eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Najwyższe budynki świata

Najwyższe budynki świata

2013-09-30 11:00

Najwyższe budynki świata

Petronas Towers © en.wikipedia.org

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (12)

Dwupoziomowe windy mknące z prędkością 65 km na godzinę i apartamenty na piętrach o trzycyfrowych numerach – takie statystyki to wynik realizacji najnowszych projektów inwestycyjnych na świecie. W drapaczach chmur można już nie tylko pracować, ale też mieszkać, a rosnącym wymaganiom mieszkańców próbuje sprostać coraz więcej deweloperów.

Przeczytaj także: Najwyższe budynki w Polsce: najtańszy lokal za 800 tys.

Moda na mieszkanie w chmurach zaczęła się na Zachodzie zaledwie kilkanaście lat temu. W efekcie w gronie 100 największych budynków na świecie jedynie 22 ma funkcję mieszkalną lub hotelową – wynika z danych portalu skyscraperpage. Walka o miano najwyższego budynku świata cały czas się toczy - wśród 100 najwyższych budynków tylko 36 ma ponad 10 lat, aż 49 budynków ze 100 najwyższych zostało oddanych do użytkowania w ostatnich 5 latach.

Do Polski moda na mieszkanie w chmurach dotarła całkiem szybko, dzięki takim realizacjom, jak Sky Tower we Wrocławiu, warszawskim projektom Złota 44 i Cosmopolitan czy trójmiejskiemu Sea Tower. Jak wygląda życie w takim budynku? Lion’s Bank przybliży najciekawsze elementy związane z tego typu inwestycjami w rozpoczynanym właśnie cyklu o wysokościowcach.

fot. mat. prasowe

Dziesięć najwyższych istniejących budynków świata

Numerem jeden na świecie są dziś Chiny, na które przypadają aż 33 spośród stu największych wysokościowców.


Azja i Bliski Wschód depczą po piętach USA

Za kolebkę wysokościowców uważane są Stany Zjednoczone. Choć w gronie 100 najwyższych budynków tylko cztery mają ponad 80 lat, ale wszystkie te budynki stoją w Nowym Jorku. Jest to znany wszystkim Empire State Building (381 metrów wysokości) oraz znacznie mniej popularne 40 Wall Street (282,5 m), Chrysler Building (282 m) i American International Building (259 m). Dziś jednak Stany Zjednoczone nie są już największym na świecie centrum wysokościowców. Z wynikiem 21 drapaczy chmur na 100 najwyższych budynków zajmują dopiero trzecie miejsce. Numerem jeden na świecie są dziś Chiny, na które przypadają aż 33 spośród stu największych wysokościowców. Na drugim miejscu, z wynikiem 25 najwyższych drapaczy chmur, znajdują się Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli stosunkowo nieduży kraj, mający mniej niż 10 mln mieszkańców.

Co więcej, wieżowce stojące w tych krajach są znacznie młodsze od drapaczy chmur zbudowanych za Atlantykiem. Przeciętny wiek wysokościowca w Ameryce to ponad 34 lata, podczas gdy w Chinach jest to zaledwie 7 lat, a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich niespełna 4 lata.

Szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że czwarty na liście kraj (Korea Południowa) ma tylko trzy wysokościowce z grona 100 najwyższych na świecie.

Zjednoczone Emiraty zastąpiły Tajwan

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a dokładnie w Dubaju, znajduje się obecnie najwyższy budynek świata – Burj Khalifa. Sam budynek ma ponad 739 metrów, a razem z iglicą - 829 metrów. W budynku znajdują się sklepy, restauracje, biura, hotele i apartamenty. Jego budowa zakończyła się w 2010 roku. Wtedy też tytuł najwyższego budynku stracił zbudowany w 2004 roku Taipej 101 (Tajwan), mający 509 metrów „wzrostu”. W wieży znajdują się sklepy, restauracje, biura, hotele i apartamenty.

fot. en.wikipedia.org

Burj Khalifa

Sam budynek ma ponad 739 metrów, a razem z iglicą - 829 metrów. W budynku znajdują się sklepy, restauracje, biura, hotele i apartamenty.


Burj Khalifę wyróżnia m.in. największa na świecie liczba pięter (163), najwyżej położony taras widokowy (na 124. piętrze), najwyżej położony w budynku basen (na 76. piętrze), apartament (na 109. piętrze) i meczet (na 158. piętrze), a także najdłuższy szyb windowy. Co ciekawe, windy w tym budynku są dwupoziomowe, choć inżynierowie rozważali też zainstalowanie urządzeń trzypoziomowych. Ciekawostką jest też fakt, że podróżować nimi można z prędkością 10 metrów na sekundę.

Szybsze urządzenia mają zostać zainstalowane w budowanym obecnie Shanghai Tower. Tamte mają podróżować z zawrotną prędkością 18 metrów na sekundę – to prawie 65 km na godzinę. Data ukończenia tego projektu przypada na przyszły rok, a ma mieć on „zaledwie” 632 metry wysokości. Do samego dachu, a więc bez iglicy, ma to być 575 metrów. Oprócz biur i centrum handlowego budynek ma pomieścić także hotel i apartamenty. W tym wysokościowcu, który zajmie niedługo drugie miejsce na liście najwyższych budynków świata, będzie też można zamieszkać.

fot. en.wikipedia.org

Shanghai Tower

Data ukończenia tego projektu przypada na przyszły rok, a ma mieć on „zaledwie” 632 metry wysokości. Do samego dachu, a więc bez iglicy, ma to być 575 metrów.


Niestety nie jest to jednak regułą. W pięciu budynkach z grona 10 najwyższych nie przewidziano funkcji mieszkalnej. W kolejnych dwóch (Shanghai World Financial Center i Union Square) działać będzie tylko hotel. Ostatnim adresem na liście 10 najwyższych budynków, w którym można kupić własny apartament jest Clock Royal Tower w Mekce (Arabia Saudyjska). Zajmuje on też trzecią pozycję w zestawieniu najwyższych budynków, z czubkiem na poziomie 601 metrów i dachem na poziomie 559 metrów. Na 120 piętrach znajduje się hotel, apartamenty i centrum handlowe. Ten postmodernistyczny budynek ma najwyższy zegar wieżowy na świecie i największą na świecie tarczę zegara. Jego budowa zakończyła się w 2012 roku. Budynek sąsiaduje ze Świętym Meczetem, który otacza Al-Kaabę, czyli najświętsze miejsce islamu.

fot. en.wikipedia.org

Clock Royal Tower

Ten postmodernistyczny budynek ma najwyższy zegar wieżowy na świecie i największą na świecie tarczę zegara. Jego budowa zakończyła się w 2012 roku. Budynek sąsiaduje ze Świętym Meczetem, który otacza Al-Kaabę, czyli najświętsze miejsce islamu.


fot. mat. prasowe

10 najwyższych budynków na świecie

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a dokładnie w Dubaju, znajduje się obecnie najwyższy budynek świata – Burj Khalifa.


Przeczytaj także: Najwyższe budynki w Polsce Najwyższe budynki w Polsce

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: