eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jakie ceny mieszkań w centrum Warszawy?

Jakie ceny mieszkań w centrum Warszawy?

2017-03-29 12:45

Jakie ceny mieszkań w centrum Warszawy?

Dzielna 64 Ochnik Development © fot. mat. prasowe

W ostatnich latach sprzedaż lokali deweloperskich utrzymywała się na niemal rekordowym poziomie. Deweloperzy z pewnością więc zacierali ręce, ale powodów do zmartwień nie mieli również nabywcy - ceny mieszkań utrzymywały się na stabilnym poziomie, a niekiedy wręcz spadały. Z obserwacji analityków wynika, że w ciągu ostatniego roku stawki na warszawskim rynku pierwotnym obniżyły się o 2-4 proc. Dane przedstawione przez Centrum Amron dowodzą z kolei, że ceny transakcyjne, a więc te, za które faktycznie nabywano nowe mieszkania w Warszawie podskoczyły w 2016 roku o 2 proc.

Przeczytaj także: II linia metra. Kto na niej skorzysta?

Metr kwadratowy mieszkania w stolicy to przeciętnie wydatek 7 tys. zł. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę, że tego rzędu stawki dotyczą tylko niektórych lokalizacji, a ceny mieszkań w centrum Warszawy to zupełnie inna bajka. Przeciętny metr kwadratowy mieszkania z drugiej ręki to koszt rzędu 10 tys. zł, za wyższy standard przyjdzie zapłacić o około 6 tys. więcej, a za metr nieruchomości położonej w najbardziej ekskluzywnej lokalizacji - nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Nowe mieszkania w centrum mają wzięcie


W centrum Warszawy znajdziemy przeważnie oferty mieszkań używanych, co nie jest niczym zaskakującym, biorąc pod uwagę tamtejszą zabudowę. Ze względu na niedobór działek pod nowe mieszkania śródmiejski rynek pierwotny i wtórny wyraźnie się przenikają i uzupełniają. Z oferty deweloperów najszybciej znikają mieszkania z nowych projektów z centrum, Powiśla, czy bliskiej Woli i Mokotowa, ponieważ stanowią one prawdziwą gratkę dla inwestorów.

Tomasz Sadłocha, członek zarządu firmy Ochnik Development, która prowadzi dwie inwestycje na Muranowie, przyznaje, że większość lokali znika z oferty już na wczesnym etapie budowy.
- W obu projektach dużą grupę kupujących stanowią inwestorzy. Lokują kapitał w nieruchomości na wynajem, licząc na zwrot z inwestycji, który w przypadku warszawskich mieszkań sięga 6-7 proc. rocznie. – wyjaśnia Tomasz Sadłocha.

Dodaje, że w projekcie o podwyższonym standardzie przy Dzielnej 64, w którym ceny mieszkań zaczynają się od 9,9 tys. zł/mkw., na zakup apartamentów decydują się osoby dysponujące większą gotówką. Kupują zarówno inwestycyjnie, jak i na potrzeby własne, planując przeprowadzkę do lepiej zlokalizowanego mieszkania o wyższym standardzie.

- Aby nabyć lokal w budynku Studio Centrum przy Pawiej, gdzie oferujemy mikro-apartamenty o średniej powierzchni 25 mkw. wystarczy mieć zaledwie 180 tys. zł – podkreśla przedstawiciel Ochnik Development. Przyznaje, że lokale w tej inwestycji nabywane są często na firmy, dzięki czemu inwestorzy mogą rozliczyć VAT i zaliczyć do kosztów wykończenie. - Sporym zainteresowaniem cieszą się również lokale usługowe, zaprojektowane w ramach Dzielnej 64, które wejdą w skład pasażu handlowego przy przebudowanej ulicy Bellottiego – zaznacza Tomasz Sadłocha.

Im wyższy standard i bliżej centrum, tym drożej


W położonym niedaleko, w kwadracie ulic Grzybowska, Wronia, Chłodna, Krochmalna kompleksie mieszkaniowo-biurowym Browary Warszawskie ceny mieszkań sięgają średnio 11 tys. zł/mkw. W inwestycji Mennica Residence przy ulicy Grzybowskiej i Żelaznej przeciętne stawki kształtują się na poziomie 13 tys. zł za mkw. Na mieszkania usytuowane na niższych kondygnacjach w budynku trzeba wydać co najmniej 15 tys. zł/mkw., a penthouse'y zaprojektowane na najwyższych kondygnacjach nawet 23 tys. zł za mkw.

W inwestycji przy Grzybowskiej 85 mieszkania wycenione są niżej ze względu na położenie w większej odległości od ścisłego centrum miasta, niż Mennica. Ceny mieszkań w tym projekcie zaczynają się od 9 tys. zł/mkw. W znajdującej się w pobliżu, przy ulicy Karolkowej inwestycji Metropoint ceny kształtują się od 10,2 tys. zł/mkw.

O wiele drożej jest w luksusowej wieży Złota 44, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście i jednym z najwyższych mieszkalnych obiektów w Unii Europejskiej. W inwestycji, która niedawno została oddana do użytkowania, jak zapewnia inwestor, sprzedała się już ponad połowa z 287 mieszkań. Kupując wykończony apartament pod tym adresem trzeba się liczyć z wydatkiem średnio 29 tys. zł/mkw. Ekskluzywny wysokościowiec zapewnia rezydentom jednak wiele wygód, w tym m.in. basen, prywatną salę kinową, symulator golfa, jacuzzi i saunę.

W luksusowych nieruchomościach nawet do 49 tys. zł/mkw.


Do grupy najdroższych apartamentowców nie tylko w Warszawie, ale i w Polsce należy również centralnie położony przy ulicy Twardej - Cosmopolitan. W ubiegłym roku nabywcy za apartamenty z wykończeniem płacili w tym budynku ponad 33 tys. zł/mkw.

W podobnej cenie za metr sprzedało się w minionym roku na rynku wtórnym mieszkanie w apartamentowcu Park Lane przy ulicy Podchorążych, który przeszedł generalny remont. Transakcja należała do rekordowo wysokich ze względu na cenę całkowitą nieruchomości. Za 330 metrowy apartament nowy właściciel zapłacił 11 mln zł. W budynku mieszczącym 12 luksusowych apartamentów znajduje się portiernia, sala spotkań i SPA.

Najwyższą cenę za metr – ponad 49 tys. zł - osiągnął natomiast apartament sprzedany z drugiej ręki w pobliskim, ekskluzywnym budynku przy ulicy Parkowej 19. Za 137 metrowy lokal w rezydencji sąsiadującej z Łazienkami kupujący zapłacił 6,8 mln zł.

Jednym z najdroższych rejonów w Warszawie jest też Powiśle, gdzie transakcyjne ceny mieszkań w najbardziej eleganckich lokalizacjach sięgają 35 tys. zł/mkw. W nowych budynkach, które są zlokalizowane w tej części miasta stawki za metr kształtują się od kilkunastu tysięcy zł w przypadku większych apartamentów, do kilkudziesięciu tysięcy zł/mkw. za mieszkania o mniejszych metrażach. Jednym z długo oczekiwanych projektów w tej lokalizacji jest EC Powiśle. Kompleks, który powstanie w miejscu zabytkowej elektrowni, poza apartamentami zaoferuje też część biurową i handlowo-usługową.

fot. mat. prasowe

Dzielna 64 Ochnik Development

Mieszkanie w centrum Warszawy to wydatek rzędu minimum 180 tys. zł


Grupa nabywców inwestycyjnych rośnie


Coraz większą grupą klientów deweloperów są osoby inwestujące w mieszkania na wynajem. W centralnie położonych projektach kupują także inwestorzy zagraniczni, widząc w nich potencjał. Zaletą inwestowania w mieszkania jest bowiem, nie tylko możliwość czerpania zysków z wynajmu, ale także szansa na wzrost wartości nieruchomości w dłuższej perspektywie czasu.

Zainteresowanie inwestorów nieruchomościami od kilku lat nie tylko nie zmniejsza się, ale wciąż rośnie, bo mieszkania to bezpieczny i jeden z najzyskowniejszych sposobów lokowania pieniędzy. Jak przyznają deweloperzy, więcej osób interesuje się też ostatnio większymi mieszkaniami w dobrym standardzie. To klienci, którzy chcą poprawić standard zamieszkania. Często przenoszą się w rejon warszawskiego Śródmieścia, gdzie mogą w pełni korzystać z atrakcji miejskich.

Inwestorzy i osoby zmieniające lokale na lepsze zwykle płacą za mieszkania z własnych środków. Jak wynika z szacunkowych danych NBP, w siedmiu największych miastach w Polsce gotówkowe zakupy nowych mieszkań obejmowały w 2016 roku aż 64 proc. wszystkich transakcji. To najlepszy wynik w historii, o ponad jedną czwartą lepszy niż w roku poprzednim.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Variant Praga 2

    Marysia777 / 2019-04-17 12:49:16

    Ceny nie mogą być mega niskie jeśli jakość jest wysoka, za jakość trzeba zapłacić, taką jakość prezentuje Victoria Dom, to świetny deweloper, ostatnio widziałam ich projekt Variant Praga 2 - jest świetny odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: