eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Hipoteczne tsunami: rok 2013 najgorszy od lat

Hipoteczne tsunami: rok 2013 najgorszy od lat

2014-02-25 13:21

Hipoteczne tsunami: rok 2013 najgorszy od lat

2013 fatalny dla kredytów hipotecznych © Torbz - Fotolia.com

Rok 2013 był dla banków udzielających kredyty hipoteczne najgorszy od lat – wynika z 18. edycji Raportu AMRON-SARFiN. Zarówno łączna liczba jak i sumaryczna wartość udzielonych kredytów hipotecznych była najniższa od 2005 roku.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy powoli się podnosi

Jak podaje raport, w 2013 roku banki udzieliły 176 tys. kredytów hipotecznych o łącznej wartości 36,5 mld zł. Była to wartość najniższa od roku 2005, mniejsza nawet od zanotowanej w roku 2009 czyli szczytowym okresie kryzysu, kiedy to banki udzieliły 189 tys. kredytów na łączną kwotę 39 mld zł.

– Rok 2013 dla rynku mieszkaniowego był bardzo słaby. Wyraźnie widać, że rynek ten wymaga wsparcia i większej uwagi. Nie mam złudzeń, że program „Mieszkanie dla Młodych” wyraźnie poprawi sytuację, niestety w obecnej formie jego dostępność jest mocno ograniczona, a co za tym idzie nie może być uznawany za skuteczny rozwiązanie. Potrzeba znacznie szerszych i kompleksowych rozwiązań – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Kupujących mieszkania nie skusiły ani niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, ani niższe ceny nieruchomości, choć akurat w roku 2013 ceny mieszkań przestały spadać. Jak wskazuje raport, po 5 latach spadków średnich cen lokali mieszkalnych w największych miastach Polski, w pierwszej połowie roku 2013 spadki zostały wyhamowane. Średnie ceny transakcyjne na koniec roku 2013 we wszystkich analizowanych przez AMRON aglomeracjach były wyższe od tych z końca roku 2012.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: