eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski II 2016

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski II 2016

2016-02-26 14:20

Rynek mieszkaniowy: największe miasta Polski II 2016

Kraków © De Visu - Fotolia.com

W Łodzi obserwujemy wzrost cen mieszkań z drugiej ręki. W Gdańsku w dalszym ciągu ceny dyktowane są przez inwestorów. Warszawiacy stawiają na wielką płytę, a we Wrocławiu popularnością cieszą się lokale z lat 70-tych. Z kolei w Krakowie, w przeciwieństwie do Poznania, nabywcy wolą mniejsze metraże. Tak w skrócie można podsumować najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, analizujący sytuację na rynku mieszkaniowym w sześciu największych polskich miastach.
Sytuacja na poszczególnych rynkach jest zróżnicowana. Cechą wspólną dla wszystkich lokalizacji jest duża popularność programu MdM, która sprawia, że pieniądze przeznaczone na ten rok mogą skończyć się już w maju. To zła wiadomość, bowiem rosnące koszty kredytów hipotecznych przekładają się w ostatnim czasie na spadek zdolności kredytowej.

WROCŁAW


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, w stolicy Dolnego Śląska kupujący chętnie poszukują atrakcyjnych cenowo propozycji. Zwłaszcza nieruchomości z lat 70-tych cieszą się obecnie dużym powodzeniem.

Rynek wtórny walczy ceną


We Wrocławiu nabywcy nieruchomości kupują lokale w przeciętnej cenie 5 211 zł za mkw. Warto wspomnieć, że obecna wartość jest znacznie niższa, choćby od listopadowych notowań, kiedy za metr kwadratowy mieszkania płaciliśmy ponad 5 600 zł.
– W ostatnim czasie transakcje pokazują, że kupując lokal na rynku wtórnym, oczekujemy konkurencyjnych cen w stosunku do propozycji deweloperów – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. –Stąd popularnością cieszą się mieszkania w budynkach z lat 70-tych. Znacznie mniej transakcji dotyczy nieruchomości wybudowanych po 2000 r. Na początku roku najwięcej kupujących decydowało się na metraży od 40 do 60 mkw.

Kredyty podrożały


Ci, którzy planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie we Wrocławiu z wykorzystaniem kredytu muszą pogodzić się z tym, że koszt takiego finansowania będzie nieco wyższy niż w ubiegłym roku. Średnie oprocentowanie kredytów z niskim (10%) wkładem własnym wzrosło z 3,68% (w październiku) do 4,04% obecnie. W przypadku zakupu mieszkania o powierzchni 60 mkw. w stolicy Dolnego Śląska oznacza to wzrost raty o 55 zł, z 1 436 zł do 1 492 zł. Nie jest to więc bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu, ale sprawia, że kredyt jest nieco trudniej dostępny. Wyższy koszt przekłada się bowiem na spadek zdolności kredytowej.

Słowo o MdM

– Jeśli dotychczasowe tempo wykorzystania środków się utrzyma, pula na ten rok zostanie wykorzystana już w maju. Warto pamiętać, że aby uzyskać dopłatę na zakup mieszkania zlokalizowanego we Wrocławiu, cena nie może przekroczyć 5 244 zł na rynku pierwotnym lub 4 290 zł na ryku wtórnym. - zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

fot. De Visu - Fotolia.com

Kraków

Kupujący mieszkania w Krakowie w ostatnim czasie szczególnie interesują się nieruchomościami o mniejszym metrażu.


KRAKÓW


Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, kupujący mieszkania w Krakowie w ostatnim czasie szczególnie interesują się nieruchomościami o mniejszym metrażu. Przekłada się to na obniżenie średniej ceny transakcyjnej.

W Krakowie szukamy małych mieszkań


Niewiele, bo tylko 48 metrów kwadratowych liczy średnia powierzchnia nabywanego mieszkania w Krakowie. Kupujący w stolicy Małopolski chętniej decydują się na zakup nieruchomości o mniejszym metrażu w cenie do 200 tys. zł.
– Jeżeli prześledzimy dokładnie rynek, to w takiej cenie uda nam się znaleźć nawet 40-metrowe mieszkania –stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku ceny transakcyjne lokali obniżyły się o 8%. Obecnie wynoszą prawie 5 700 zł za metr kwadratowy.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolinka / 2016-02-27 11:14:56

    Najdrożej jest w Krakowie i Warszawie, ale już przedmieścia takie jak Villa Campina i te cudne domy na osiedlu można kupić też z dopłatą więc nie jest źle. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.