eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski

2013-07-26 11:30

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski

Kraków ©  dziewul - Fotolia.com

Z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, analizującego sytuację na rynku mieszkaniowym w pięciu największych polskich miastach wynika, że po najdroższe mieszkania zdecydowanie należy się udać do Krakowa. Z kolei najtańsze nieruchomości znajdziemy w Łodzi, gdzie 40-metrową kawalerkę można znaleźć już za 100 tysięcy złotych.

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski III kw. 2017

GDAŃSK

Jak pokazuje raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, coraz więcej gdańszczan decyduje się na kupno mieszkania pod wynajem. Największą popularnością cieszą się te stosunkowo małe, nie przekraczające 55 mkw. powierzchni. Kupującym z pewnością sprzyjają warunki kredytowe. Rata kredytu zaciągniętego na zakup sześćdziesięciometrowego mieszkania w Gdańsku, od września 2012 roku, spadła aż o 481 PLN.

Rosnący popyt na mieszkania pod wynajem

Trójmiasto jest doskonałą lokalizacją do inwestowania w mieszkanie przeznaczone pod wynajem. Szczególnie na początku sezonu urlopowego widoczny jest tu wzrost ilości zakupionych nieruchomości. – W Gdańsku w dalszym ciągu najlepiej sprzedają się mieszkania o metrażu mieszczącym się w przedziale od 35 do 55 mkw. – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

– Biorąc pod uwagę powierzchnie mieszkań, które cieszą się największą popularnością, warto zauważyć, że wyjątkowo pozytywnie na tle innych miast wypada Gdynia. To tam bowiem, w pierwszym półroczu zostały sprzedane największe mieszkania. Średnia sprzedawanego lokalu wyniosła bowiem 56,2 mkw.

Ceny ofertowe i transakcyjne na tym samym poziomie

Autorzy lipcowego raportu zauważają, że w Gdańsku na targowaniu się niewiele zyskamy. – W II kwartale tego roku ceny transakcyjne praktycznie zrównały się z cenami ofertowymi, które są aktualnie już tylko o 3 PLN wyższe – zauważa Marcin Jańczuk, Metrohouse. – Taki stan rzeczy wynika z faktu, że w ostatnim czasie odnotowany został dwukrotny wzrost stawek transakcyjnych, podczas gdy ceny wystawianych mieszkań nie zmieniły się znacząco. Aktualna cena ofertowa plasuje się na poziomie 5180 PLN za mkw. Jednak jak zauważają eksperci, wiele lokali sprzedawanych jest po niższej kwocie. – W Gdańsku ponad 36% mieszkań, które zostały kupione w minionym miesiącu, nie przekroczyła kwoty 5 tys. PLN za mkw. – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Najtańsza czerwcowa oferta dotyczyła 26 metrowej kawalerki, zlokalizowanej w dzielnicy Nowy Port, która została wystawiona na sprzedaż za 75 tys. PLN.

Niższe raty kredytów

Wraz z kolejnym cięciem stóp procentowych spadają raty kredytów hipotecznych. Obniżki oprocentowania kredytów powodują także, że wzrasta ich dostępność. Obecnie można więc uzyskać kwotę średnio o 15% wyższą niż jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. – Nałożenie się dwóch czynników: decyzji RPP o kolejnej obniżce stóp procentowych wraz ze spadkiem cen nieruchomości powoduje, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Gdańsku spadła od września 2012 roku aż o 481 PLN – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

KRAKÓW

Najnowszy raport Metrohouse, Szybko.pl i Expandera pokazuje, że w Krakowie wciąż znajdziemy jedne z najdroższych mieszkań w Polsce. Jednak jak podkreślają eksperci, skuteczne negocjacje mogą przynieść nawet 10% obniżki cen. Pozytywną wiadomością jest również znaczne zmniejszenie rat kredytów. Te, obniżyły się w Krakowie aż o 642 PLN, stanowiąc, zaraz po Warszawie, największy spadek w kraju.

fot. dziewul - Fotolia.com

Kraków

W Krakowie wciąż znajdziemy jedne z najdroższych mieszkań w Polsce.


Ceny mieszkań bez zmian

Jak wskazuje raport rynku nieruchomości wtórnych, w najbliższych tygodniach nie należy spodziewać się zmian w cenach mieszkań. Ceny ofertowe w ostatnim czasie plasują się bowiem na zbliżonym poziomie. – Kraków znajduje się w ścisłej czołówce najdroższych polskich lokalizacji – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Przy średniej cenie wynoszącej 6460 PLN za mkw., najtańsza kawalerka zlokalizowana na Podgórzu, była wystawiona na sprzedaż za 110 tys. PLN za 27 mkw. powierzchni. Dla porównania, w najtańszej obecnie Łodzi, 18-metrową kawalerkę można kupić już za 55 tys. PLN, czyli połowę tej kwoty.

 

1 2 ... 5

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: