eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Kupno mieszkania: najpopularniejsze dzielnice miast

Kupno mieszkania: najpopularniejsze dzielnice miast

2016-07-06 09:54

Kupno mieszkania: najpopularniejsze dzielnice miast

Krakus mieszka na Podgórzu a ceni Wawel © De Visu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Wola czy Mokotów? Podgórze a może Nowa Huta? Bałuty czy Śródmieście? Grunwald czy Jeżyce? Urban.one, serwis do samodzielnego sprawdzania wartości mieszkania, postanowił sprawdzić, które dzielnice Warszawy, Krakowa, Łodzi oraz Poznania cieszą się największą popularnością. Oto wyniki tej analizy.

W której dzielnicy najczęściej kupują mieszkańcy stolicy?


Różnorodność – to jedna z wizytówek stolicy, której większość mieszkańców mieszka co najwyżej od drugiego pokolenia wstecz. Jak wynika z wyliczeń Urban.one, pierwszego w Polsce serwisu do samodzielnego sprawdzania wartości mieszkania, różnorodność dominuje także na warszawskim rynku mieszkaniowym. Biorąc pod lupę ilość transakcji z ostatnich dwóch lat trudno znaleźć zdecydowanego lidera wśród warszawskich dzielnic. Najchętniej warszawiacy kupują bowiem mieszkania w 5 dzielnicach. To Wola, Mokotów, Białołęka, Praga-Południe i Śródmieście odpowiadają za równo 50 proc. wszystkich transakcji.

fot. mat. prasowe

Struktura obrotu w Warszawie w podziale na dzielnice

Największą popularnością wśród kupujących cieszą się Wola i Mokotów.


Na drugim biegunie w rankingu popularności znalazła się ósemka maruderów czyli Wesoła, Wawer, Włochy, Rembertów, Praga-Północ, Ursus, Targówek oraz Ursynów, której łączny udział to ledwie 20 proc. w całości rynku.

Od kilku kwartałów największa uwaga warszawiaków zmieniających adres koncentruje się na Woli. W tej części stolicy zawarto łącznie 13 proc. wszystkich umów kupna-sprzedaży mieszkań (licząc od połowy 2014 r.). Kto napędza rozwój tej zapomnianej do niedawna dzielnicy? To młodzi ludzie, szukający zazwyczaj niewielkiej kawalerki lub dwóch pokoi. Aż 22 proc. sprzedawanych tu mieszkań jest zatem mniejszych niż 35 m2, przy średniej cenie 8,2 tys. zł za m2. Średnia stawka dla całej Woli to 7,9 tys. za m2 czyli o ponad 6 proc. mniej niż w przypadku Mokotowa, wicelidera zestawienia. W tej dzielnicy zawarto 12 proc. całości transakcji, których charakter był jednak diametralnie różny od tych na Woli. To na Mokotowie – co jest ewenementem na skalę kraju – aż 14,1 proc. wszystkich sprzedanych mieszkań ma powierzchnię powyżej 90 m2.

fot. mat. prasowe

Średnia cena 1m2 mieszkania na Mokotowie w podziale na metraż

Najdroższe ceny metra kwadratowego dotyczą największych metraży.


Mokotów to bardziej prestiżowa dzielnica, zamieszkana przez rodziny i osoby o ponadprzeciętnych dochodach. Na nich czeka bogata oferta wygodnych, nowych budynków. Stąd, w odróżnieniu od Woli, Mokotów charakteryzuje się wysoką sprzedażą większych apartamentów i mieszkań – komentuje Barbara Bugaj, analityk Urban.one. Jednocześnie 34 proc. obrotu na Mokotowie stanowią mieszkania mieszczące się w przedziale 43-60 m2.

Białołęka – druga najtańsza dzielnica Warszawy (5,9 tys. zł za m2, taniej jest jedynie w Wesołej) - zwalnia nieco inwestycyjne tempo. W zestawieniu Urban.one obszar na prawym brzegu Wisły znajduje się dopiero na trzeciej lokacie z dziesięcioprocentowym udziałem w warszawskim rynku lokali mieszkalnych. Tu królują dwu i trzypokojowe mieszkania o powierzchni 43-60 m2 stanowiąc 45 proc. wszystkich transakcji na Białołęce. Wysoki 8-procentowy udział w ilości transakcji notuje dzielnica z przeciwległego bieguna czyli Śródmieście. Najdroższa część Warszawy na rynku lokali mieszkaniowych wyceniana jest średnio po 11,3 tys. zł za m2. To aż o 73 proc. więcej od stawek na Białołęce.

Uwagę analityków Urban.one zwraca też fakt niewielkiego wpływu na warszawski rynek mieszkaniowy takich dzielnic jak Ochota, Ursynów czy Wilanów, gdzie przecież nie brakuje gęsto zaludnionych osiedli i nowych inwestycji. W kwestii Wilanowa eksperci są zgodni: sytuację ożywić może przyspieszenie inwestycji na m.in. Miasteczku Wilanów a także rozruszanie tamtejszego rynku wtórnego. A ten rokuje nie najgorzej: dzielnica, zwana czasem „wylęgarnią lemingów” oferuje w końcu mieszkania średnio o 10 proc. tańsze niż w przypadku Woli.

fot. mat. prasowe

Średnia cena 1m2 mieszkania na Woli w podziale na metraż

Na Woli najdroższe są najmniejsze mieszkania.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: