eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski I 2016

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski I 2016

2016-02-04 12:45

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski I 2016

Łódź © whitelook

Szybko.pl, Metrohouse i Expander przedstawiają najświeższy raport analizujący sytuację na rynku mieszkaniowym w sześciu największych miastach Polski. Z analizy wynika m.in., że najtańsza ciągle pozostaje Łódź, a najdroższa Warszawa. W Gdańsku ceny dyktowane są przez inwestorów. W przypadku Wrocławia mamy do czynienia z rywalizacją rynku pierwotnego z wtórnym, a w Poznaniu dostrzegalny jest popyt na większe mieszkania. Z kolei w Krakowie nabywcy stawiają raczej na oszczędność. Wszystkie lokalizacje łączy jedno – mniejsza dostępność kredytów.
Sytuacja na sześciu największych rynkach w Polsce jest zróżnicowana, wszędzie jednak podwyżki marż oraz zalecenia KNF przełożyły się na spadek zdolności kredytowej. Obecnie trzyosobowa rodzina z dochodem 5 000 zł netto może dostać kredyt wysokości 382 000 zł. To dość niewiele, zważywszy że jeszcze we wrześniu banki oferowały około 460 000 zł.
– Trzeba jednak dodać, że wciąż w dwóch instytucjach taka rodzina może liczyć na ponad 500 000 zł – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Kredyty są nieco mniej dostępne także ze względu na wejście w życie kolejnych zapisów rekomendacji S. Niestety spowodowała ona, że dwukrotnie wzrosła liczba banków, które wymagają wkładu własnego wynoszącego 15% lub 20% wartości nieruchomości. Na szczęście kredyty z wkładem 10% nadal są dostępne w 9 bankach.

ŁÓDŹ


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, Łódź na tle innych dużych miast charakteryzuje się niskimi cenami nieruchomości. Średni koszt zakupu mieszkania z drugiej ręki jest prawie dwa razy mniejszy niż w przypadku lokali warszawskich. Początek roku przyniósł niekorzystne zmiany dla kredytobiorców. Znacząco obniżyła się przeciętna zdolność kredytowa, a część banków zdecydowała się na podniesienie marż.

W Łodzi nadal najtaniej


Na tle największych miast w Polsce Łódź charakteryzuje się niskimi cenami nieruchomości. Średnia kwota, za jaką kupujemy lokale na łódzkim rynku wtórnym wynosi 183 tys. zł. To prawie dwa razy mniej niż w stolicy. Miasto dawnych fabrykantów to stabilny rynek, który nie notował w minionym roku większych zmian cen. W ciągu 12 miesięcy koszt metra kwadratowego wahał się pomiędzy wartością 3 400 a 3 600 zł.

W przeciwieństwie do innych miast, gdzie aktywność deweloperów jest większa, w Łodzi kupujący nadal szukają mieszkań przede wszystkim z drugiej ręki.
– Dużo transakcji na Widzewie czy Bałutach świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu niedrogimi lokalami wybudowanymi w technologii wielkiej płyty – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Jest to rozwiązanie popularne wśród osób, które poszukują taniego mieszkania na start, które po kilku latach będzie zmieniane np. na nowe lokum od dewelopera.

fot. whitelook

Łódź

W Łodzi od dłuższego już czasu można liczyć na stosunkowo niskie ceny nieruchomości


Mniejsza dostępność kredytów


Ze względu na podwyżki marż kredyty hipoteczne stały się droższe i trudniej dostępne. Kupując w Łodzi mieszkanie o powszechni 60 mkw. za średnią cenę i posiadając 10% wkładu własnego rata wyniesie obecnie 1 081 zł. To o 96 zł więcej niż w październiku 2015 r., czyli jeszcze przed podwyżkami. Jednak dzięki temu, że stopy procentowe w Polsce pozostają rekordowo niskie, to nawet mimo wspomnianych podwyżek, kredyty nadal można uznać za dość tanie. Średnie oprocentowanie z najniższym (10%) wkładem własnym wynosi bowiem 4,03%. W 2010 r., kiedy obowiązywał podobny poziom marż, było to natomiast ponad 6%.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • nikka22 / 2016-02-05 10:18:53

    Warto zamieszkać na przedmieściach, jest taniej niż w mieście, więcej przestrzeni, świeże powietrze i spokój o jakim marzą mieszczuchy. Takie idealne miejsce spełniające te warunki to Arkadia Łomianki. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.