eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski II 2016

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski II 2016

2016-02-26 14:20

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski II 2016

Kraków © De Visu - Fotolia.com

W Łodzi obserwujemy wzrost cen mieszkań z drugiej ręki. W Gdańsku w dalszym ciągu ceny dyktowane są przez inwestorów. Warszawiacy stawiają na wielką płytę, a we Wrocławiu popularnością cieszą się lokale z lat 70-tych. Z kolei w Krakowie, w przeciwieństwie do Poznania, nabywcy wolą mniejsze metraże. Tak w skrócie można podsumować najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, analizujący sytuację na rynku mieszkaniowym w sześciu największych polskich miastach.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski I 2016

Sytuacja na poszczególnych rynkach jest zróżnicowana. Cechą wspólną dla wszystkich lokalizacji jest duża popularność programu MdM, która sprawia, że pieniądze przeznaczone na ten rok mogą skończyć się już w maju. To zła wiadomość, bowiem rosnące koszty kredytów hipotecznych przekładają się w ostatnim czasie na spadek zdolności kredytowej.

WROCŁAW


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w stolicy Dolnego Śląska kupujący chętnie poszukują atrakcyjnych cenowo propozycji. Zwłaszcza nieruchomości z lat 70-tych cieszą się obecnie dużym powodzeniem.

Rynek wtórny walczy ceną


We Wrocławiu nabywcy nieruchomości kupują lokale w przeciętnej cenie 5 211 zł za mkw. Warto wspomnieć, że obecna wartość jest znacznie niższa, choćby od listopadowych notowań, kiedy za metr kwadratowy mieszkania płaciliśmy ponad 5 600 zł.
– W ostatnim czasie transakcje pokazują, że kupując lokal na rynku wtórnym, oczekujemy konkurencyjnych cen w stosunku do propozycji deweloperów – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. –Stąd popularnością cieszą się mieszkania w budynkach z lat 70-tych. Znacznie mniej transakcji dotyczy nieruchomości wybudowanych po 2000 r. Na początku roku najwięcej kupujących decydowało się na metraży od 40 do 60 mkw.

Kredyty podrożały


Ci, którzy planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie we Wrocławiu z wykorzystaniem kredytu muszą pogodzić się z tym, że koszt takiego finansowania będzie nieco wyższy niż w ubiegłym roku. Średnie oprocentowanie kredytów z niskim (10%) wkładem własnym wzrosło z 3,68% (w październiku) do 4,04% obecnie. W przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 60 mkw. w stolicy Dolnego Śląska oznacza to wzrost raty o 55 zł, z 1 436 zł do 1 492 zł. Nie jest to więc bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu, ale sprawia, że kredyt jest nieco trudniej dostępny. Wyższy koszt przekłada się bowiem na spadek zdolności kredytowej.

Słowo o MdM

– Jeśli dotychczasowe tempo wykorzystania środków się utrzyma, pula na ten rok zostanie wykorzystana już w maju. Warto pamiętać, że aby uzyskać dopłatę na zakup mieszkania zlokalizowanego we Wrocławiu, cena nie może przekroczyć 5 244 zł na rynku pierwotnym lub 4 290 zł na ryku wtórnym. - zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

fot. De Visu - Fotolia.com

Kraków

Kupujący mieszkania w Krakowie w ostatnim czasie szczególnie interesują się nieruchomościami o mniejszym metrażu.


KRAKÓW


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, kupujący mieszkania w Krakowie w ostatnim czasie szczególnie interesują się nieruchomościami o mniejszym metrażu. Przekłada się to na obniżenie średniej ceny transakcyjnej.

W Krakowie szukamy małych mieszkań


Niewiele, bo tylko 48 metrów kwadratowych liczy średnia powierzchnia nabywanego mieszkania w Krakowie. Kupujący w stolicy Małopolski chętniej decydują się na zakup nieruchomości o mniejszym metrażu w cenie do 200 tys. zł.
– Jeżeli prześledzimy dokładnie rynek, to w takiej cenie uda nam się znaleźć nawet 40-metrowe mieszkania –stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku ceny transakcyjne lokali obniżyły się o 8%. Obecnie wynoszą prawie 5 700 zł za metr kwadratowy.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2016-02-27 11:14:56

    Najdrożej jest w Krakowie i Warszawie, ale już przedmieścia takie jak Villa Campina i te cudne domy na osiedlu można kupić też z dopłatą więc nie jest źle. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: