eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Podział nieruchomości - jak to zrobić?

Podział nieruchomości - jak to zrobić?

2022-06-16 00:41

Podział nieruchomości - jak to zrobić?

Jak podzielić nieruchomość? © watcherfox - Fotolia.com.jpg

Z reguły znalezienie kupca na działkę, mieszkanie czy dom o dużym metrażu nie jest proste. Jeżeli nie chcesz przez kolejne miesiące ponosić wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości, rozważ jej podział. Jak to zrobić? Przeczytaj.

Przeczytaj także: Podział nieruchomości niezgodnie z planem miejscowym?

Techniczny i prawny podział – od czego zacząć?


Jeżeli jesteś właścicielem dużego domu jednorodzinnego lub mieszkania, w pierwszej kolejności powinieneś upewnić się, że techniczny podział nieruchomości będzie w ogóle możliwy. Warto w tym celu zasięgnąć opinii specjalisty. Nie każde mieszkanie można bowiem podzielić na dwa mniejsze i nie z każdego domu można zrobić bliźniaka. Dlaczego?

Po podziale nieruchomości powinny powstać samodzielne lokale lub działki z dostępem do drogi. Obowiązujące przepisy precyzują, jakie warunki musi spełniać nieruchomość zarówno przed, jak i po dokonaniu podziału. Przykładowo, nie jest możliwy podział nieruchomości, jeżeli działki nie mają dostępu do drogi publicznej.

fot. watcherfox - Fotolia.com.jpg

Jak podzielić nieruchomość?

Jeżeli nieruchomość, którą chcesz podzielić, jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, powinieneś złożyć wniosek o podział nieruchomości wraz z wymaganymi załącznikami.


Podział nieruchomości - przygotowanie i złożenie wniosku


Jak przebiega procedura podziału? Jeżeli nieruchomość, którą chcesz podzielić, jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, powinieneś:
  • złożyć wniosek o podział nieruchomości wraz z wymaganymi załącznikami (należą do nich m.in. dokumenty stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości) – w zależności od lokalizacji nieruchomości wniosek będziesz składał do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta;
  • poczekać na wstępną opinię projektu podziału – jest ona wydawana po sprawdzeniu wniosku od strony formalnej (urzędnicy weryfikują m.in. czy złożyłeś wszystkie wymagane załączniki);
  • złożyć operat podziału nieruchomości – o jego przygotowanie będziesz musiał zwrócić się do geodety, w prawidłowo sporządzonym operacie powinna znaleźć się m.in. mapa z projektem podziału i wykaz zmian gruntowych.

Gdy spełnisz wszystkie wymagane przepisami formalności, otrzymasz decyzję zatwierdzającą podział. Sprawę powinieneś załatwić w ciągu miesiąca, ale w niektórych przypadkach urzędnicy mogą potrzebować więcej czasu, nawet do dwóch miesięcy.

Czy na podziale nieruchomości można zarabiać?


Tak, to jeden z mniej popularnych sposobów inwestowania w nieruchomości. Jeżeli interesuje Cię rynek nieruchomości, jednak nie chcesz kupować mieszkania pod wynajem, możesz spróbować flipowania lub zarabiania na podziale dużych nieruchomości. Szczególnie popularny jest podział mieszkań mieszczących się w kamienicach. Ich metraż oraz specyfika sprzyja podziałom – możliwe jest uzyskanie np. dwóch w pełni samodzielnych mieszkań. Jeżeli nie chcesz remontować nieruchomości, rozwiązaniem jest inwestowanie w działki z potencjałem.

Ile można zarobić na podziale mieszkania, domu jednorodzinnego czy działki? Trudno mówić o konkretnych kwotach. Każda nieruchomość jest inna. W przypadku mieszkań czy domów jednorodzinnych będziesz musiał liczyć się z kosztami przebudowy. Dużo tańszy jest podział działek. O opłacalności przedsięwzięcia musisz zdecydować samodzielnie, jednak rozsądne inwestowanie może przynieść zwrot rzędu 5-7 proc., czyli więcej niż oferuje lokata bankowa.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: