eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Za drogo na inwestycję w mieszkanie?

Za drogo na inwestycję w mieszkanie?

2019-02-27 13:14

Za drogo na inwestycję w mieszkanie?

Polacy coraz rzadziej inwestują w mieszkania © Андрей Яланский - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ceny nieruchomości znowu pną się w górę, a to - jak można się było spodziewać - hamuje zainteresowanie inwestorów. Potwierdza to ostatnia analiza agencji Metrohouse, z której wynika, że apetyty na inwestycję w mieszkanie na wynajem są dziś mniejsze niż się do tego przyzwyczailiśmy.

Przeczytaj także: Zakup mieszkania na wynajem to inwestycja długodystansowa

Ceny mieszkań biją rekordy


Miniony rok pod względem cen nieruchomości okazał się rekordowy. Tak pokaźnych podwyżek cen mieszkań nie notowaliśmy już od dawna. Liderką wzrostów jest Łódź, gdzie 1 mkw. mieszkania kosztuje 4243 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż przed rokiem. Na kolejnej pozycji plasują się Kraków (7114 zł, +13,2 proc.) oraz Gdańsk (6385 zł, +10,3 proc.). Podwyżkom nie oparły się również Wrocław i Warszawa, gdzie wzrosty sięgnęły odpowiednio 10,8 proc. (5929 zł) i 10,2 proc. (8611 zł). Jedynym dużym miastem, gdzie na przestrzeni roku podwyżki nie przekroczyły 10 proc (8,7 proc.) jest Poznań. W stolicy Wielkopolski za m kw. płacimy obecnie średnio 5688 zł.

Nie jest zaskoczeniem, że tak pokaźne ruchy cenowe przełożyły się na decyzje zakupowe Polaków. Z ankiet przeprowadzonych pośród agentów Metrohouse w ostatnim kwartale 2018 roku wyraźnie wynika, że inwestycja w mieszkanie traci na popularności. O ile w II i III kwartale 2018 r. w całej sieci aż 34 proc. sprzedaży mieszkań dotyczyło zakupów inwestycyjnych, IV kwartał przyniósł bardzo duże zmiany.
- W ostatnim kwartale minionego roku zaledwie 16 proc. przeprowadzonych transakcji można zakwalifikować jako inwestycyjne. W minionych kwartałach takich transakcji było dwa razy więcej. Jak widać rosnące ceny lokali skutecznie odstraszyły inwestorów, dla których topniejąca rentowność nabywanych po coraz wyższych stawkach mieszkań przestała być atrakcyjna, mówi Marcin Jańczuk, analityk rynku, Metrohouse.

Najwięcej transakcji to zmiana mieszkania na większe


Mniejsze zainteresowanie inwestycją w mieszkanie nie oznacza wcale stagnacji na rynku. Zmienia się jednak struktura zakupów.
- Optymistyczną obserwacją płynącą z ankiet jest fakt, że nabywcy mieszkań najczęściej dokonują transakcji po to, aby zwiększyć swoją przestrzeń życiową. 22 proc. transakcji dotyczy zakupu większego mieszkania, komentuje Marcin Jańczuk z Metrohouse.
Natomiast 15 proc. transakcji przeprowadzają osoby, dla których jest to pierwszy zakup mieszkania w życiu. Nieco niepokojącym faktem jest natomiast dość wysoki udział transakcji (12 proc.), które są przeprowadzane z powodów finansowych.

fot. mat. prasowe

Cel zakupu mieszkania

Co piąty zakup spowodowany jest chęcią zamieszkania w większym lokum.


Wśród najczęściej pojawiających się powodów zakupu mieszkania można wymienić jeszcze przeprowadzkę nabywcy do innego miasta (11 proc.), a także zmianę lokalu na mniejszy (6,2 proc.). Jak zwykle do obrotu trafiają mieszkania po spadkowe oraz sprzedawane ze względu na różnorakie sytuacje rodzinne, np. podział majątku przy rozwodzie.

Różne potrzeby mieszkaniowe


Zakup mieszkania jest powodowany wieloma innymi kwestiami. Z ostatniej ankiety Metrohouse wynika, że coraz częstszym motywem zmiany mieszkania jest potrzeba dostosowania go do wieku nabywcy. Powodem przeprowadzki bywa potrzeba zamieszkania w budynku z windą lub na parterze. W tym ostatnim przypadku popularnością cieszą się mieszkania z dużym tarasem lub ogródkiem. W dalszym ciągu nie ustają zakupy mieszkań przez rodziców dla swoich dzieci, np. studiujących w innym mieście, ale także transakcje przeprowadzane z powodu wyjazdu właścicieli na stałe poza Polskę. Coraz więcej nabywców lokuje swoje oszczędności w tzw. nieruchomości wakacyjne. Nie za każdym razem chodzi o inwestycje pod wynajem, ale możliwość zakupu apartamentu, który będzie umożliwiał spędzenie weekendów, czy wakacji w ulubionym zakątku kraju.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Jurek29 / 2019-03-04 22:38:48

    Ja kupiłem niedawno mieszkanie pod wynajem na Stacji Nowy Ursus w Warszawie. Wiem że nie wszędzie jest taki popyt na mieszkania, ale moim zdaniem w Warszawie zawsze będzie i to obry sposób na zainwestowanie i przyszły zysk A za jakiś czas będę miał mieszkanie dla nastoletniego teraz syna.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: