eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek nieruchomości w Polsce VI 2014

Rynek nieruchomości w Polsce VI 2014

2014-06-26 13:30

Rynek nieruchomości w Polsce VI 2014

Rynek nieruchomości w Polsce VI 2014 © vadim yerofeyev - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z analizy cen mieszkań wystawionych do sprzedaży w maju połowa z 18 największych polskich miast zanotowała spadki stawek ofertowych – średnio o 1,3%; w 7 miastach ceny nieznacznie wzrosły – średnio o 1%, a w dwóch – Lublinie i Poznaniu – utrzymały się na tym samym poziomie co przed miesiącem. W stolicy ceny w maju były minimalnie (o 0,1%) wyższe niż w kwietniu i o 0,3% wyższe niż przed rokiem – wynika z raportu opublikowanego przez portal nieruchomości Domy.pl i firmę doradztwa finansowego Open Finance.
Zmiany cen ofertowych na wtórnym rynku mieszkaniowym w maju nie były znaczące. Z wyjątkiem nadmorskiego kurortu – Sopotu, w którym średnia stawka za m2 używanego lokalu wzrosła o blisko 300 zł, w żadnym z pozostałych 17 miast różnica ceny metra kwadratowego nie przekroczyła 90 zł.

Z analizy portalu Domy.pl wynika, że oprócz wspomnianego Sopotu wzrost stawek zanotowało jeszcze 6 miast. Jednak o ponad 1% wzrosły ceny tylko w Olsztynie – o 1,6%, tj. o 67 zł na m2.

W Lublinie i Poznaniu ceny ofertowe w maju utrzymały się na poziomie z kwietnia br. To samo można powiedzieć o Warszawie, w której gwoli matematycznej ścisłości ceny wzrosły, ale zaledwie o 0,1%. Przy średniej stawce w stolicy wynoszącej 8351 zł za m2 wzrost o 12 zł pozostaje bez znaczenia.

Z grona 9 miast, w których mieszkania staniały, największe – ponad 1-procentowe spadki zanotowały: Gorzów Wlkp. – o 2,4%, Kielce – o 2%, Szczecin – o 1,9%, Łódź – o 1,7% oraz Rzeszów – o 1,4%.

W porównaniu z majem roku ubiegłego ceny mieszkań używanych w 9 miastach wzrosły – średnio o 1,7%, i również w 9 spadły – średnio o 0,9%.

fot. vadim yerofeyev - Fotolia.com

Rynek nieruchomości w Polsce VI 2014

Jak wynika z analizy cen mieszkań wystawionych do sprzedaży w maju połowa z 18 największych polskich miast zanotowała spadki stawek ofertowych – średnio o 1,3%; w 7 miastach ceny nieznacznie wzrosły – średnio o 1%, a w dwóch – Lublinie i Poznaniu – utrzymały się na tym samym poziomie co przed miesiącem.


Kredyty nowe: Rosną marże, ale nie rośnie oprocentowanie

Średnia rata od 100 tys. zł pożyczonych na 30 lat wynosi obecnie 508 zł. W porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca niemal się nie zmieniła, bo też przeciętne oprocentowanie pozostało na prawie niezmienionym poziomie – 4,53 proc. Składowe oprocentowania kredytów mieszkaniowych nie przedstawiają się jednak tak samo jak w maju. W górę z 1,80 proc. do 1,85 proc. poszła przeciętna marża kredytu, a 3-miesięczny WIBOR spadł z 2,72 proc. do 2,68 proc. Tym samym dalej podtrzymywany jest trend wzrostu kosztów kredytów mieszkaniowych. O ile stosowana do wyliczenia oprocentowania stawka WIBOR zależna jest od obowiązujących stóp procentowych i ma zmienny charakter (banki aktualizują ją przeważnie co trzy miesiące), to marża pozostaje w umowie kredytowej na zawsze.

fot. mat. prasowe

Ceny mieszkań w maju 2014 r.

Z grona 9 miast, w których mieszkania staniały, największe – ponad 1-procentowe spadki zanotowały: Gorzów Wlkp. – o 2,4%, Kielce – o 2%, Szczecin – o 1,9%, Łódź – o 1,7% oraz Rzeszów – o 1,4%.


Wybierając się po kredyt mieszkaniowy warto więc negocjować ten element umowy. O niższą marżę będzie łatwiej jeśli na koncie są pieniądze na wkład własny w zakup mieszkania. Im więcej tym lepiej, choć czasami w takich sytuacjach mści się na kliencie fakt, że dopożycza niską kwotę i bank w takich sytuacjach liczy wyższą marżę. Bez pieniędzy o kredycie nie ma jednak mowy, konieczne minimum wynosi 5 proc. wartości nieruchomości i nie powinno pochodzić z innego kredytu. Od przyszłego roku wymagany wkład własny wzrośnie do 10 proc.

Oszczędności na współfinansowanie zakupu nieruchomości nie muszą mieć osoby, które mogą skorzystać z rządowego programu pomocy przy zakupie pierwszego mieszkania „Mieszkanie dla Młodych”. Aby to się udało zarówno chętni jak wybrane przez nich mieszkanie, muszą spełnić liczne warunki. W zamian single i małżeństwa bez potomków mogą uzyskać 10 proc. dopłaty, a posiadający dzieci - 15 proc. liczone dla max. 50 mkw. wyłącznie nowych mieszkań/domów z cenami akceptowanymi w programie. Po kredyt z MdM można pójść do dziesięciu banków: PKO BP, Pekao, Getin Noble Bank, Aliora, SGB, BGŻ, BPS, Millennium, EuroBanku i Deutsche Banku. Jedenasty bank - BOŚ jest w trakcie przygotowywania oferty.

Już tylko kilka dni zostało na zaciągnięcie kredytu walutowego, głównie mowa tu o kredytach w euro. Od lipca banki będą mogły pożyczyć klientowi tylko w walucie w której osiąga się większość dochodów.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: