eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VI 2016

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VI 2016

2016-07-01 11:07

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VI 2016

Warszawa ©  jacek_kadaj - Fotolia.com

Wrocławskie nieruchomości kosztują. Wprawdzie nie jest to jeszcze poziom warszawski, ale i tak są najdroższe od stycznia. W Poznaniu szczególną popularnością cieszy się wielka płyta, a w Krakowie Stare Miasto, o które najczęściej pytają inwestorzy. W Gdańsku jest o wiele drożej niż w Gdyni, a na outsidera po raz kolejny wyrasta Łódź, gdzie ceny mieszkań znowu spadły. Tak, w dużym skrócie, można podsumować najnowszy raport Metrohouse i Expandera, analizujący sytuację na rynku mieszkaniowym w sześciu największych polskich miastach.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski V 2016

Sytuacja na poszczególnych rynkach jest zróżnicowana. Tym, co łączy wszystkie miasta, jest rychły koniec środków przeznaczonych na MdM. I nie chodzi tu o pieniądze na ten rok, których od dawna już nie ma, ale o budżet na przyszły rok, który najprawdopodobniej będzie dostępny jedynie do lipca. Na szczęście od stycznia odblokowane zostaną kolejne 373 mln zł, więc ci, którzy teraz nie zdążą uzyskać dopłaty, będą mogli starać się o dopłatę na początku przyszłego roku.

Warto pamiętać, że wnioskując o dofinansowanie na przyszły rok, pieniądze z kredytu dostaniemy od razu. Jedynie dopłata nie może być wypłacona wcześniej niż 1 stycznia 2017 r. Kupując mieszkanie od dewelopera można się więc z nim umówić, że większość pieniędzy dostanie od razu, ale resztę, odpowiadającą kwocie otrzymanej w ramach MdM, na początku przyszłego roku. Deweloperzy zwykle przystają na takie warunki, gdyż zależy im na sprzedaży mieszkań. Trudniejsze będzie przeprowadzenie takiej transakcji w przypadku rynku wtórnego.

Kolejna istotna i dotycząca wszystkich miast, kwestia to utrzymujące się problemy z uzyskaniem kredytu na budowę domu na działce rolnej.
– W wyniku zmiany przepisów banki nie mogą na takich działkach ustanowić odpowiedniego zabezpieczenia, więc wstrzymują decyzje dotyczące takich wniosków kredytowych – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Na szczęście pojawiły się już zapowiedzi zmian tych regulacji. Dlatego też osoby planujące budowę domu na działce rolnej, powinny zaczekać na poprawkę przepisów. Drugim wyjściem z sytuacji jest przedstawienie bankowi innego zabezpieczenia kredytu np. mieszkania, o ile oczywiście ktoś takie posiada.

fot. jacek_kadaj - Fotolia.com

Warszawa

W stolicy ceny mieszkań charakteryzują się dużą stabilnością. W porównaniu do poprzednio analizowanego okresu różnica wyniosła tylko 0,4%.


WARSZAWA


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, obecna cena metra kwadratowego warszawskich nieruchomości jest najwyższa od kilku miesięcy. Kupujący najchętniej wybierają dwu- i trzypokojowe mieszkania o niewielkim metrażu. Osoby, które przy okazji zakupu mieszkania planują zaciągnąć kredyt hipoteczny i chcą skorzystać z dopłat w ramach MdM powinny się pośpieszyć. Pula przyszłorocznych środków, o które można obecnie wnioskować wyczerpie się najpewniej już w lipcu.

Targówek zyskuje na popularności


W stolicy ceny mieszkań charakteryzują się dużą stabilnością. W porównaniu do poprzednio analizowanego okresu różnica wyniosła tylko 0,4%. Choć taka podwyżka wydaje się niewielka, to należy podkreślić, że kwota, jaką płacimy obecnie za mieszkania w Warszawie jest najwyższa od kilku miesięcy. Ostatnio zbliżone ceny (poziom 7 400 zł za mkw.) obserwowaliśmy jesienią zeszłego roku.
– Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwu- i trzypokojowe. Średni metraż nabywanych nieruchomości wynosi 58 metrów kwadratowych, co sugeruje, że mimo iż poszukujemy dość dużych mieszkań, to najwięcej zawartych transakcji dotyczy tych o nieco mniejszym metrażu – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Popularnością w ostatnich miesiącach cieszą się lokale na Bemowie, Mokotowie, Ursynowie i Woli. W ostatnim czasie również Targówek często odwiedzany jest przez osoby poszukujące mieszkań, do czego zachęcają niskie ceny mieszkań w budynkach z wielkiej płyty.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: