eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa domu. Co sprawia trudności?

Budowa domu. Co sprawia trudności?

2019-05-06 12:24

Budowa domu. Co sprawia trudności?

Budowa domu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Oferteo.pl przeprowadziło kolejne już badanie osób, które zdecydowały się w ostatnim czasie na budowę domu, sprawdzając m.in., co przysparza największych problemów w czasie procesu inwestycyjnego. Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika, że najczęściej były to zbyt rozbudowane formalności. Kłopotliwe jednak mogły być również wyższe od prognozowanych koszty robocizny oraz czasochłonne poszukiwanie wykonawców.

Budowa domu, czyli koszty większe niż zakładamy


Wyniki badania Oferteo.pl potwierdzają, że dokładne oszacowanie ostatecznych kosztów budowy jest trudne, a często wręcz niemożliwe. Co czwarty z respondentów przyznał, że wydatki na robociznę okazały się wyższe od zakładanych.

Zależy nam na czasie


25% badanych poszukiwanie odpowiedniej ekipy fachowców zajęło ponad trzy miesiące, a 37% uporało się z tym w ciągu 2-3 miesięcy. 38% respondentów znalazło budowlańców w ciągu niespełna miesiąca.

Miesiące oczekiwań na rozpoczęcie budowy domu


Znalezienie odpowiedniej ekipy nie oznacza jednak natychmiastowego rozpoczęcia budowy domu. W przypadku 37% respondentów czas oczekiwania wyniósł od 1 do 3 miesięcy. 31% badanych przyznało jednak, że czekało ponad 3 miesiące. Znaleźli się też tacy, którzy czekali mniej niż miesiąc (16%), a nawet poniżej 2 tygodni (16%).
– Warto zdobyć referencje na temat interesujących nas wykonawców i przyjrzeć się wcześniej realizowanym przez nich projektom. Jeśli zależy nam na polecanym zespole, cieszącym się najlepszą opinią, to takie poszukiwania musimy rozpocząć odpowiednio wcześnie, bo terminy u najlepszych są najbardziej odległe – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

fot. mat. prasowe

Oczekiwanie na rozpoczęcie prac

W przypadku 37% ankietowanych oczekiwanie na rozpoczęcie praz przez ekipę 1 do 3 miesięcy


Tylko załatwienie formalności trudniejsze od znalezienia ekipy budowlanej


W odpowiedzi na pytanie: „co sprawiało Państwu najwięcej trudności podczas całego procesu inwestycyjnego”, 45% ankietowanych przez Oferteo.pl wskazało sprostanie urzędowym formalnościom, a 35% – znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej. W dalszej kolejności wymieniane było: zbilansowanie budżetu na budowę domu (27%) czy prace wykończeniowe (21%).

Po znalezieniu odpowiedniej ekipy i rozpoczęciu budowy domu, inwestorzy musieli jeszcze nadzorować jej prace i właśnie to 26% respondentów wspomina jako najtrudniejsze.

Metodologia badania
Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: domy, budowa domu

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: