eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Dom letniskowy już za kilkadziesiąt tysięcy

Dom letniskowy już za kilkadziesiąt tysięcy

2012-04-27 12:46

Dom letniskowy już za kilkadziesiąt tysięcy

Fot. 5 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Już jutro duże miasta opustoszeją. Jeśli ktoś jeszcze nie zorganizował sobie majówkowego wyjazdu za miasto może mieć już problem ze znalezieniem noclegu. Nie mają ich osoby posiadające własną daczę. Działkę za miastem można już kupić za od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż. Ulokowany w ten sposób kapitał może zarabiać - donosi raport sporządzony przez Home Broker.

Przeczytaj także: Nieruchomości wakacyjne dają zarobić

Majowy weekend w tym roku będzie nienaturalnie długi, a szczęśliwcy którzy mogli wziąć zaledwie trzy dni urlopu, mogą odpoczywać przez 9 dni. Bez wątpienia fakt ten może skusić do wyjazdu jeszcze więcej osób niż przed rokiem. Nie powinno więc dziwić, że nie we wszystkich ośrodkach można znaleźć wolne miejsca noclegowe, a część obiektów podnosi na tych kilka dni ceny. W popularnych turystycznie miejscowościach wynajem skromnego dachu nad głową to przeważnie wydatek minimum 30 zł za dobę dla jednej osoby. Wyższy standard lokum wymaga często wydatku przekraczającego 100 zł za dobę, a najlepsze pokoje w luksusowych hotelach potrafią kosztować i kilkanaście razy więcej. Majówkowe noclegi dla czteroosobowej rodziny mogą być niemałym obciążeniem dla budżetów gospodarstw domowych, a z drugiej strony sporym zastrzykiem gotówki dla posiadaczy nieruchomości na wynajem.

Rozwiązanie na każdą kieszeń

Dla osób, wolących na własność posiadać nieruchomość, którą mogłyby odwiedzać co weekend, paleta dostępnych rozwiązań jest ogromna. Gdy najważniejszym kryterium jest cena, wybór paść może na ogródki działkowe lub niewielką działkę poza miastem, na której stanie drewniana altana lub przyczepa kempingowa. Na przykład w Bydgoszczy osoba posiadająca ogródek działkowy o powierzchni 300 m kw. przy ul. Prądy, chciałaby go odstąpić za 29 tys. zł. Na działce znajduje się domek letniskowy.

W segmencie działek rekreacyjnych poza miastem za podobne pieniądze też można znaleźć coś dla siebie. Oczywiście im dalej od centrum, tym taniej. W odległości kilkudziesięciu kilometrów od większości dużych miast można znaleźć parcele wielkości nawet ponad 3000 m kw. w cenie nieprzekraczającej kilkunastu tysięcy złotych. W tej cenie trudno spodziewać się jednak działki budowlanej.

Sama możliwość zabudowy podnosi bowiem znacznie cenę. Gdy do tego dojdzie jeszcze atrakcyjna lokalizacja, stawka za metr potrafi przekroczyć tysiąc złotych. Dobrym przykładem jest blisko 500- metrowy grunt w miejscowości Dźwirzyno (gmina Kołobrzeg). Plan miejscowy dopuszcza w jego przypadku budowę sporego pensjonatu, a odległość od morza to zaledwie 150 metrów. W efekcie cena ofertowa tej działki to 620 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Wizualizacja 1

Ustronie Morskie

Nie każdy jednak od razu na działce będzie chciał budować pensjonat. Bez wątpienia jednak nawet na rzadko odwiedzanej rekreacyjnej parceli potrzebny jest dach nad głową. Koszt budowy mało skomplikowanego domu o powierzchni 100 m kw. w stanie deweloperskim może nie przekroczyć znacznie 200 tys. zł. Mniejszym kosztem można postawić na działce drewniany dom letniskowy. Najtańsze z nich to wydatek rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. Najtańszym rozwiązaniem jest natomiast postawienie na działce przyczepy kempingowej. Taki zakup może się zamknąć nawet w kwocie kilku tysięcy złotych, choć dostępne są także luksusowe przyczepy o cenie przekraczającej 200 tys. zł. Ostatnie z tych rozwiązań ma niekwestionowaną zaletę – nie wymaga przechodzenia długotrwałej procedury administracyjnej związanej z procesem budowlanym.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: