eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ogrzewanie mieszkania od dewelopera tańsze

Ogrzewanie mieszkania od dewelopera tańsze

2011-11-25 09:35

Ogrzewanie mieszkania od dewelopera tańsze

Zapotrzebowanie na energię w wybranych inwestycjach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

50% kosztów utrzymania nieruchomości w Polsce to zapotrzebowanie na energię. Nowe budynki mogą potrzebować nawet ponad trzy razy mniej energii cieplnej niż te wybudowane przed 1986 rokiem. W przypadku pięćdziesięciometrowego mieszkania roczne oszczędności na ogrzewaniu mogą przekroczyć 1,9 tys. złotych - podaje raport Home Broker.

Przeczytaj także: Sezon grzewczy 2023. Rachunki za ogrzewanie podbijają wyższe ceny energii

Na koszty utrzymania nieruchomości w Polsce aż w 50% składa się zapotrzebowanie na energię – wynika z danych Eurostat. Nabywcy mieszkań i domów powinni więc już na etapie poszukiwań zwracać uwagę na ten składnik kosztów. W najlepszej sytuacji są osoby, które same wybierają projekt domu. Mają wtedy duży wpływ na to, jakie będzie zapotrzebowanie nieruchomości na energię. W gorszej sytuacji są natomiast osoby, które kupują gotowe domy lub mieszkania, bo o przynajmniej części zastosowanych w tych nieruchomościach rozwiązań zdecydowano na etapie budowy.

Jeśli już jednak kupować mieszkanie – biorąc pod uwagę efektywność energetyczną – to na rynku pierwotnym. Szczególnie dotyczy to budynków oddanych do użytkowania od 2009 roku.

"Do każdego aktu notarialnego dołączana jest wtedy kopia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku" - zauważa Tomasz Panabażys, Wiceprezes Zarządu J.W. Construction Holding S.A. Gorzej jest na rynku wtórnym, gdzie to prawo praktycznie jest martwe. Do 2014 roku nie będzie żadnych sankcji wobec osób wynajmujących lub sprzedających nieruchomości używane bez certyfikatu. Większość nabywców dowiaduje się o tym, że może wymagać certyfikatu dopiero przy podpisywaniu umowy. Ponadto niewiele osób jest skłonnych ponieść dodatkowy kilkusetzłotowy koszt sporządzenia oceny efektywności energetycznej nieruchomości, gdy nie jest to bezwzględnie wymagane prawem.

Ekologia w kolejce za ceną

Wciąż niewielka popularność certyfikatów energetycznych może być powiązana z faktem, że przy wyborze lokalu większość nabywców zwraca uwagę na koszt zakupu, a nie utrzymania nieruchomości.

fot. mat. prasowe

Zapotrzebowanie na energię w wybranych inwestycjach

Zapotrzebowanie na energię w wybranych inwestycjach


"Niewielu kupujących zauważa korzyści płynące z zastosowania rozwiązań energooszczędnych. Podnoszą one koszty zakupu, a te często decydują o tym czy lokal znajdzie nabywcę "– tłumaczy Rafał Liponoga, Dyrektor Zarządzający Home Broker.

Jest to główny powód tego, że zgodnie z danymi Home Broker mniej niż w jednej inwestycji na 20 można odnaleźć ponadstandardowe rozwiązania, które mogą przełożyć się w przyszłości na obniżenie kosztów użytkowania nieruchomości.

Nowe dwa pokoje można ogrzać za 700 zł rocznie

Ile kosztuje ogrzanie mieszkania? Wiele zależy od wieku nieruchomości – te nowsze zazwyczaj mają niższe zapotrzebowanie na energię. Na przykład z certyfikatu energetycznego dla poznańskiej inwestycji firmy PBG Erigo przy ulicy Złotowskiej wynika, że przeciętny metr mieszkania będzie wymagał dostarczenia 92,7 kWh energii nieodnawialnej rocznie. Wartość ta uwzględnia przede wszystkim zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wody użytkowej, mieszkania oraz wentylacji. Gdyby przyjąć, że nieruchomość ma 50 m kw. i koszt wytworzenia 1kWh to 15 groszy (tyle zgodnie z majowymi danymi Viessmann kosztowało ogrzewanie węglem), to w dużym uproszczeniu można oszacować koszt ogrzewania na 695 złotych. Podobne wyniki charakteryzowałyby inwestycję Imaginarium III dewelopera Ronson i Marki 3 firmy IDA sp. z o.o.

Świadectwo charakterystyki energetycznej (certyfikat energetyczny) to dokument, który pokazuje roczne zapotrzebowanie na energię np. budynku lub konkretnego lokalu w przeliczeniu na metr kwadratowy nieruchomości. Obliczenia uwzględniają między innymi warunki klimatyczne danej lokalizacji, technologię budowy czy sposób korzystania z nieruchomości. Szacowane jest zapotrzebowanie na energię w zakresie ogrzewania, chłodzenia (o ile taka instalacja jest przewidziana dla danej nieruchomości), nagrzania wody użytkowej i wentylacji. Nie jest tu uwzględniany koszt energii elektrycznej na przykład do oświetlenia mieszkania czy urządzeń typu: lodówka, piekarnik, żelazko itp.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: