eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ilu Polaków ma ubezpieczenie mieszkania?

Ilu Polaków ma ubezpieczenie mieszkania?

2018-10-23 00:15

Ilu Polaków ma ubezpieczenie mieszkania?

Ilu Polaków ma ubezpieczenie mieszkania? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Statystyki pokazują, że niefortunnego zdarzenia losowego w miejscu zamieszkania przynajmniej raz doświadczyło niemal 40 proc. Polaków. Nie jest zatem zaskoczeniem, że coraz częściej zabezpieczamy swoje domostwo monitoringiem, systemem antywłamaniowym czy polisą ubezpieczeniową. Tę ostatnią, jak wynika z opracowanego przez Nationale-Nederlanden raportu „Bezpieczny dom – jak chronimy swoje M”, posiada już 62 proc. z nas.

Przeczytaj także: 7 rzeczy, których nie wiesz o ubezpieczeniu mieszkania

Rynek mieszkaniowy nad Wisłą rozwija się w dynamicznym tempie, czego dowodzą m.in. statystyki GUS, według których tylko w minionym roku w Polsce rozpoczęto budowę aż 206 tysięcy mieszkań. Pokaźny jest również popyt na nieruchomości. Czy jednak chęć posiadania własnego M przekłada się na dbałość o jego bezpieczeństwo? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwało Nationale-Nederlanden.

Wypadki chodzą po domach


Niemal 4 na 10 ankietowanych przyznaje, że przynajmniej raz w życiu dotknął ich wypadek, którego następstwem były szkody lub zniszczenia w miejscu zamieszkania. Najczęstsze są zalania (21 proc. wskazań), ale doskwierają nam również uciążliwości pogodowe (10 proc.) oraz włamania (8 proc.). Szkody zdecydowanie rzadziej wynikają one z działań zwierząt domowych (8 proc.) czy domowników (3 proc.).

fot. mat. prasowe

Polski a europejski rynek nieruchomości

44 proc. Polaków mieszka w mieszkaniach.


Co ciekawe, prawie połowa Polaków twierdzi, że najważniejszym elementem znajdującym się na terenie ich nieruchomości jest sprzęt RTV/AGD. Wskazuje go blisko połowa ankietowanych (48 proc.), w szczególności młodzi, gdzie ten odsetek jest jeszcze większy (54 proc. osób przed 30. rokiem życia). Ponad jedna czwarta Polaków przyznaje, że najcenniejsze dla nich są meble, natomiast co piąty wskazał na biżuterię, zegarki i inne elementy garderoby. Co dziesiąty respondent uważa, że największą wartość ma dla niego roślinność w ogrodzie.

Dbałość o bezpieczeństwo


Większość Polaków stara się dbać o bezpieczeństwo swojego domu. Blisko 87 proc. ankietowanych wskazuje, że posiada przynajmniej jeden element, który ich zdaniem zabezpiecza nieruchomość. Dla 55 proc. Polaków takim zabezpieczeniem jest ubezpieczenie mieszkania. Dodatkowo, blisko co trzeci posiada drzwi lub rolety antywłamaniowe, 27 proc. stróżującego psa, a co piąty monitoring lub ochronę.

fot. mat. prasowe

Wypadki chodzą po domach

Blisko 40 proc. Polaków doświadczyło przynajmniej raz przykrego losowego zdarzenia w miejscu zamieszkania.


Ubezpieczenie mieszkania jest oznaką dbałości o bezpieczeństwo przede wszystkim dla mieszkańców miast. Wśród osób mieszkających na wsi, taki sposób zabezpieczenia domu wskazało tylko 46 proc. Co ciekawe, ci ostatni są najliczniejszą grupą, która wskazuje, że to pies strzeże ich nieruchomości.

Wciąż nie wszyscy są świadomi zagrożeń, jakie mogą spotkać ich nieruchomości. Co czwarty dorosły Polak przed 30. rokiem życia przyznaje, że nie dba o to czy miejsce, w którym mieszka jest w jakikolwiek sposób zabezpieczone.
- Cieszy nas rosnąca świadomość ubezpieczeniowa Polaków, choć wciąż widzimy pewne pole do rozwoju w tej kwestii. Co ósmy ankietowany przyznał, że nie dba o bezpieczeństwo swojego miejsca zamieszkania. Liczymy, że ten odsetek będzie się zmniejszał, biorąc pod uwagę, że współczesne ubezpieczenia nieruchomości to produkty dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. W zależności od oczekiwań można zatem ubezpieczyć nie tylko dom, ale również garaż, ogród czy rzeczy ruchome, takie jak choćby rower pozostawiany na balkonie – podkreśla Martyna Kucicka-Witek z Nationale-Nederlanden.

Ubezpieczamy siebie i bliskich


Ponad 62 proc. Polaków deklaruje, że ubezpiecza nieruchomość, w której mieszka. W tym, co trzecia osoba w wieku 18-29 lat wskazuje, że posiada dom lub mieszkanie, które ubezpiecza. Dodatkowo, część badanych wskazało, że ubezpieczają także nieruchomości należące do członków rodziny.

fot. mat. prasowe

Blisko 2/3 Polaków ubezpiecza swoje nieruchomości

7 proc. Polaków ubezpiecza nieruchomości należące do członków ich rodziny, np. dom rodziców czy mieszkanie dzieci.


Atrakcyjna cena polisy skłoniłaby do jej zakupu 23 proc. Polaków, natomiast szeroki zakres ochrony przekonałby 16 proc. z nich. Najczęściej na cenę wskazują osoby młode (32 proc.). Badani między 30. a 39. rokiem życia liczą się natomiast najbardziej z rekomendacją najbliższych (19 proc.). Do zakupu mogłoby ich przekonać także losowe zdarzenie w bliskim otoczeniu (22 proc.).

O badaniu:
Badanie „Bezpieczny dom – jak chronimy swoje M” zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 5-6 października 2018 roku. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (n=1100).

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: