eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce IV 2012

Rynek nieruchomości w Polsce IV 2012

2012-04-16 13:03

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce III 2012


Mieszkania 1-pokojowe, na które popyt sięga 14%, są przedmiotem zainteresowania przede wszystkim dwóch grup klientów: inwestorów chcących bezpiecznie ulokować oszczędności i czerpać stały dochód z wynajmu oraz osób młodych, dla których zakup kawalerki jest pierwszym w życiu zakupem nieruchomości, sposobem na usamodzielnienie się i zamieszkanie "na swoim".

Zakup mieszkania 2-pokojowego jest dla wielu klientów drogą do podniesienia komfortu życia, które wcześniej wiedli w ciasnej kawalerce lub we wspólnym mieszkaniu z rodzicami. Dla wielu jednak 2 pokoje to konieczny kompromis między rzeczywistymi potrzebami, osobistymi aspiracjami oraz możliwościami finansowymi. Nabywcy – pary i małżeństwa planujące lub posiadające już co najmniej jedno dziecko doskonale zdają sobie sprawę, że nie tylko dla wygody ale dla prawidłowego funkcjonowania rodziny optymalny byłby zakup mieszkania z minimum trzema izbami. Pokój dzienny, sypialnia i pokój dla dziecka to obiektywnie patrząc niezbędne minimum. Niestety, w społeczeństwie "na dorobku" i przy cenach, które dla większości pozostają niewspółmierne do uzyskiwanych wynagrodzeń, zakup takiego mieszkania wciąż pozostaje w sferze marzeń. Dlatego mieszkania 2-pokojowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

fot. mat. prasowe

Popyt wg liczby pokoi

W Białymstoku najpopularniejsze są mieszkania 3-pokojowe

Na większe – 3-pokojowe - mieszkania zdecydowany jest niemal co trzeci potencjalny nabywca. Wśród nich dominują dwie grupy - osoby, które wraz z powiększaniem rodziny sprzedają mniejsze mieszkanie i dopłacając ze swych oszczędności lub zaciągniętego kredytu przenoszą się do większego lokum oraz osoby, które decydując się na wspólne życie sprzedają swoje dotychczasowe dwa małe mieszkania i przeznaczają uzyskane środki na zakup jednego, wspólnego.

Klientów na duże mieszkania, liczące 4, 5 lub więcej pokoi, jest w skali całego kraju stosunkowo niewielu – stanowią nieco ponad 13% ogółu poszukujących mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że blisko "spokrewnione" z tą grupą klientów są osoby poszukujące domów. Powierzchnia, funkcjonalność oraz ceny obu tych typów nieruchomości są bardzo zbliżone. Dlatego niejednokrotnie chętni na zakup dużego mieszkania lub apartamentu ostatecznie zasilają szeregi nabywców domów i odwrotnie.

fot. mat. prasowe

Ceny ofertowe mieszkań w marcu 2012

W skali roku najbardziej bo o ponad 7% staniały mieszkania w Łodzi, Kielcach, Gdyni i Wrocławiu

Ceny niższe niż przed rokiem i podobne jak przed miesiącem

Ceny ofertowe mieszkań w marcu 2012 r. utrzymały się na praktycznie niezmienionym poziomie wynika z analizy portalu Oferty.net. Tylko w dwóch z 18 analizowanych miast stawki zmieniły się o min. 1% - w Katowicach średnia spadła o 1,4%, tj. do poziomu 3965 zł/m2, a w Rzeszowie wzrosła o 1%, do 4961 zł/m2. W skali roku najbardziej bo o ponad 7% staniały mieszkania w Łodzi, Kielcach, Gdyni i Wrocławiu. Najbardziej stabilne pozostały ceny w Lublinie i Olsztynie (spadki odpowiednio o 1,4% i 1,1%), a niewielki wzrost średniej zanotował Rzeszów (2,4%).


poprzednia  

1 ... 4 5

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: