eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Na jakie mieszkania w Warszawie nie brakuje chętnych?

Na jakie mieszkania w Warszawie nie brakuje chętnych?

2019-08-30 13:33

Na jakie mieszkania w Warszawie nie brakuje chętnych?

Warszawa © pillerss - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Mieszkania w Warszawie cieszą się wśród nabywców niesłabnącą popularnością. Popyt na nie w dużej mierze uzależniony jest jednak od ceny i powierzchni. Które ze stołecznych nieruchomości mogą liczyć na największe zainteresowanie ze strony kupujących? Odpowiedzi na to pytanie dostarczają najnowsze dane NBP. Ich analizy dokonał Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Przeczytaj także: Jeśli mieszkanie w Warszawie, to Mokotów lub Śródmieście

Warszawski rynek nieruchomości, ze względu na obowiązujące tam ceny mieszkań, słusznie uchodzi za dość specyficzny i cenowo w zasadzie konkurować może tylko z Sopotem. Stołeczne lokale są droższe niż „M” z Krakowa i Wrocławia. Mówiąc o specyfice Warszawy, nie sposób nie wspomnieć o największej w skali całego kraju podaży mieszkań i najwyższych wynagrodzeniach pracowników, które wywierają istotny wpływ na ceny mieszkań. Jednocześnie stołeczny rynek już od lat charakteryzuje się stosunkowo kiepskimi wynikami w zakresie dostępności cenowej mieszkań. O wiele lepsze rezultaty osiągają pod tym względem Poznań, Wrocław, Gdańsk i Łódź. Warto zatem sprawdzić, jak w warunkach dość dynamicznych wzrostów stawek za 1 mkw. prezentują się preferencje mieszkaniowe osób poszukujących mieszkania w Warszawie. Bazą do tego mogą być informacje opublikowane niedawno przez Narodowy Bank Polski.

Na rynku pierwotnym są kupowane nieco większe „M”


Narodowy Bank Polski co kwartał prezentuje dane o strukturze sprzedaży nowych i używanych mieszkań z sześciu krajowych metropolii (Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania oraz Gdańska). Takie statystyki są dostępne w ujęciu transakcyjnym i ofertowym. Warto wybrać informacje transakcyjne. Opierają się one na faktycznej sprzedaży lokali i dlatego dobrze pokazują cechy, jakie miały najczęściej kupowane warszawskie mieszkania (zarówno nowe jak i używane). Poniższa tabela bazująca na danych NBP z I kw. 2019 r. pokazuje nam, jak wyglądała sprzedaż stołecznych „M” w zależności od ich ceny 1 mkw. oraz powierzchni. W najniższej części tabeli znajdują się informacje prezentujące zależność średniej transakcyjnej ceny 1 mkw. oraz powierzchni sprzedawanego mieszkania.
„Tymi informacjami zajmiemy się później. Na razie warto sprawdzić, jak wygląda rozkład cen 1 mkw. i powierzchni tych mieszkań, które warszawiacy kupowali od początku stycznia do końca marca 2019 r.” - wyjaśnia Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Nietrudno zauważyć, że stołeczny rynek pierwotny pod względem średniej transakcyjnej ceny 1 mkw. jest nieco bardziej przesunięty „w górę”. Świadczy o tym porównanie udziału warszawskich mieszkań, które kosztowały 6001 - 8000 zł/mkw. (rynek pierwotny - 34%, rynek wtórny - 43%) oraz 8001 - 10 000 zł/mkw. (rynek pierwotny - 43%, rynek wtórny - 33%). Inna ciekawa obserwacja dotyczy metrażu mieszkań kupowanych w I kw. 2019 r. Okazuje się, że nowe mieszkania w Warszawie w stosunku do używanych częściej miały powierzchnię 40 mkw. - 60 mkw. i 60 mkw. - 80 mkw. Stołeczny rynek wtórny przodował natomiast pod względem udziału najmniejszych mieszkań z powierzchnią do 40 mkw. (31%). Analogiczny udział takich nowych i małych „M” wyniósł zaledwie 23%. To dość ciekawe zjawisko zważywszy na fakt, że nowe warszawskie mieszkania są droższe. Wydaje się, że sprzedaż małych lokali „z drugiej ręki” mogą napędzać inwestorzy zainteresowani najmem i najmniej zamożni nabywcy.
„Przeciętny klient stołecznego dewelopera prawdopodobnie jest nieco zamożniejszy niż osoba preferująca rynek wtórny, co skutkuje większą powierzchnią kupowanych lokali” - mówi Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

fot. mat. prasowe

Prezentacja preferencji osób kupujących warszawskie mieszkania

Nowe warszawskie lokale w stosunku do używanych częściej miały powierzchnię 40 mkw. - 60 mkw. i 60 mkw. - 80 mkw.


Za małe mieszkanie w Warszawie trzeba będzie dopłacić całkiem sporo …


Na uwagę zasługuje także widoczna powyżej zależność między powierzchnią kupowanego mieszkania oraz jego transakcyjną ceną 1 mkw. Informacje prezentowane w tabeli jednoznacznie wskazują, że najmniejsze mieszkania (do 40 mkw.) są o wiele droższe jednostkowo od lokali liczących sobie 40 mkw. - 80 mkw. Różnice cenowe pomiędzy tymi dwoma kategoriami lokali mieszkalnych okazują się bardziej widoczne na rynku wtórnym. Według Leszka Markiewicza eksperta NieruchomosciSzybko.pl, może to wynikać z faktu, że małe i używane „M” (w stosunku do sytuacji widocznej na rynku pierwotnym) częściej cechują się dobrą lokalizacją niż ich większe odpowiedniki. Małe i dobrze zlokalizowane warszawskie mieszkania z rynku wtórnego mogą się znajdować np. w śródmiejskich kamienicach.

Kolejna ciekawa obserwacja dotyczy relatywnie wysokiej ceny sprzedaży 1 mkw., jaką osiągają nowe warszawskie mieszkania liczące ponad 80 mkw. Do tej grupy zaliczamy między innymi deweloperskie lokale z segmentu premium oraz luksusowe apartamenty.
„Warto podkreślić, że największe nowe mieszkania w Warszawie średnio są o 15% droższe niż ich odpowiedniki z rynku wtórnego. W przypadku lokali liczących sobie 40,1 mkw. - 60,0 mkw. oraz 60,1 mkw. - 80,0 mkw. analogiczne różnice wynoszą odpowiednio 5% oraz 8%” - zaznacza Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Warszawiak_01 / 2019-09-05 11:40:57

    W Warszawie ceny są całkowicie oderwane od rzeczywistości. Jedynie Białołęka trzyma akceptowalny poziom cen, a nie jest wcale taka odległa. Można tu znaleźć wiele ciekawych inwestycji i jedną z nich jest Ostródzka Park będąca blisko obwodnicy, mająca dużo zieleni i oczko wodne: https://ostrodzkapark.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Na jakie mieszkania w Warszawie nie brakuje chętnych?

    Cyriak161 / 2019-09-18 15:11:17

    Bo mieć mieszkanie w Warszawie to świetna inwestycja. Siostra kupiła na Wawrze od wwwconstruction, zapłaciła mniej za metr niż w centrum, a dojazd ma bardzo dobry do pracy. Mieć mieszkanie z ogródkiem w stolicy to świetna sprawa i siostrze się udało. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: