eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Duże mieszkania na topie?

Duże mieszkania na topie?

2018-01-30 11:20

Duże mieszkania na topie?

Mieszkanie © fot. mat. prasowe

Duże mieszkania zyskują coraz większą rzeszę amatorów - wynika z najnowszego raportu autorstwa Narodowego Banku Polskiego. Ten trend najwyraźniej zaznacza się w dużych miastach, a dobitnym jego przykładem może być stolica Dolnego Śląska. W III kwartale poprzedniego roku mieszkania do 40 mkw. zanotowały niemal 11-procentowy spadek udziału w całkowitej sprzedaży wrocławskich nieruchomości mieszkaniowych.

Przeczytaj także: Program Pierwsze Mieszkanie szansą na pobudzenie rynku mieszkaniowego?

Grudniowe opracowanie NBP pokazuje, że największym zainteresowaniem kupujących cieszą się obecnie mieszkania o powierzchniach 40-60 mkw. oraz 60-80 mkw. Statystyki dowodzą, że w III kwartale minionego roku to właśnie one miały największy udział w sprzedaży i to zarówno w przypadku rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Koszt ich popularności poniosły mieszkania do 40 mkw., na które popyt wyraźnie spadł.

Warszawa i Wrocław na czele


W Warszawie, która jest zdecydowanie najbardziej dynamicznym rynkiem mieszkaniowym nad Wisłą, największy popyt dotyczył lokali o powierzchni 40-60 mkw. W przypadku rynku pierwotnego odpowiadały one za niemal połowę sprzedaży (48,35 proc.), a na rynku wtórnym odsetek ten sięgnął 45,75 proc. Równocześnie odnotowano spadek znaczenia mniejszych mieszkań. Sprzedaż lokali do 40 mkw. stanowiła 23,14 proc. całkowitej sprzedaży na rynku pierwotnym i 29,48 proc. na rynku wtórnym. 2 p.p., a na rynku wtórnym o blisko 3 p.p. i wynosił odpowiednio 23,14 proc. i 29,48 proc.

Największą dynamikę spadku sprzedaży małych mieszkań można zauważyć we Wrocławiu. W stolicy województwa dolnośląskiego na rynku wtórnym udział sprzedanych mieszkań do 40 mkw. spadł o ponad 18,5 p.p., natomiast na rynku pierwotnym odsetek ten zmalał o ponad 6 p.p.
- Polacy kupują coraz większe mieszkania. Jest to bardzo dobre zjawisko, ponieważ ostatnie dostępne dane Eurostatu pokazują, że na jednego Polaka średnio przypada 25 mkw., co jest jednym z najmniejszych wyników w Unii Europejskiej. Nasz kraj w tej klasyfikacji wyprzedza zaledwie Rumunię i Łotwę. Mam nadzieję, że obecne trendy rynkowe wpłyną na polepszenie tej statystyki, a co się z tym wiąże, na większą wygodę społeczeństwa – mówi Agata Stradomska z RE/MAX Polska, części globalnej sieci biurach nieruchomości RE/MAX.

Decydująca cena


W 2017 roku byliśmy świadkami rekordowego popytu na mieszkania i wszystko wskazywało, że spowoduje to ogólny wzrost cen nieruchomości. Jednak jak pokazuje raport NBP, rynek okazał się dosyć łaskawy dla konsumentów i w większości przypadków ceny mieszkań nie zmieniły się znacząco. Najbardziej podrożały lokale w Gdańsku (ok. 12 proc.). Znaczne wahania cen na rynku były zauważalne również w Łodzi, gdzie znacznie drożej trzeba dzisiaj zapłacić zarówno za najmniejsze, jak i duże mieszkania. Cena mieszkań do 40 mkw. na rynku wtórnym wzrosła o ponad 19 proc., natomiast za lokale powyżej 85 mkw. na rynku pierwotnym należy zapłacić ponad 13 proc. więcej, a na wtórnym ceny urosły niemal o 11,5 proc. Natomiast w pozostałych dużych aglomeracjach, m.in. Poznaniu i Warszawie, ceny niemal pozostały bez zmian.

Przy wyborze mieszkania warto jednak nie sugerować się wyłącznie średnimi cenami w wybranej lokalizacji.
– Różnice w cenach metra kwadratowego pomiędzy najtańszą a najdroższą nieruchomością w obrębie tego samego miasta mogą być znaczące – mówi Agata Stradomska z RE/MAX Polska. – Koszt mieszkania zależy od wielu czynników. Pomijając lokalizację, która w dominujący sposób determinuje poziom cenowy, to nawet w tym samym budynku może być on zróżnicowany. W ramach jednej inwestycji deweloperskiej różnice w cenie mkw. mogą wynieść nawet 20 proc. W takim przypadku dysproporcje wynikają z atrakcyjności samego mieszkania, m.in. rozkładu pomieszczeń, piętra, strony świata, dodatkowej przestrzeni w postaci balkonu lub tarasu, czy wielkości lokalu. Warto zwrócić uwagę na ten ostatni czynnik, ponieważ często mniejsze mieszkania mają wyższą cenę za metr kwadratowy – dodaje Stradomska.

Wzrost zainteresowania Polaków mieszkaniami o większym metrażu to bezsprzecznie efekt rozkwitu, który nastąpił w ostatnich latach na polskim rynku nieruchomości. Wszystkie dane makroekonomiczne wskazują, że ten rozwój będzie dalej trwał, a Polska jako kraj rozwijający się będzie gonić w rankingach Europę Zachodnią.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: