eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › ABC wtórnego rynku nieruchomości: co przyniesie 2015?

ABC wtórnego rynku nieruchomości: co przyniesie 2015?

2015-02-03 10:26

Przeczytaj także: Lepiej już było, czyli rynek wtórny 2016


N – Najem okazjonalny. Umowy najmu okazjonalnego wciąż okazjonalnie będą zawierane w biurach. Jak szacują pośrednicy tego rodzaju dokumenty będą stanowiły nie więcej niż 5 proc. wszystkich zawieranych umów. Bo choć dają możliwość pozbycia się niechcianego lokatora, to wciąż odstraszają dodatkowymi formalnościami i opłatami.

O – Ochrona konsumenta. 2015 rok to sprawdzian nowego prawa konsumenckiego, które wprowadza na rynek nieruchomości nowe przywileje i obowiązki zarówno dla pośredników w obrocie nieruchomościami, jak i klientów.

P – Profesjonalizacja rynku nieruchomości. Po deregulacji PFRN wprowadza system nadawania tytułu Specjalisty PFRN w różnych dziedzinach obrotu i zarządzania nieruchomościami. Przyznawany po ukończeniu szkolenia oraz zdaniu egzaminu jest potwierdzeniem specjalistycznych kwalifikacji zawodowych osób posiadających Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami lub Zarządcy Nieruchomości. 2015 rok to dalszy wzrost liczby Specjalistów PFRN.

R – Rozmiar. Wciąż największym zainteresowaniem kupujących będą się cieszyły mieszkania
2-pokojowe, choć pośrednicy spodziewają się także dalszego nieznacznego wzrostu zainteresowania mieszkaniami 3, 4-pokojowymi, domami na obrzeżach miast i gruntami przeznaczonymi pod budownictwo jedno- lub wielorodzinne.

S – Sprzedaż mieszkań na kredyt. Większy wkład własny wymagany od kredytobiorców podzielił pośredników. Według 44 proc. ankietowanych przez PFRN zmiana ta nie wpłynie na poziom sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, a kolejne 44 proc. obawia się niewielkiego spadku. Ankietowani nie mają natomiast wątpliwości co do poziomu cen mieszkań – 60 proc. prognozuje, że pozostanie on bez zmian. Tylko co trzeci prognozuje nieznaczny spadek sprzedaży i cen.

T – Trendy. Podaż na rynku wtórnym w 2015 roku nadal będzie większa od popytu, a to oznacza stabilizację cen mieszkań na obecnym poziomie.

U – Ubezpieczenie OC. Zgodnie z prawem pośrednik musi mieć ubezpieczenie OC, dzięki któremu konsekwencje za ewentualne nieprawidłowości przy transakcji poniesie ubezpieczyciel. Zdaniem 81 proc. pośredników klienci nie pytają o OC lub nie wiedzą o konieczności jego posiadania, co naraża ich na nieuczciwe praktyki ze strony nieprofesjonalnych pośredników.

W – Wynagrodzenie pośrednika. Nowe prawo konsumenckie nie powinno wpłynąć na zwiększenie kosztów obsługi klienta przez pośrednika w obrocie nieruchomościami. Koszty te mogą być co najwyżej inaczej określone, np. poprzez podzielenie wynagrodzenia na kilka etapów związanych z realizacją usługi.

Z – Zatrudnienie w biurach nieruchomości. Mimo deregulacji zawodu zatrudnienie w biurach nieruchomości pozostanie na tym samym poziomie. A ci pośrednicy, którzy będą szukać nowych pracowników będą sięgać po osoby, które przed deregulacją legitymowały się licencją zawodową. Tak zapowiada 63 proc. badanych przez PFRN.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: