eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości VIII 2016

Wtórny rynek nieruchomości VIII 2016

2016-09-09 11:34

Wtórny rynek nieruchomości VIII 2016

Wtórny rynek nieruchomości VIII 2016 © NANCY - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Patrząc na kształtowanie się cen mieszkań na rynku wtórnym w perspektywie ostatnich dwunastu miesięcy, oprócz Gdańska i Gdyni, nie zaszły na nim większe perturbacje. W Trójmieście ceny mieszkań są wyraźnie wyższe niż przed rokiem, a różnica cenowa między nieruchomościami gdańskimi a gdyńskimi za mkw. ponownie zmniejszyła się do kilkudziesięciu złotych. Po spadkach w Łodzi, w obecnym notowaniu ceny powróciły do poziomu 3 500 zł. W Warszawie pod względem cenowym kupujemy niemal takie same mieszkania jak przed rokiem.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości VII 2016

Statystyki Eurostatu wskazują, że pod względem średniej liczby pokoi przypadających na jednego mieszkańca, Polacy znajdują się niemal na samym końcu zestawienia. W naszym państwie na 1 osobę przypada dokładnie 1 pokój, podczas gdy średnia dla krajów UE wynosi 1,5. Ten wynik stawia nas pod względem mieszkaniowym wśród takich państw, jak Słowacja, Bułgaria, czy Serbia. W dobie mikromieszkań i szczególnego zainteresowania lokalami kompaktowymi, w których niewielka powierzchnia staje się atutem, trudno w najbliższych latach oczekiwać, że statystyki znacząco się zmienią. Małe mieszkania są poszukiwane na rynku, a deweloperzy projektując nowe inwestycje, odpowiadają tylko na zapotrzebowanie klientów – tym bardziej, że wielu z nich to inwestorzy kupujący lokale z myślą o wynajmie.

Jeżeli jednak popatrzymy na średnią powierzchnię lokali sprzedawanych na rynku wtórnym, w żadnym z obserwowanych miast średni metraż nie jest mniejszy niż 50 mkw. W Warszawie i Poznaniu to nawet 58 mkw., więc można stwierdzić, że na rynku dość dobrze sobie radzą mieszkania trzypokojowe. Tegoroczne statystyki sprzedaży w Metrohouse tylko to potwierdzają. Wśród przeprowadzonych transakcji tylko 15% stanowiły lokale jednopokojowe, podczas gdy co trzecie sprzedawane mieszkanie miało 3 pokoje. Największym popytem cieszyły się jednak mieszkania z dwoma pokojami, których sprzedaż osiągnęła 44%. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, również teraz najmniej osób było zainteresowanych zakupem mieszkań czteropokojowych i większych. W tym przypadku mieszkania te często mają na tyle wysoką cenę, że konkurują np. z segmentami zlokalizowanymi na obrzeżach miasta.

Przydatne linki:
Oferty nieruchomości


We wrześniowym zestawieniu cen transakcyjnych warto zwrócić szczególną uwagę na Łódź. W ostatnich raportach wskazywaliśmy na stopniowe spadki cen w tym mieście. Natomiast kolejne transakcje pokazują, że być może odwrócił się ten kilkumiesięczny trend. Średni koszt mkw. przekroczył 3 500 zł i ponownie powrócił do najczęściej obserwowanych przedziałów cenowych. Brak pewności spowodowany jest faktem, że w ostatnich transakcjach istotny udział stanowiły mieszkania z nowszego segmentu, co może mieć przełożenie na kształtowanie się średnich cen. Przeciętnie za mieszkanie w Łodzi płacimy obecnie 184 tys. zł.

W grupie miast, w których ceny nieznacznie wzrosły od ostatniego notowania, znajdują się Poznań i Warszawa. W pierwszym z nich po mocnej obniżce sprzed miesiąca średnie ceny delikatnie wzrosły do poziomu 4 983 zł za mkw. Nadal jednak jest to poziom niższy niż 5 000 zł, czyli znacznie poniżej średniej, która najczęściej obowiązywała na tamtejszym rynku. W Warszawie za mkw. płaciliśmy 7 334 zł, czyli niemal tyle samo, co przed rokiem. Stołeczne nieruchomości nie mają konkurencji jeśli chodzi o średnią cenę, która przekracza 400 tys. zł. Mimo najwyższych cen w kraju, nie ograniczamy się tu do zakupu tylko najmniejszych nieruchomości. Wskazuje na to średni metraż nabywanych lokali, który wynosi 58 mkw.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny transakcyjne mieszkań VIII 2016

Średni metraż kupowanego mieszkania oscyluje wokół 55 mkw.


W Trójmieście znów możemy mówić o zrównaniu się cen nabywanych mieszkań w Gdańsku i Gdyni. W stolicy Pomorza ceny obniżyły się do poziomu 5 415 zł za mkw., w Gdyni zaś nieznacznie wzrosły do 5 343 zł. Oznacza to, że statystycznie tylko kilkadziesiąt złotych dzieli średnie ceny w tych miastach. Obserwujemy również niewielką różnicę pomiędzy całościowymi cenami nabywanych mieszkań w tych miastach. W Gdańsku średnio kupujemy lokale za 306 tys. zł, podczas gdy w Gdyni zakupy te są o 14 tys. niższe.

fot. mat. prasowe

Kształtowanie się średnich cen transakcyjnych mieszkań

Ceny transakcyjne tradycyjnie już najniższe były w Łodzi.


Miastami, w których nie odnotowaliśmy znaczących zmian cen (poniżej 1%) są Kraków i Wrocław. W pierwszym z nich za mkw. płacimy 5 951 zł, czyli mniej o 2,4% niż przed rokiem. We Wrocławiu z kolei średnia cena to 5 452 zł, o 1,2% więcej niż rok temu.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: