eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › ABC wtórnego rynku nieruchomości: co przyniesie 2015?

ABC wtórnego rynku nieruchomości: co przyniesie 2015?

2015-02-03 10:26

ABC wtórnego rynku nieruchomości: co przyniesie 2015?

Co zdarzy się na rynku nieruchomości w 2015 roku? © Daisy Daisy - Fotolia.com

A jak akcja "Drzwi otwarte", B jak „Bezpieczny najem”, C jak Centralny Rejestr PFRN, D jak deregulacja zawodu pośrednika. Eksperci Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości przedstawiają alfabet rynku nieruchomości. Prześledźmy od A do Z, co ważnego ma szanse wydarzyć się w bieżącym roku.

Przeczytaj także: Lepiej już było, czyli rynek wtórny 2016

A – Akcja „Drzwi otwarte”. Ciesząca się ogromnym zainteresowaniem klientów ogólnopolska akcja, organizowana przez PFRN w marcu każdego roku, podczas której można bezpłatnie skorzystać z fachowego wsparcia pośredników w obrocie nieruchomościami. Profesjonaliści, wykorzystując wiedzę z wielu dziedzin, m.in. prawa i gospodarki nieruchomościami oraz doświadczenie liczone w setkach przeprowadzanych transakcji, są w stanie pomóc klientom w uniknięciu szeregu kłopotów, rozczarowań czy wpadek. Co roku w akcji bierze udział ponad 100 biur z całego kraju.

B – „Bezpieczny najem” . Krajowa kampania, organizowana przez PFRN w sierpniu i wrześniu, skierowana do studentów w okresie, kiedy są szczególnie narażeni na nieuczciwe i nieetyczne praktyki pseudopośredników. Żacy, którzy biorą w niej udział mogą liczyć na fachową pomoc w znalezieniu odpowiedniego mieszkania i bezpiecznym przejściu przez niezbędne do zakończenia transakcji procedury. W akcji co roku bierze udział ponad sto biur nieruchomości z całego kraju.

C – Centralny Rejestr PFRN. Utworzony w grudniu 2013 roku jako odpowiedź na deregulację zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Dostępny na stronie www.prfn.pl zawiera już ponad 5000 nazwisk. Każdy zainteresowany znajdzie tu informacje o osobie wykonującej zawód pośrednika, m.in. opis jej wykształcenia i zawodowego doświadczenia. W Rejestrze widnieją jedynie profesjonaliści, absolwenci specjalistycznych studiów podyplomowych i kursów, legitymujący się licencją pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości PFRN. Baza ta stale się powiększa.

fot. Daisy Daisy - Fotolia.com

Co zdarzy się na rynku nieruchomości w 2015 roku?

A jak akcja "Drzwi otwarte", B jak „Bezpieczny najem”, C jak Centralny Rejestr PFRN, D jak deregulacja zawodu pośrednika - to niektóre z ważnych wydarzeń 2015 roku.


D – Deregulacja. Zniesienie wymogów dotyczących poziomu wykształcenia i kwalifikacji w zawodach pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości zdominowało rynek nieruchomości wtórnych w 2014 roku i definiuje 2015 rok. Deregulacja została źle oceniona przez Polaków – 71 proc. pytanych przez PFRN klientów było zaskoczonych tą decyzją oraz pośredników - 55 proc. zauważyło wzrost nieuczciwych i nieetycznych zachowań rynkowych. W 2015 roku Polska Federacja Rynku Nieruchomości podejmie dalsze działania promujące usługi profesjonalnych pośredników i zarządców oraz rozwijające system licencjonowania i podnoszenia jakości tych usług.

E – Europejska Rada Nieruchomości (CEPI) . Połączenie pod koniec 2014 roku Europejskiej Konfederacji Nieruchomości (CEI) i CEPI, której PFRN jest członkiem, czyli zrzeszenie 250 tys. pośredników i zarządców nieruchomości z Europy, tworzy silną reprezentację i daje możliwości skutecznej realizacji potrzeb profesjonalistów działających na rynku nieruchomości. Priorytetem będą regulacje dotyczące kwalifikacji zawodowych, wspólne zasady edukacyjne, energooszczędne rozwiązania w zarządzaniu budynkami i polityka czynszowa.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: