eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce X 2013

Rynek nieruchomości w Polsce X 2013

2013-10-18 11:24

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce IX 2013


Kredyty spłacane: wszyscy korzystają z niskich stóp procentowych

Podstawowa stopa procentowa przy kredytach złotowych od ponad trzech miesięcy utrzymuje się na poziomie 2,5 proc. Jeszcze dłużej obowiązuje rekordowo niska stawka trzymiesięcznego WIBOR-u – ok. 2,70 proc. W tym czasie już wszystkim klientom spłacającym kredyty złotowe banki zdążyły zaktualizować i obniżyć oprocentowanie. Dzięki temu co miesiąc na każde 100 tys. zł obsługiwanego kredytu wydają 75 zł mniej niż na początku roku.

Nie zmienia się sytuacja spłacających kredyty w euro i we franku szwajcarskim. Stawki EURIBOR i LIBOR od miesięcy stoją w miejscu. Podstawowa stopa procentowa w strefie euro wynosi 0,5 pkt. proc., a EURIBOR 3M ok. 0,22 proc. Jeśli chodzi o LIBOR CHF 3M, jego poziom oscyluje wokół 0,02 proc. (główna stopa procentowa w Szwajcarii mieści się w przedziale 0-0,2 proc.). Oznacza to, że wysokość rat kredytów w euro i franku szwajcarskim obecnie w głównej mierze zależy od wahań kursów walutowych, a te w ostatnim miesiącu również zachowują się w miarę stabilnie.

Popyt na rynku najmu spadł już o połowę

Choć rok akademicki dopiero się zaczął, to coroczny wielki boom na rynku najmu mieszkań już dawno mamy za sobą. Z przeprowadzonej przez portal Domy.pl analizy liczby klientów i wysyłanych przez nich zapytań o oferty mieszkań do wynajęcia wynika, że obserwowany od początku lipca systematyczny wzrost popytu osiągnął punkt kulminacyjny w trzecim tygodniu sierpnia (19-25 sierpnia). W tym przedziale czasowym liczba poszukujących była ponad dwukrotnie większa, a liczba zapytań o oferty trzykrotnie większa niż w pierwszym tygodniu lipca (1-7 lipca).

Od 25 sierpnia liczba klientów poszukujących ofert najmu powoli lecz systematycznie spada. Już w pierwszym tygodniu wrześnie było ich o 20% mniej, a w ostatnim tygodniu września - poprzedzającym rozpoczęcie nowego roku akademickiego – o 38% mniej niż szczytowym tygodniu sierpnia.

W ciągu całego września popyt na rynku najmy był już o 25% mniejszy od sierpniowego.

Z analizy danych z drugiego tygodnia października wynika, że względem sierpnia szeregi klientów zainteresowanych najmem mieszkań zmniejszyły się o ponad połowę. Efektem tego są widoczne już spadki cen ofertowych. W porównaniu z sierpniem i wrześniem podobne lokale można wynająć obecnie o ok. 10% taniej.

Wnioskując z historycznych danych portalu Domy.pl w najbliższym czasie należy się spodziewać ustabilizowania popytu na poziomie ok. 1/3 tego, jaki obserwowaliśmy pod koniec wakacji. Kolejne ożywienie, jednak o zdecydowanie mniejszym nasileniu, nastąpi dopiero na przełomie roku.

fot. mat. prasowe

Statystyki rynku najmu mieszkań w okresie od 1 lipca do 13 października 2013 r.

Od 25 sierpnia liczba klientów poszukujących ofert najmu powoli lecz systematycznie spada. Już w pierwszym tygodniu wrześnie było ich o 20% mniej, a w ostatnim tygodniu września - poprzedzającym rozpoczęcie nowego roku akademickiego – o 38% mniej niż szczytowym tygodniu sierpnia.


Marcin Drogomirecki,
Halina Kochalska,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: