eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wykończenie domu. Na czym zaoszczędzić, a na czym nie?

Wykończenie domu. Na czym zaoszczędzić, a na czym nie?

2017-04-27 10:15

Wykończenie domu. Na czym zaoszczędzić, a na czym nie?

Wykończenie domu © fot. mat. prasowe

Przemyślane wykończenie domu gwarantuje nam wygodę i komfort na wiele następnych lat. Przygotowując się do prac w tym zakresie, warto również przemyśleć, gdzie poszukać oszczędności, a na czym nie warto oszczędzać.

Przeczytaj także: Wykończenie łazienki - ile kosztuje?

To, ile finalnie będzie nas kosztować wykończenie domu, uzależnione jest od całego zespołu czynników. Znaczenie ma m.in. lokalizacja, ale również stopień skomplikowania projektu czy też po prostu aktualne ceny materiałów wykończeniowych. Te ostatnie w całym kraju są dość porównywalne, ale już koszty robocizny mogą znacząco się różnić w zależności od regionu.

Budowlane oszczędności


Projekt
Wykończenie domu nie musi rujnować kieszeni, aby jednak tak się stało, o oszczędnościach warto pomyśleć już na etapie przygotowań do budowy. Kluczową kwestią jest tu projekt domu - im bardziej będzie skomplikowany, tym mniejsza szansa na zaoszczędzenie pieniędzy. Dodatkowe koszty generować może również aranżacja trudnych przestrzeni, a więc np. niskiego poddasza. Warto również pamiętać, że kupiony od firmy architektonicznej projekt domu jedynie w sporadycznych przypadkach zawiera opis rodzajów materiałów wykończeniowych. O tę kwestię należy więc zadbać we własnym zakresie.

Robocizna
Tym, na czym bez wątpienia możemy zaoszczędzić, jest robocizna. Jeżeli czujemy się na siłach, prace wykończeniowe - czy przynajmniej część z nich - możemy wykonać samodzielnie. Będzie to spora oszczędność, ponieważ koszty pracy stanowią nawet 1/3 wszystkich nakładów, jakie ponosimy na wykończenie domu. Takie rozwiązanie często przerasta jednak nasze możliwości, dlatego jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie, warto skorzystać z usług specjalistów. Taka ekipa dysponuje wiedzą budowlaną, udzieli niezbędnych porad, wskaże polecane produkty (np. tańsze zamienniki droższych artykułów) i zajmie się problematycznymi pracami, z którymi ciężko uporać się laikowi (np. montaż instalacji grzewczej).

Wykańczając – zainwestuj


Surowce budowlane
Jeśli chcemy, by poszczególne elementy wykończenia towarzyszyły nam przez długie lata, postawmy na surowce wysokiej jakości. Glazurę, armaturę, sanitariaty, podłogi i drzwi w korzystnych cenach możemy zakupić w hurtowni, centrach wyposażenia wnętrz lub supermarketach budowlanych. Wysokojakościowe, odporne posadzki mają szczególne znaczenie w przypadku tych zastosowanych na zewnątrz (np. gres do wyłożenia tarasu) oraz w miejscach widocznych (np. drewniane podłogi w salonie) lub narażonych na uszkodzenia mechaniczne (np. w kuchni czy w pomieszczeniach, w których mieszka zwierzę domowe).

Chemia budowlana
Dostępna oferta farb, klejów czy fug potrzebnych do wykończenia domu może przyprawić o zawrót głowy. Najwięcej zaś wybór farb, wśród których wyróżnić można akrylowe, strukturalne, dekoracyjne, antykorozyjne czy emulsyjne. Każda z nich jest odpowiednia dla innej nawierzchni. Niezależnie od tego, co chcemy pomalować, powinniśmy wybrać jedną z tych dobrze kryjących, odpornych na ścieranie i zabrudzenia. Dzięki temu będziemy mogli sobie pozwolić na późniejsze odmalowanie ścian. Poza wysoką jakością, która często oznacza także podwyższoną cenę preparatu, bardzo ważną kwestią, na którą powinniśmy zwracać uwagę jest absolutnie nieprzekraczalna data przydatności. Po jej upływie impregnaty, farby czy fugi mogą być całkowicie pozbawione działania.

fot. mat. prasowe

Wykończenie domu

Koszt pracy stanowi około 1/3 nakładów na wykończenie


Oszczędność natychmiastowa lub długofalowa


Instalacja grzewcza
Wybór instalacji grzewczej jest kwestią indywidualną i zależną od mediów doprowadzonych do działki. Na tym elemencie wykończenia domu jesteśmy w stanie oszczędzić natychmiastowo – wybierając tanie urządzenie – lub długofalowo, decydując się na droższy sprzęt, którego koszt zwraca się dzięki taniej eksploatacji. Wybór instalacji powinien nastąpić już na etapie projektowania domu. W zależności od wykorzystywanego surowca, cena urządzenia może być stosunkowo niska (np. piec gazowy) lub wręcz przeciwnie, wygórowana (np. w przypadku pompy ciepła). Kotły gazowe to nowoczesne, wygodne i oszczędne urządzenia grzewcze. Ich cena waha się w granicach kilku tysięcy, a użytkowanie jest ekonomiczne. Pompy ciepła są natomiast ekologicznym źródłem energii dającym gwarancję dużych oszczędności po kilku latach. Dzięki rozwiniętej technologii pozyskują darmową energię z zasobów naturalnych (powietrza czy gruntu), co sprzyja niskim kosztom ich eksploatacji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • milord / 2017-05-30 13:58:57

    Ja z kolei nie polecam oszczędzać na ogrzewaniu. W naszym klimacie to niezwykle ważna sprawa. Wprowadzamy się do domu, który ma nam służyć dziesiątki lat, więc nie wyobrażam sobie co roku zaciskać zębów, bo ogrzewanie jest za mało wydajne w stosunku do powierzchni domu. Ja mam pełen wypas: kominek, centralne na opał i ogrzewanie podłogowe, które akurat mi doradził Mytkowski przy budowie domu. No właśnie, jak nie wiecie, na czym warto zaoszczędzić i też macie zaufaną ekipię budowlaną to pytajcie ich. Ja tak zrobiłem - mam dosyć minimalistyczny styl - ściany zwyczajnie pomalowane, kafelki w łazience bez szału, podłoga z promocji, a już w szczególności odradzano mi wannę z hydromasażem, o które marzyła żona. Grosz do grosza i tak zaoszczędziliśmy względem początkowych założeń ok. 7 tys. i mamy ogrzewanie full wypas :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: