eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wtórny rynek nieruchomości V 2013

Wtórny rynek nieruchomości V 2013

2013-06-12 10:56

Wtórny rynek nieruchomości V 2013

Ile wydamy na wakacyjne kwatery? ©  Fantasista - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W maju 2013 ceny ofertowe spadły minimalnie i tylko w dwóch miastach: w Warszawie i Szczecinie o 0,4%. Średnia zmiana w stosunku do kwietnia jest dodatnia i wyniosła +0,6% - podaje wspólny raport sporządzony przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości IV 2013

Kolejny miesiąc bez radykalnych obniżek, stabilizacja podaży oraz koncentracja cen w przedziałach zbliżonych do średniej to dowody na długo oczekiwaną stabilizację na wtórnym rynku nieruchomości.

Obniżka stóp procentowych i rekordowo niskie oprocentowanie na poziomie poniżej 4% zarówno znacząco podwyższają zdolność kredytową, jak i zwiększają grupę osób, które mogą otrzymać kredyt. Skutkiem może być zwiększony popyt, ale również zakup mieszkań większych i w lepszym standardzie.

Z drugiej strony, przed nami miesiące wakacyjne, kiedy mamy do czynienia z okresowym spadkiem zainteresowania rynkiem mieszkaniowym. Dlatego też w najbliższych tygodniach nie należy spodziewać się żadnych poważnych zmian.

W Warszawie cena ofertowa utrzyma się na poziomie 7 350-7 450 zł/m kw., w Gdańsku i Gdyni 5300-5350 zł/m kw., w Krakowie 6400 zł/m kw., a we Wrocławiu nie powinna przekroczyć 5500 zł/m kw. Nieznacznego wzrostu można się natomiast spodziewać w Sopocie, gdzie w przeciwieństwie do reszty kraju, w okresie wakacyjnym zainteresowanie mieszkaniami i popyt rośnie.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym V 2012 – V 2013

W maju 2013 ceny ofertowe spadły minimalnie i tylko w dwóch miastach: w Warszawie i Szczecinie o 0,4%. Średnia zmiana w stosunku do kwietnia jest dodatnia i wyniosła +0,6%.


Ile wydamy na wakacyjne kwatery

Do wakacji pozostało już zaledwie kilkanaście dni. Stajemy więc przed dylematem: dokąd w tym roku? Zmienna pogoda w kraju powoduje, że szukamy słońca i wypoczynku zagranicą. Z drugiej strony coraz bardziej skrupulatna kalkulacja domowych budżetów oraz informacje o bankrutujących biurach podróży skłaniają do samodzielnego organizowania wyjazdów wakacyjnych. Podstawą dobrze zorganizowanego wyjazdu jest dobra baza noclegowa i wypadowa. W ciągu ostatnich 15 lat polska baza noclegowa zyskała zarówno wiele nowych miejsc jak i podniosła jakość i standard. Praktycznie we wszystkich miejscowościach turystycznych, na atrakcyjnych krajobrazowo terenach i w dużych miastach, istnieje szereg możliwości zakwaterowania na jeden, dwa czy kilkanaście dni.

fot. mat. prasowe

Średnie koszty noclegu dla 1 osoby

Koszty noclegów są pochodną popularności danego regionu, wielkości i standardu istniejącej tam bazy oraz połączeń komunikacyjnych z resztą kraju. Najtaniej będzie, jeśli zaplanujemy wakacje bądź krótki weekendowy wyjazd w Bieszczady czy na Podlasie.


Wynajem krótkookresowy to odrębna i rządząca się swoimi prawami część rynku nieruchomości. Na podstawie ofert, zamieszczonych w dedykowanym ofertom krótkookresowym serwisie www.szybkowakacje, policzone zostały koszty zakwaterowania jednej osoby na jedną noc w różnych rejonach Polski. W zestawieniu tym nie znalazły się hotele, lecz przede wszystkim pensjonaty, kwatery agroturystyczne i prywatne a także mieszkania wynajmowane na okres krótszy niż miesiąc.

fot. Fantasista - Fotolia.com

Ile wydamy na wakacyjne kwatery?

Średni koszt noclegu w Polsce wynosi około 54zł. Oznacza to, że 4 osobowa rodzina, na samo zakwaterowanie na okres dwóch tygodni, musi przeznaczyć średnio około 3 000 złotych.


Średni koszt noclegu w Polsce wynosi około 54zł. Oznacza to, że 4 osobowa rodzina, na samo zakwaterowanie na okres dwóch tygodni, musi przeznaczyć średnio około 3 000 złotych. Ceny kwater w różnych regionach Polski są bardzo zróżnicowane. W Bieszczadach i Beskidach nocleg kosztuje średnio 27zł, czyli tylko połowę średniej krajowej. Innymi atrakcyjnymi cenowo regionami są Podlasie i Ziemia Lubuska. Najdrożej jest na Pomorzu, gdzie średnio za nocleg trzeba zapłacić około 70 złotych. Do grupy najdroższych lokalizacji należą również: Mazowsze i Wielkopolska, gdzie trzeba liczyć się z kosztem 60 złotych za dobę.

Koszty noclegów są pochodną popularności danego regionu, wielkości i standardu istniejącej tam bazy oraz połączeń komunikacyjnych z resztą kraju. Najtaniej będzie, jeśli zaplanujemy wakacje bądź krótki weekendowy wyjazd w Bieszczady czy na Podlasie. W przypadku Bieszczad wynika to z ich położenia na krańcu Polski i niełatwej komunikacji. Natomiast niskie ceny na Podlasiu to efekt stosunkowo niewielkiej popularności tego rejonów wśród polskich turystów.

Dzięki bogatej ofercie ceny w całej Polsce są konkurencyjne. W wielu rejonach kraju można znaleźć noclegi już za 10 złotych za noc, w tym nawet na Pomorzu. Zdecydowanie bardziej zróżnicowane są ceny maksymalne – zamykają się w widełkach od 70 do 550 złotych. 550 złotych, za nocleg dla jednej osoby, trzeba zapłacić wynajmując niewielki apartament w stolicy lub w Poznaniu (przy czym należy jeszcze raz nadmienić, iż nie są tu brane pod uwagę hotele). Tak duże dysproporcje to efekt nie tylko dużej liczby turystów odwiedzających te miasta, lecz również przyjeżdżających tam biznesmenów.

Koszty mogą być oczywiście niższe, jeśli zatrzymamy się w jednym miejscu na dłuższy pobyt. Większość właścicieli oferuje 10-15% obniżki cen.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: