eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jakie mieszkanie dla rodziny?

Jakie mieszkanie dla rodziny?

2018-11-29 00:50

Jakie mieszkanie dla rodziny?

Jakie mieszkanie dla rodziny? © yellowj - Fotolia.com

Przed nami najnowsza analiza serwisu urban.one. Tym razem jego analitycy sprawdzili, czy dysponująca kwotą 500 tys. zł rodzina z co najmniej trojgiem dzieci znajdzie za tę cenę przestronne mieszkanie w dużym mieście. Okazuje się, że jest to oczywiście możliwe, przy czym metraże, które będzie mogła zakupić znacznie się od siebie różnią w zależności od wybranej lokalizacji.

Przeczytaj także: Jak wojna wpływa na rynek mieszkaniowy? Ceny mieszkań w górę?

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w naszym kraju żyje 520 tys. rodzin z trojgiem lub więcej dzieci, co stanowi około 4 proc. wszystkich rodzin żyjących nad Wisłą. Co proponuje im rynek mieszkaniowy w Warszawie, Krakowie i Poznaniu?

Rodziny ze stolicy kochają Mokotów


W analizie trendów i ofert dla rodzin 3+ analitycy urban.one kierowali się zupełnie nadrzędnym w tym przypadku kryterium metrażu. Duża rodzina potrzebuje na tyle dużej przestrzeni, aby każdy z jej członków czuł się komfortowo. Z tego też powodu eksperci wzięli pod lupę jedynie transakcje dotyczące mieszkań o powierzchni przekraczającej 70 m2.

Przeanalizowane dane transakcyjne wskazują, że najwyższe ceny, co nie jest zresztą żadnym zaskoczeniem, proponuje rynek warszawski. Tu średnio za m2 rodzinnego gniazdka trzeba zapłacić aż ponad 8 tys. zł. Kupując więc lokum dla dużej rodziny trzeba się liczyć z minimalnym wydatkiem w kwocie ok. 600 tys. zł. Przy czym w kontekście warszawskich realiów nie jest to szokująca stawka: średnia cena transakcyjna dla mieszkań o powierzchni powyżej 70 m2 w stolicy wynosi ponad 700 tys. zł. Wymagania cenowe rosną wraz z metrażem: planując zakup mieszkania w Warszawie, które ma więcej niż 100 m2, trzeba szykować się na koszty na poziomie ponad 1 mln zł.

fot. yellowj - Fotolia.com

Jakie mieszkanie dla rodziny?

Jak realnie wyglądają możliwości znalezienia dachu nad głową w największych polskich miastach przez rodziny z co najmniej trojgiem dzieci?


- Moja babcia mawiała, że dzieci i pieniędzy nigdy nie za wiele. To pierwsze raczej jednak nie dotyczy Warszawy. Biorąc pod uwagę mieszkania powyżej 70 m2, najlepiej sprzedają się te w przedziale 70-80 metrów, stanowiące aż 40 proc. transakcji. Na duże mieszkania powyżej 100 m2 decyduje się co czwarty kupujący. Najchętniej duże rodziny wybierają lokalizacje na Mokotowie (17 proc. transakcji) i na Wilanowie – (13 proc. transakcji). W przypadku Mokotowa decyduje bliskość centrum, dobra komunikacja i reputacja dzielnicy, uznawanej za prestiżową. Wilanów zaś wyróżnia się bogatą ofertą atrakcyjnych i przestronnych mieszkań – wyjaśnia Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one. – Zaledwie 1 proc. rodzin wielodzietnych celuje w nieruchomości w Wesołej i Rembertowie. To z powodu charakteru zabudowy tych obszarów: najwięcej jest tam domów jednorodzinnych i szeregowych – dodaje Barbara Bugaj.

Kraków tańszy, króluje Podgórze


Kraków może skusić dużą rodzinę nie tylko atrakcjami turystycznymi znanymi z pocztówek ale i nieco niższymi cenami dużych mieszkań. Średnio, m2 lokali powyżej 70 m2 wyceniany jest tu na ok. 6,3 tys. zł. Kupując mieszkanie dla dużej rodziny musimy więc szykować się na wydatek sięgający co najmniej 470 tys. zł. I to właśnie mieszkania o metrażu od 70 do 90 m2 sprzedają się w stolicy Małopolski najlepiej - to w sumie 66 proc. wszystkich transakcji. Sporo tu także amatorów mieszkań mających powyżej 100 m2, stanowią oni aż 20 proc. kupujących a ceny transakcyjne w takim wypadku oscylują wokół 700 tys. zł. Gdzie w Krakowie najlepiej zamieszkać z dużą rodziną? Numer 1 to Podgórze, które jest nadal kameralne, zielone, przepełnione aurą małego miasta i tajemniczości, stąd przyciąga najczęściej. Aż 36 proc. wszystkich transakcji dotyczyło tej dzielnicy. Najmniejsze zainteresowanie wzbudza niejako przeciwwaga Podgórza - Nowa Huta.

Poznań dla oszczędniejszych


Stolica Wielkopolski to miasto z dużymi perspektywami dla nauki, kultury, biznesu, także międzynarodowego. Zgodnie z tradycją, to także doskonałe miejsce dla oszczędnych i…ceniących porządek. Porządek na poznańskim rynku, w kontekście mieszkań dla rodzin 3+ to stawki na poziomie 5,5 tys. zł/m2 w przypadku mieszkania powyżej 70 m2. Prosta kalkulacja pokazuje, że duża rodzina kupując lokum w cieniu trykających koziołków musi więc wydać minimum 420 tys. zł, aż o 40 proc. mniej niż w Warszawie. Jeśli zamarzy nam się własne ponad 100m2 w Poznaniu, będziemy musieli zapłacić za nie już około 600 tys. zł. Do tej pory nabywcy większych nieruchomości w stolicy Wielkopolski celowali najczęściej w te w przedziale od 70 do 80 m2 (41 proc. transakcji). Na drugim miejscu znalazły się mieszkania o metrażu powyżej 100 m2, stanowiące 27 proc. obrotu mieszkaniami w Poznaniu.
- Dzielnicą, przyciągającą duże rodziny jest Grunwald. Ponad 30 proc. transakcji dotyczyło nieruchomości w tej dzielnicy. Natomiast przyszli nabywcy mieszkań w Poznaniu podejmują chyba swoje decyzje zakupowe w rytm piosenki Pidżamy Porno „Na Wildze mieszka szatan”. To właśnie tam nieruchomości sprzedawane są najrzadziej, stanowiąc niespełna 11 proc. transakcji – podsumowuje analityczka urban.one.

Realny koszt 1 m²


Badania transakcji urban.one pod kątem mieszkań dla dużej rodziny, zrealizowane przez analityków urban.one dotyczyły lokali o powierzchni powyżej 70 m2. Aby analiza była rzetelna i wykazała realne, średnie ceny mieszkań właśnie dla tej grupy, odrzucono skrajne transakcje np. dotyczące luksusowych apartamentów w prestiżowych lokalizacjach i budynkach. Podobnie w skład zestawienia nie weszły mieszkania z segmentu premium o wysokich cenach za 1m2.
- Chodziło o przedstawienie statystyk realnie oddających to, jaki jest koszt 1m2 mieszkania dla przeciętnej polskiej rodziny. W przypadku zakupu luksusowego apartamentu, celem kupującego jest zazwyczaj podniesienie prestiżu, czy inwestycja, a nie zapewnienie dachu nad głową dla rodziny z kilkorgiem dzieci – wyjaśnia Barbara Bugaj.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • RodzinaNaSwoim

    KaTaWieWióra / 2018-11-29 21:01:04

    Jeżeli chodzi o zakup mieszkania dla rodziny to polecam naprawdę solidnie zastanowić się jaki macie oczekiwania. My dla naszej 4-osobowej rodziny szukaliśmy mieszkania prawie 3 lata ;P Mieliśmy konkretne oczekiwania - "wszędzie" blisko czyli sklep i szkoły niedaleko od domu. Niedaleko pracy, żeby nie tracić czasu na dojazdy. Oraz dobra cena - bo wiadomo o to też się rozchodzi ;)) W końcu zdecydowaliśmy się na zakup w inwestycji Nowe Południe, znajdującej się na Mokotowie :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: