eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Najem mieszkań w Polsce - charakterystyka

Najem mieszkań w Polsce - charakterystyka

2018-11-27 12:00

Najem mieszkań w Polsce - charakterystyka

Jak wygląda najem mieszkań w Polsce? © Nmedia - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Przed nami wyniki raportu „Najem mieszkań w Polsce. Właściciele indywidualni – umowy i najemcy.” Czego dowodzi najnowsze opracowanie REAS? Okazuje się m.in., że 7 na 10 mieszkań przeznaczonych przez właścicieli do wynajęcia to kawalerki i lokale dwupokojowe. Metraż przeszło połowy zasobu na wynajem nie przekracza 40 mkw. Nic zatem dziwnego, że wynajmujący to przede wszystkim single i pary bez dzieci.
Wprawdzie polskiemu rynkowi najmu daleko jeszcze do poziomu, który osiągnął jego niemiecki odpowiednik, to jednak nie można odmówić mu dynamiki - inwestorów przybywa z roku na rok. Według REAS, ubiegłoroczny udział zakupów inwestycyjnych w transakcjach przeprowadzanych na pierwotnym rynku mieszkaniowym w niektórych lokalizacjach osiągał nawet 40%. Skala tego rodzaju inwestycji na rynku wtórnym jest mniej wyraźna chociażby dlatego, że ten temat poruszany jest rzadziej. Tak czy inaczej, inwestowanie w nieruchomości pozostaje jedną z atrakcyjniejszych i relatywnie bezpiecznych form lokowania kapitału.

Prowadzone od dwóch lat badania REAS wyraźnie dowodzą, że polski rynek mieszkań na wynajem charakteryzuje się znacznie większą aktywnością niż mogłoby się to wydawać.

fot. mat. prasowe

Niewidzialny rynek najmu

75% rynku do zasoby osób prywatnych.


Rynek rozdrobniony, ale coraz bardziej profesjonalny


Pierwsze badanie ankietowe, przeprowadzone w 2017 r. wśród członków Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem „Mieszkanicznik” i osób zainteresowanych działalnością tej organizacji wykazało m.in., że większość respondentów zakupiła swoje mieszkania inwestycyjnie, a zarządzanie swoim zasobem często wspiera usługami profesjonalnych firm. Druga edycja badania potwierdziła, że większość właścicieli (ok. 2/3) posiada więcej niż jedno mieszkanie do wynajęcia. Do tego blisko połowa wszystkich respondentów najmem zajmuje się od 5 lat lub dłużej .
- Postanowiliśmy dowiedzieć się więcej na temat tej niezbadanej dotychczas części rynku nieruchomości, bo światowe trendy i zmiana w podejściu do własności u najmłodszych pokoleń wskazują, że rynek najmu stanie się za chwilę drugim co do ważności obok segmentu mieszkań na sprzedaż. – komentuje Maximilian Mendel, partner w REAS, odpowiedzialny za doradztwo w obszarze najmu instytucjonalnego. – W Polsce dominującą formą jest wciąż najem indywidualny, i choć zasób pozostający w rękach naszych respondentów jest bardzo rozdrobniony, to cieszyć może, że postępuje profesjonalizacja w grupie ludzi zajmujących się nim.

fot. mat. prasowe

Obecni mieszkańcy

Najemcami mieszkań są przede wszystkim single.


Najem „na pokoje” wciąż popularny


Najnowszy raport REAS koncentruje się na kwestiach dotyczących umów z najemcami. Wynika z niego m.in., że 450 właścicieli, którzy wzięli udział w badaniu i zadeklarowali posiadanie 1 727 mieszkań do wynajęcia, obsługuje obecnie 2 752 umów najmu. Statystycznie daje to 6,1 umowy na jednego właściciela oraz 1,6 umowy na jedno mieszkanie. Pozwala to wysnuć wniosek, że znacząca część mieszkań wynajmowana jest więcej niż jednemu najemcy np. w ramach tzw. wynajmu na pokoje.

W tym kontekście nie dziwi, że wciąż najliczniejszą grupą najemców są single lub wynajmujący razem, ale nie tworzący gospodarstwa domowego młodzi ludzie (łącznie ponad 51%) – zwykle studenci lub osoby pracujące, będące na początku swojej zawodowej ścieżki.
- Coraz liczniejszą grupę wśród najemców stanowią obcokrajowcy, którzy – wnioskując z deklaracji uczestników badania, stanowią niemal tak samo liczną grupę jak studenci. – komentuje Maximilian Mendel, ekspert REAS – Pytanie o narodowość nie pojawiło się co prawda w ankiecie, ale na podstawie wskazania „spoza Unii Europejskiej” i obserwowanych zjawisk demograficznych, można przypuszczać, że spora część tych najemców to obywatele Ukrainy.

fot. mat. prasowe

Obecni najemcy - profil

Można przypuszczać, że spora część najemców to obywatele Ukrainy.


Najem długoterminowy, ale na umowie na rok


Umowy zawierane są przeważnie na 1 rok (60% wszystkich deklaracji), a następnie przedłużane. Aż 21% respondentów mogło pochwalić się najemcami, którzy w wynajmowanych przez nich mieszkaniach mieszkają dłużej niż 4 lata. Umowy na czas określony to sposób właścicieli na zabezpieczenie się przed potencjalnymi problemami wynikającymi np. z konieczności eksmisji lub poważnego sporu z najemcą. Koniec umowy jest dobrą okazją do tego, aby sprawdzić stan mieszkania, podnieść czynsz lub po prostu pozbyć się sprawiającego kłopoty lokatora.

fot. mat. prasowe

Okres obowiązywania umów i maksymalny okres wynajmu

Umowy zawierane są przeważnie na 1 rok (60% wszystkich deklaracji), a następnie przedłużane.


Najczęściej są to tacy, którzy zalegają lub regularnie spóźniają się z opłatą czynszu (w sumie 33% odpowiedzi) lub nie dbają o powierzone im mienie. Dość często wymienianym problemem, z jakim muszą borykać się właściciele były też skargi od sąsiadów (18% odpowiedzi).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: