eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny materiałów budowlanych rosną coraz wolniej

Ceny materiałów budowlanych rosną coraz wolniej

2023-03-24 13:02

Ceny materiałów budowlanych rosną coraz wolniej

W dalszym ciągu pozycją najmocniej zwyżkującą jest cement © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W lutym dynamika cen materiałów budowlanych zniżkowała o kolejne 2 pp. do poziomu 15 proc., co oznacza, że znalazła się już bardzo wyraźnie poniżej inflacji CPI. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym sposobem trend słabnięcia parametrów uciążliwej dla budowlanki materiałowej hossy po raz kolejny potwierdził swoją siłę.

Przeczytaj także: Dezinflacja widoczna w cenach materiałów budowlanych

Wkrótce minie rok od rekordu tempa materiałowej drożyzny z kwietnia ub. roku na poziomie 34 proc. Wynik z lutego rzędu 15 proc. daje nadzieję na powrót do względnej normalności, za którą w obecnych czasach należy uznać powrót parametrów wzrostu cen do wartości jednocyfrowych, jeszcze przed końcem bieżącego roku, co zresztą niedawno prognozowali eksperci Grupy PSB.

Najnowszy odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych umacnia przekonanie o nieodwracalności tendencji z ostatnich miesięcy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl w dalszym ciągu pozycją najmocniej zwyżkującą jest cement - wapno. Jednak tempo wzrostu cen tego spoiwa z lutego jest mdm słabsze aż o 17 pp., co jest głównym czynnikiem hamowania trendu wzrostowego. Podobnie choć w znacznie skromniejszym stopniu dzieje się prawie we wszystkich pozostałych przypadkach grup towarowych. Na drugim biegunie klasyfikację zamykają płyty OSB i drewno z dynamiką rzędu zaledwie 2 proc.

fot. mat. prasowe

Średnia dynamika wzrostu cen rdr materiałów budowlanych

W lutym dynamika cen materiałów budowlanych zniżkowała o kolejne 2 pp. do poziomu 15 proc., co oznacza, że znalazła się już bardzo wyraźnie poniżej inflacji CPI.


W dalszym ciągu notowania giełd surowcowych, które często wytyczają kierunek cenom materiałów budowlanych, coraz wyraźniej sugerują zakończenie hossy najważniejszych pozycji dla realizacji inwestycji budowlanych. Główny wskaźnik globalnych trendów surowcowych - CRB Index w marcu zanotował kolejny 5 proc. spadek do poziomu 280 pkt., głównie za sprawą postępującego regresu notowań surowców energetycznych z ich głównymi reprezentantami – węglem, ropą naftową i gazem ziemnym. Z kolei wciąż kilkumiesięczne odreagowania wzrostowe dominują w przypadku stali i miedzi.

fot. mat. prasowe

Średnia dynamika wzrostu cen materiałów budowlanych w lutym 2023

w dalszym ciągu pozycją najmocniej zwyżkującą jest cement - Wapno.


Nieprzerwanie zdecydowanie patowa sytuacja dominuje na rodzimym pierwotnym rynku mieszkaniowym. Choć widać już kosmetyczną poprawę w statystykach sprzedaży nowych mieszkań, to jednak w najmniejszym stopniu nie przekłada się to na trwające ograniczenie aktywności inwestycyjnej firm deweloperskich. W statystykach GUS budownictwa mieszkaniowego za dwa pierwsze miesiące br. w dalszym ciągu panuje zastój, który zapowiada dalszy wyraźny spadek popytu na materiały budowlane oraz presję na ograniczanie wzrostu ich cen. Zapowiadane przez rząd uruchomienie w połowie br. programu mieszkaniowych kredytów preferencyjnych, daje jedynie iluzoryczne nadzieje na choćby okresowe ożywienie koniunktury inwestycyjno-sprzedażowej rynku pierwotnego.

fot. mat. prasowe

Dynamika cen materiałów budowlanych w lutym 2023 w relacji rdr

W lutym nad kreską liczonej w relacji rdr dynamiki sprzedaży pozostawały jedynie cement wapno (+39%), motoryzacja (+26%), farby i lakiery (+26%) oraz sucha zabudowa (+1%).


W efekcie poza dynamiką cen maleje dynamika sprzedaży większości grup towarowych komunikowanych przez Grupę PSB. W lutym nad kreską liczonej w relacji rdr dynamiki sprzedaży pozostawały jedynie cement wapno (+39%), motoryzacja (+26%), farby i lakiery (+26%) oraz sucha zabudowa (+1%). Z kolei w przypadku aż 16 pozycji zanotowano regres, a rekordowo ujemny wynik rzędu blisko 80 proc. spadku popytu zanotowały płyty OSB i drewno, jeszcze niedawno najbardziej pożądany asortyment na krajowych placach budowy.

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: