eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Czy nowe mieszkania deweloperskie opłaca się kupić w przedsprzedaży?

Czy nowe mieszkania deweloperskie opłaca się kupić w przedsprzedaży?

2019-11-28 00:40

Czy nowe mieszkania deweloperskie opłaca się kupić w przedsprzedaży?

Comfort City Barc Warszawa SA. © fot. mat. prasowe

Czy w czasie przedsprzedaży można kupić nowe mieszkanie deweloperskie taniej niż w trakcie budowy? Czy deweloperzy oferują niższe ceny mieszkań na wstępnym etapie realizacji inwestycji? O ile? W jakich projektach? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl.

Przeczytaj także: Które osiedle mieszkaniowe sprzedawało się najlepiej?

Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A.


Powszechnym trendem jest wzrost ceny mieszkań w miarę postępu prac budowlanych w inwestycjach. Gotowe lokale i nowe mieszkania deweloperskie z bliskim terminem odbioru są szczególnie pożądane przez klientów, tym bardziej że na rynku brakuje tego typu ofert. Zdecydowana większość z nich to lokale w budowie z terminem realizacji od 1 do 2 lat. Gotowe mieszkania w zależności od lokalizacji stanowią od 4 proc. do 9 proc. dostępnej oferty. Dlatego wraz z postępem prac ceny mieszkań rosną, szczególnie w ostatnich latach, kiedy dochodzą kolejne czynniki. Trudności związane z podażą gruntów, rosnące koszty budowy i zakupu działek, jak również przedłużające się procedury administracyjne sprawiły, iż firmy deweloperskie mają problem z podażą. Przekłada się to na wzrost cen, nie tylko nowo wprowadzonych inwestycji, ale również projektów będących w sprzedaży, w których podwyżki sięgają nawet 1500 zł/mkw., jak w przypadku Osiedla na Woli i Krzemowego w Warszawie, czy gdańskiego projektu Bastion Wałowa.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest


Nowe mieszkania deweloperskie są w przedsprzedaży z reguły tańsze niż w trakcie budowy. Taką sytuację mamy obecnie w naszej nowej inwestycji Metro Park w Warszawie. Projekt zlokalizowany jest przy stacji Metro Słodowiec, na pograniczu Bielan i Żoliborza. W tej inwestycji w przedsprzedaży można kupić mieszkanie w cenie niższej do 7 proc.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.


Dla klientów, którzy decydują się kupić mieszkanie na wczesnym etapie budowy przygotowujemy na ogół specjalną ofertę cenową. W inwestycji Stacja Centrum w Pruszkowie, czy kameralnym Osiedlu Gościnne, które realizujemy pod Poznaniem w sąsiedztwie Lasku Marcelińskiego oferta przedsprzedażowa była tańsza o 5 proc.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska


Staramy się utrzymywać możliwie najbardziej stabilne ceny mieszkań przez cały okres procesu inwestycyjnego. Jest to jednak proces dość długi i patrząc na ostatnie lata nie można wykluczyć niewielkich korekt cennika z uwagi na przykład na wzrost kosztów wykonawstwa czy materiałów. Nie mamy wprawdzie rabatów dla kupujących na początku realizacji inwestycji, ale obserwując rynek w ostatnim czasie trudno spodziewać się obniżek cen w trakcie budowy. Tak więc zakup mieszkania świeżo po wprowadzeniu do sprzedaży to gwarancja większego wyboru i jednocześnie zabezpieczenie przed ewentualnym wzrostem cen.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development


W przedsprzedaży jest oczywiście taniej, niż w końcowej fazie sprzedaży projektu. Ceny mieszkań w pierwszym etapie budowy Osiedla Natura w Wieliszewie w porównaniu z trzecim etapem były niższe o kilkanaście procent. Podwyżki są wynikiem rosnących kosztów zakupu materiałów budowlanych i pracy, a także tendencji rynkowych.

fot. mat. prasowe

Comfort City Barc Warszawa SA.

Nowe mieszkania deweloperskie w przedsprzedaży bywają tańsze, ale nie jest to standardem


Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu


Oferowane w przedsprzedaży nowe mieszkania deweloperskie bywają tańsze, ale nie jest to żadnym standardem. Ostatnie lata pokazują natomiast, że faktycznie ceny mieszkań w miarę postępów budowy mogą pójść znacząco w górę, dlatego najlepsze lokale znikają w czasie przedsprzedaży błyskawicznie. Ze względu na bardzo dobrą koniunkturę ceny podnoszone są średnio o 1 proc. co dwa, trzy miesiące wraz z postępem prac na budowie. Przykładem może być osiedle Miasto Moje na warszawskiej Białołęce, w którym na starcie pierwszego etapu w październiku 2016 roku mieszkanie o powierzchni 32 mkw. kosztowało 190 tys. zł, a teraz w czwartej fazie projektu za taki lokal trzeba zapłacić 238 tys. zł, tj. o ok. 25 proc. więcej.

Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska


Osoby, które szybciej zdecydują się na nowe mieszkanie deweloperskie mają przede wszystkim większy wybór dostępnych lokali. Co do zasady nie stosujemy specjalnej polityki cenowej w czasie przedsprzedaży. Zmiany w ofercie na przestrzeni czasu są zależne od dynamiki sytuacji rynkowej.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic


Przy obecnym poziomie popytu nie ma potrzeby stosowania promocji na początku sprzedaży. Klienci spieszą się z zakupem na wczesnym etapie budowy, bo mają wtedy największy wybór mieszkań.

Zbigniew Juroszek, prezes Atal


Atal nie prowadzi przedsprzedaży mieszkań.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper


Czasem organizujemy przedsprzedaże, ale nie jest to reguła stosowana przez nas w przypadku każdej inwestycji. Ceny mieszkań w przedsprzedaży mogą być do 5 proc. niższe w porównaniu z cenami, w jakich lokale oferowane są później. Taką ofertę mieliśmy na przykład w inwestycji Nowe Rokitki, osiedlu Pastelowym, czy Foresta.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Czy nowe mieszkania deweloperskie opłaca się kupić w przedsprzedaży?

    karolinka / 2020-05-18 09:07:51

    Oczywiście że tak, teraz przeważnie się kupuje mieszkania na etapie dziury w ziemi i dlatego tak ważne jest żeby postawić na dobrego sprawdzonego dewelopera takie jak na przykład atal odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: