eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Kupno domu: 7 grzechów głównych

Kupno domu: 7 grzechów głównych

2015-11-21 00:21

Kupno domu: 7 grzechów głównych

Zakup domu © brainsil - Fotolia.com

Zakup domu to jedna z najważniejszych decyzji jakie podejmujemy w życiu. Popełnione błędy mogą skutkować poważnymi problemami i wysokimi kosztami. Home Broker przedstawia kilka najczęstszych błędów, których uniknięcie ułatwi życie.

Przeczytaj także: Ile obecnie trwa wpis hipoteki do księgi wieczystej?

1) Źle wybrana lokalizacja


Zaaferowany zakupem nowej nieruchomości klient jest często w stanie przymykać oko na pewne niedogodności. O ile niektóre rzeczy faktycznie można pominąć, to kwestia kłopotów związanych z lokalizacją nie powinna być traktowana pobłażliwie. Warto uczciwie zastanowić się nad tym, jak zamieszkanie w danym miejscu będzie wpływało na życie codzienne rodziny. Ile będą zajmowały dojazdy do pracy? Czy w okolicy jest niezbędna infrastruktura w postaci przedszkoli, szkół i sklepów? Jak zmieni się możliwość dojazdu do rodziców, rodzeństwa czy przyjaciół? Jak nowe miejsce wpłynie na życie towarzyskie i kulturalne rodziny? Czy okolica będzie bezpieczna dla najbliższych?

Liczą się nawet drobiazgi takie jak bezpośredni dojazd do posesji. Kiepskiej jakości droga polna grozi grzęźnięciem w błocie lub śniegu, może okazać się na przykład, że potrzebna będzie wymiana samochodu na taki z napędem na cztery koła i większym prześwitem.

2) Niesprawdzenie planu zagospodarowania


To, jak wygląda okolica domu dziś to jedno, ale za pięć czy dziesięć lat może być inaczej. Jak mantrę powtarza się weryfikowanie planów budowy dróg szybkiego ruchu, bo w ostatnich latach wybudowano ich w Polsce wiele, więc jest to temat aktualny. Ale warto też zwrócić uwagę na plany władz samorządowych, by za parę lat pod domem nie wyrosła nam np. jednostka straży pożarnej czy oczyszczalnia ścieków. To że dziś z okna widać las lub łąkę nie znaczy, że tak samo będzie za kilka lat.

3) Pobieżne sprawdzenie dokumentów


Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie danego domu kluczowe jest dokładne zapoznanie się z sytuacją prawną nieruchomości. Kupującego czeka najpierw sprawdzenie księgi wieczystej. Można to zrobić w sądzie rejonowym, ale większość ksiąg została już skatalogowana online i jest to możliwe w internecie. W księdze wieczystej zwróćmy uwagę m.in. na formę własności domu, ewentualne obciążenie hipoteką, a także związane z nieruchomością służebności.

fot. brainsil - Fotolia.com

Zakup domu

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie danego domu kluczowe jest dokładne zapoznanie się z sytuacją prawną nieruchomości. Kupującego czeka najpierw sprawdzenie księgi wieczystej.


Kupujący dom w stanie surowym powinni zweryfikować datę ważności pozwolenia na budowę. Wyrobienie nowego będzie bowiem wiązało się z kosztami i wymaga dodatkowego zaangażowania.
– Należy też pamiętać o dokumentacji technicznej budynku, która przyda się w przypadku wykonywania jakichś remontów w przyszłości. Szczególnie uciążliwe bywają problemy z instalacją elektryczną – zauważa Piotr Zakrzewski, doradca Home Brokera z Warszawy.

Paulina Świerżewska, doradca ds. nieruchomości Home Brokera z Bydgoszczy wspomina pewnych klientów, którzy pojawili się u niej gdy mieli już przyznany kredyt, a podczas kompletowania dokumentów okazało się, że sprzedający (choć oferował dom na wykończeniu) nie miał zatwierdzonych projektów budowlanych i pozwoleń na budowę.
– Gdyby wcześniej sprawdzili dokumentację nieruchomości, nie rozpoczęliby procedury kredytowej i uniknęliby stresu – mówi Paulina Świerżewska.

4) Pośpiech


Pochopne podejmowanie decyzji nie jest dobrym pomysłem przy zakupie domu. Tu trzeba pozbyć się pośpiechu i emocji, a skupić na faktach i konkretach. Części kupujących brakuje cierpliwości do dokładnego przeszukania rynku i przeanalizowania ofert. To może sprawić, że nie zobaczą innych domów, być może lepiej pasujących do oczekiwań, a być może i tańszych. Jeśli istnieje taka możliwość, warto zobaczyć jak najwięcej domów i sporządzenie listy wad i zalet tych, które rozważamy do zakupu.

5) Oszczędzanie na fachowcach


Ktoś kupuje dom za kilkaset tysięcy złotych, ale szkoda mu tysiąca na to, by fachowiec sprawdził nieruchomość przed zakupem – taka sytuacja nie jest niestety w Polsce rzadkością. Często na oglądanie domu zabiera się przysłowiowego szwagra, który coś o budowlance wie i to tyle. A tymczasem rzeczony szwagier może przeoczyć np. ślady pleśni czy grzyba w piwnicy, a to może być problematyczne gdy nie zostanie szybko zabezpieczone. Tu potrzeba wręcz specjalisty od grzybów (mykolog), który ma kompetencje do tego, by ocenić zagrożenie.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: