eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nagły boom na mieszkanie z ogródkiem lub tarasem

Nagły boom na mieszkanie z ogródkiem lub tarasem

2020-05-11 11:24

Nagły boom na mieszkanie z ogródkiem lub tarasem

Mieszkanie z ogródkiem © det-anan sunonethong - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Działki, domy, ale też większe niż dotychczas powierzchnie – szczególnie z tarasami, mieszkanie z ogródkiem lub przynajmniej balkonem – te nieruchomości cieszyły się w kwietniu znacznie większą popularnością niż jeszcze w marcu. Ograniczenia wprowadzone przy okazji epidemii, wpływają na to jakich nieruchomości szukają dziś Polacy.

Przeczytaj także: Do widzenia ciasnoto. Duże mieszkania w modzie

Ruch na portalach z ogłoszeniami o chęci sprzedaży nieruchomości odradza się. Szczególnie pozytywne są dane za pierwszy tydzień maja, bo wydają się nawet sugerować powrót do poziomu sprzed epidemii. Oczywiście należy do tych informacji pochodzić z rezerwą. Mówimy przecież wciąż do wstępnych informacjach. Do tego od szukania informacji o mieszkaniach w internecie do podpisywania aktów notarialnych droga jest daleka. Nie można jednak tego symptomu odradzania się popytu zupełnie pominąć – szczególnie , że potwierdza go wiele źródeł (portale Otodom, Obido czy nieruchomości-online) czy bardziej globalnie – wyszukiwarka Google.

fot. mat. prasowe

Popularność hasła "mieszkanie" w wyszukiwarce Google

Dane za pierwszy tydzień maja mogły sugerować powrót do poziomu sprzed epidemii.


Rekreacja górą


Nie powinno ulegać przy tym wątpliwości, że epidemia wpływa na preferencje osób szukających nieruchomości. Co ciekawe, w niektórych kategoriach mamy nawet do czynienia nie tylko z odradzaniem się popytu, ale z najwyższym zainteresowaniem w historii. Dotyczy to przede wszystkim nieruchomości rekreacyjnych. I tak rekordy popularności biją w ostatnich tygodniach działki rekreacyjne i rodzinne ogródki działkowe. Rekordowym zainteresowaniem cieszą się też domki holenderskie, domki drewniane, przyczepy kempingowe czy kampery – wynika z danych zebranych przez HRE Investments. Słowem szukamy wszystkiego co w czasie rządowych ograniczeń pozwoli nam zażyć więcej swobody i pozwoli na kontakt z naturą.

fot. mat. prasowe

Popularność wybranych haseł w wyszukiwarce Google

Rekordowym zainteresowaniem cieszą się m.in. domki holenderskie i przyczepy kempingowe.


Mieszkanie? Najlepiej z ogródkiem lub tarasem


Wpływ epidemii na preferencje nabywców widać też w innych segmentach rynku nieruchomości. Polacy znacznie chętniej szukają domów na sprzedaż i gotowych na nie projektów. Zmiany w wyszukiwaniach widać też w segmencie mieszkań.

Dane Otodom potwierdzają na przykład fakt, że po wybuchu epidemii szukamy większych powierzchni. W kwietniu najczęściej poszukiwaną minimalną wielkością lokalu było 60 metrów kwadratowych. Jeszcze miesiąc wcześniej dolna granica najczęściej wyszukiwanej powierzchni mieszkania była ustawiona na poziomie 40 metrów. Trend ten dotyczy też domów. Jeszcze w marcu najczęściej szukaliśmy budynków co najmniej 60-metrowych. Dziś najczęściej wpisywaną w wyszukiwarce powierzchnią minimalną jest 100 metrów kwadratowych.

Z najnowszych danych tego portalu wynika ponadto, że znacznie większą popularnością cieszy się obecnie mieszkanie z ogródkiem tarasem lub przynajmniej balkonem. Trudno się temu dziwić skoro te udogodnienia potrafią niejednokrotnie dać wytchnienie bez konieczności zachowywania odstępu czy zakładania maseczek ochronnych. Mogą to doceniać szczególnie mieszkańcy miast.

Zmiany są bardzo dynamiczne. Od kwietnia do 5 maja popyt na mieszkanie z ogródkiem wzrósł bowiem aż o 60% względem liczby zapytań z marca br. Trochę większy wzrost zanotowały mieszkania z tarasami (63%). Odradzanie się popytu widać też w segmencie mieszkań z balkonami. Te były w ostatnim czasie (od 1 kwietnia do 5 maja) wyszukiwane o 19% częściej niż jeszcze w marcu – wynika z danych Otodom.

fot. mat. prasowe

Zmiana popytu na mieszkania w odniesieniu do marca 2020

Od kwietnia do 5 maja popyt na mieszkania z ogródkami wzrósł o 60% względem liczby zapytań z marca br


Zawsze te udogodnienia cieszyły się dużą popularnością podnosząc nawet o kilka – kilkanaście procent cenę nieruchomości. Dziś ten segment ma też szanse najszybciej wyjść z epidemicznego ochłodzenia. Choć trzeba pamiętać, że z dużym prawdopodobieństwem wraz z tym jak pozbywać się będziemy koronawirusa, będziemy też w większym stopniu wracać do starych przyzwyczajeń, a więc też dotychczasowych preferencji przy wyborze nieruchomości.

Bartosz Turek, główny analityk
Przeczytaj także: Duże mieszkania na topie? Duże mieszkania na topie?

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Nagły boom na mieszkanie z ogródkiem lub tarasem

    karolinka / 2020-05-24 18:05:53

    Takie mieszkania z dużymi tarasami, balkonami albo ogródkami powstają na osiedlu Apartamenty Ostródzka, moi znajomi właśnie tam teraz kupili takie mieszanie, uważam że jest bardzo atrakcyjne i dogodnie położone, w bardzo zielonej i spokojnej okolicy odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: