eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkania: oferta deweloperów niedopasowa do potrzeb nabywców?

Mieszkania: oferta deweloperów niedopasowa do potrzeb nabywców?

2016-04-06 12:53

Mieszkania: oferta deweloperów niedopasowa do potrzeb nabywców?

Oferta deweloperów niedopasowa do potrzeb nabywców? © mrced1 - Fotolia.com

Deweloperzy od dłuższego czasu radzą sobie świetnie – nowe inwestycje wyrastają jak grzyby po deszczu, o czym świadczy choćby fakt, że w 2015 r. oddano do użytku blisko 147 tys. nowych mieszkań. Wiele wskazuje na to, że w tym roku liczby te będą jeszcze bardziej imponujące. Jednak, jak zauważają eksperci Emmerson Evaluation w swoim raporcie E-VALUER INDEX 2016, oferta rynku niekoniecznie odpowiada potrzebom najemców.

Przeczytaj także: Willa Wrocław już gotowa

Oprócz świetnych danych za cały zeszły rok, dobre wieści z rynku deweloperskiego płyną również ze statystyk z początku 2016 r. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy br. o 9,7% r/r wzrosła liczba lokali, których budowę rozpoczęto, a o 16,8% r/r wyższy wynik zanotowano dla liczby pozwoleń na budowę i zgłoszeń z projektem. Te dane są zgodne z prognozami Emmerson Evaluation mówiącymi o tym, że w 2016 r. rynek pierwotny pozostanie mocno rozgrzany.

Pokolenie wyżu nie szuka kawalerek


W swoim raporcie eksperci Emmerson Evaluation zawracają jednak uwagę, że choć aktywność deweloperów jest i będzie duża, to problemem w najbliższych latach może być niedostosowanie oferty mieszkań do potrzeb kupujących. W ofercie deweloperów dominują bowiem mieszkania dość małe (30-50 mkw.), które kupowane są najczęściej jako inwestycje lub przez osoby dopiero wchodzące na rynek pracy. Tymczasem, jak zauważają eksperci Emmerson Evaluation, główna grupa potencjalnie chętna na nowe mieszkania to pokolenie wyżu demograficznego. Są to zwykle osoby o stabilnej sytuacji finansowej, posiadające już rodzinę.
Główna grupa docelowa dla deweloperów nie znajduje na rynku wystarczającej oferty. Podaż mieszkań przynajmniej 3-4 pokojowych jest znikoma. Dostrzeżenie faktu zmiany pokoleniowej wśród największej grupy nabywców mieszkań i reakcja na te zmiany wydają się koniecznością – mówi Dariusz Książak, Prezes Emmerson Evaluation.

W dalszej perspektywie więcej wymagań klientów


Dariusz Książak zwraca jednocześnie uwagę, że w dłuższej, kilkuletniej perspektywie należy spodziewać się ochłodzenia rynku mieszkaniowego i spadku cen mieszkań w większości lokalizacji. Dopasowanie oferty do oczekiwań rynku będzie jednym z ważnych czynników sukcesu.
Rynek nie będzie funkcjonował na tak wysokich obrotach przez cały czas. Biorąc pod uwagę dużą konkurencję, deweloperzy będą musieli skoncentrować się na dopasowaniu swojej oferty do oczekiwań rynku lub znaleźć niszę, którą będą mogli zagospodarować. Sukces inwestycji mieszkaniowej będzie wymagał pełnego profesjonalizmu, poczynając od funkcjonalnego i atrakcyjnego projektu po odpowiednio dobraną i obliczoną na bardzo wysoką efektywność kampanię marketingową – mówi Prezes Emmerson Evaluation.

Wg prognoz raportu E-VALUER INDEX 2016 w najbliższych miesiącach ceny nowych mieszkań mogą jeszcze lekko wzrosnąć w takich lokalizacjach jak Warszawa, Kraków, Sopot, Katowice i Aglomeracja Śląska oraz Szczecin. Spadki (już w tym roku) mogą mieć miejsce na rynku pierwotnym w Lublinie, Kielcach i Gorzowie Wielkopolskim. W pozostałych miastach wojewódzkich ceny powinny utrzymać się w obecnym roku na dotychczasowym poziomie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • mokka3 / 2016-04-07 14:36:01

    Na Lazurowej 168 nie ma problemu, oferta jak najbardziej dla młodych także z dopłatami, w dobrej lokalizacji i cenie, komunikacja w przyszłości jeszcze się poprawi dzięki linii metra. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: