eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VIII 2013

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski VIII 2013

2013-08-28 09:41

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski


W Łodzi rządzi cena

Jak wskazują eksperci, nadal główną determinantą przy zakupie jest cena. – Największym zainteresowaniem cieszą się tu dwupokojowe mieszkania w blokach z wielkiej płyty, które w Łodzi można kupić już za 3000 PLN za mkw. – twierdzi Robert Kornecki, dyrektor oddziału Metrohouse w Łodzi. – Warto pamiętać, że mieszkania wymagające remontu można kupić jeszcze taniej. Niestety cały czas głównym wyznacznikiem jest cena, która w porównaniu do innych większych miast Polski jest bardzo niska. Coraz więcej osób planujących zakup wybiera jednak większe mieszkania, wychodząc z założenia, że jest to odpowiedni moment na taką decyzję. Na fakt ten wpływa wysoka podaż lokali o dużych powierzchniach, których cena zachęca do zawierania transakcji. Obecnie w Łodzi, za metr kwadratowy płacimy średnio 3512 PLN, a nabywane mieszkanie ma przeciętnie 51 mkw.– twierdzi ekspert Metrohouse w Łodzi.

Kredyty w złotych tańsze niż rok temu

Choć w minionym miesiącu oprocentowanie kredytów hipotecznych nieznacznie wzrosło, to nadal jest istotnie mniejsze w porównaniu do lipca ubiegłego roku. – W wyniku niższego oprocentowania spadły również raty kredytów hipotecznych – zauważa Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. - Biorąc pod uwagę obniżkę oraz aktualnie niższe ceny nieruchomości, okazuje się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Łodzi spadła od września 2012 roku aż o 355 PLN.

WARSZAWA

Coraz więcej mieszkańców stolicy kupuje mieszkanie za gotówkę. Popularnością cieszą się lokale o powierzchni przekraczającej 50 mkw. oraz o podwyższonym standardzie. Te preferencje wpływają jednak na koszt nieruchomości. W Warszawie średnia cena sprzedawanego mieszkania jest najwyższa w kraju. Wynosi 7184 PLN za metr kwadratowy.

Warszawiacy szukają tanich lokalizacji

Jak informują autorzy raportu, w Warszawie niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się mieszkania jedno- i dwupokojowe. – Podstawowym kryterium decydującym o zakupie nieruchomości jest w dalszym ciągu jego lokalizacja – zauważa Agnieszka Cyganiak, ekspert Metrohouse. – Popularnością cieszą się więc mieszkania dobrze skomunikowane z centrum miasta lub znajdujące się wzdłuż linii metra. Dodatkowo warszawiacy przywiązują wagę do standardu mieszkania oraz jego otoczenia, np. wyglądu klatki schodowej czy budynku. Ciekawym zjawiskiem jest zwiększająca się ilość klientów gotówkowych poszukujących mieszkań dwupokojowych o metrażu powyżej 50 mkw. i wykończonych w wysokim standardzie. Takie nieruchomości są jednak droższe od przeciętnej ceny transakcyjnej – dodaje Agnieszka Cyganiak, Metrohouse. Wśród najchętniej wybieranych dzielnic warto wymienić Śródmieście, Mokotów i Ochotę. Zainteresowaniem cieszą się Muranów i Saska Kępa. Jak wynika z sierpniowego raportu, średnia cena transakcyjna sprzedawanego w Warszawie mieszkania wynosi 7184 PLN za mkw. i jest najwyższa w kraju. W najtańszej Łodzi zapłacimy niemal połowę mniej, metr kwadratowy kosztuje tam 3512 PLN. Mimo to w stolicy sprzedają się nieruchomości o największej powierzchni, średni metraż to 57,5 mkw.

Ożywienie na rynku najmu

W okresie wakacyjnym zmniejsza się liczba zawieranych transakcji kupna – sprzedaży. W tym czasie większym zainteresowaniem, niż w innych miesiącach, cieszy się rynek najmu. Powodem jest zbliżający się rok akademicki i związany z nim napływ studentów, szukających lokum na czas nauki. – Warszawa to największe w Polsce skupisko żaków, którzy w stosunkowo krótkim okresie muszą znaleźć mieszkanie do wynajęcia – tłumaczy Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – W efekcie tak dużego zainteresowania najwyższe w kraju ceny najmu pod koniec wakacji jeszcze bardziej rosną. Za kawalerkę zapłacimy tu około 1470 PLN, za mieszkanie dwupokojowe 2100 PLN, a za trzy pokoje już 2500 PLN. Dla porównania w najtańszym Gdańsku najem kawalerki to koszt 1125 PLN. Natomiast za dwa i trzy pokoje zapłacimy tu niemal 700 PLN mniej niż w stolicy, bowiem odpowiednio 1410 PLN i 1805 PLN. Najtańsze mieszkania do wynajęcia w Warszawie można znaleźć w dzielnicach oddalonych od centrum, takich jak Białołęka, Bielany czy Ursus.

Kredyty w złotych tańsze niż rok temu

Najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazuje, że choć w minionym miesiącu oprocentowanie kredytów hipotecznych nieznacznie wzrosło, to nadal jest istotnie mniejsze w porównaniu do lipca ubiegłego roku. - W wyniku niższego oprocentowania spadły również raty kredytów hipotecznych – zauważa Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. - Biorąc pod uwagę obniżkę oraz aktualnie niższe ceny nieruchomości, okazuje się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Warszawie spadła najbardziej w skali Polski. Od września 2012 roku zmniejszyła się bowiem aż o 710 PLN.



poprzednia  

1 ... 4 5

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • wymagania rosną...

    migel233 / 2013-08-28 15:03:33

    widać, że w Warszawie i nie tylko wymagania rosną, ale właściwie nic w tym dziwnego... jak widać jest coraz więcej klientów gotówkowych, lepszy dostęp do źródeł finansowania, a więc i rosnące zainteresowanie. a wraz z nim rosną wymagania... obecną sytuację dobrze obrazuje ten artykuł http://tnij.org/zjhn choć wszystko zależy od indywidualnych preferencji każdego kupującego. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: