Wielkopolski, rata wyniesie ok. 1 486 zł. Dotyczy to kredytu zaciągniętego na okres 25 lat i przy wkładzie własnym na poziomie 10%. Gdyby jednak stopy procentowe w Polsce powróciły do poziomu z maja 2012 r., rata wzrosłaby aż do poziomu 2 069 zł. To aż o 583 zł więcej niż obecnie.

ŁÓDŹ


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w Łodzi najchętniej kupowane są mieszkania usytuowane na Widzewie i Retkini. Rośnie także zainteresowanie lokalami zlokalizowanymi w okolicach NCŁ oraz w rewitalizowanym śródmieściu. Osoby, które przy okazji zakupu mieszkania planują zaciągnąć kredyt hipoteczny, powinny przygotować się na to, że stają się one coraz trudniej dostępne. Jest to spowodowane dostosowywaniem oferty banków do zaleceń KNF.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2016-06-24 16:13:03

    Moim zdaniem pod względem stosunku cen do zarobków wygląda Nowe Tysiąclecie i Katowice, statystycznie to tam najkorzystniej się teraz osiedlić i właśnie o tym myślimy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: